Ferenc pápa: a remény kommunikációjáról álmodom, állítsuk meg a szóháborút!
2025-01-27 Hétfő | #Egyház
kommunikáció • világnap • Ferenc pápa •
Az 59. Tömegkommunikációs Világnapra írt üzenetében a pápa arra hívja a médiában dolgozókat, hogy ne illúziókat és félelmeket gerjesztő módon tájékoztassanak, hanem keressék a jót rejtő történeteket, melyek felhívják a világ figyelmét az elesettekre.
Szalézi Szent Ferenc, az újságírók védőszentje ünnepén, január 24-én tették közzé a pápai üzenetet, melynek témája: „Szelíden osszátok meg a szívetekben élő reményt”. Szelíd kommunikátorokról álmodik a pápa, akik a szóháborúk közepette - melyek gyakran valódi háborúk szikráit lobbantják fel – keressék az aranyrögöket, a jó szikrái után kutassanak, olyan történeteket mutassanak be, melyek kitágítják a szívet és testvériséget teremtenek; eloszlatják a közönyt, a bizalmatlanságot, a gyűlöletet. Egyszóval legyenek a remény tudósítói – ezt kéri a szentévben a pápa a médiaszakemberektől.
Provokatív és ártalmas kommunikáció
A Szentatya üzenetében rámutat, hogy ma sokszor egyáltalán nem reménykeltő az információs gépezet. Ma a kommunikáció gyakran félelmet és kétségbeesést, előítéletet és haragot, fanatizmust, sőt egyenesen gyűlöletet ébreszt. Túl sokszor leegyszerűsíti a valóságot, szlogenekre redukálja, hogy ösztönös reakciót váltson ki. Fegyverként használja a szót, téves vagy szándékosan eltorzított információkat terjeszt, melyekkel felzaklatja az emberek lelkét, provokál és megsebez. Ez a fajta kifejezési mód agresszív kommunikációt takar, ahol a beszélgetőműsoroktól a közösségi oldalakon dúló verbális háborúkig a versengés, a szembenállás paradigmája érvényesül, egészen a közvélemény manipulálásáig.
Nyitottságot és barátságot keltő kommunikáció
A félretájékoztatás és a társadalmi polarizáció jellemzi korunkat, ahol néhány hatalmi csoport példa nélküli módon rengeteg adatot és információt ellenőrzése alatt tart. Emellett a piaci logikát kiszolgáló digitális rendszerek szándékosan szétszórják az emberek figyelmét és ezzel módosítják a valóságról alkotott képünket. Ferenc pápa ezzel szemben arra buzdít, hogy vonjuk ki magunkat a másikat ellenségnek beállító kommunikáció logikája alól. A Szentatya kívánsága, sőt álma egy olyan kommunikáció, melynek révén sok testvérünk útitársaivá válhatunk, ami reményt nyújt ebben a hányattatott időszakban. Olyan kommunikáció, amely a szívhez szól; nem a bezárkózás és a harag szenvedélyes reakcióit váltja ki, hanem nyitottságot és baráti hozzáállást ébreszt. Képes felmutatni a szépséget és a reményt a legelkeserítőbb helyzetekben is.
Szelíden kommunikálni
A pápa által javasolt paradigma Péter első leveléből származik, ahol az apostol arra szólítja a keresztényeket, hogy „legyenek mindig készen rá, hogy mindenkinek megfeleljenek, aki csak kérdezi, mi az alapja reményüknek” (vö. 1Pt 3,15-16). A keresztény kommunikáció három fő vonása: meglátni a jó morzsáit ott is, ahol minden elveszettnek tűnik; visszatükrözni Isten szeretetének szépségét és újdonságát, valamint szelíden kommunikálni. A Szentatya olyan kommunikációról álmodik, amelyik nem illúziókat vagy félelmeket árul, hanem képes okot adni a reményre. Ehhez ki kell gyógyulnunk a szereplési vágyból és az énközpontúságból, hogy ne csak saját hangukat akarjuk hallatni.
A remény történetei
A szentévre utalva Ferenc pápa különösen arra kérte a médiamunkatársakat, hogy keressék és mutassák föl a reménykeltő történeteket a napi híradásokban. Szép dolog rálelni ezekre a reménymagvakra és hírt adni róluk. Segít a világnak abban, hogy kicsit kevésbé legyen süket a legutolsók kiáltásaira, kicsit kevésbé legyen közönyös és bezárkózó – írja még üzenetében a pápa.
vaticannews.va/Szaléziak.HU