Főoldal / Szalézi világ / Boldog Laura Vicuña, a tisztaság vértanúja
Boldog Laura Vicuña, a tisztaság vértanúja
2019-01-22 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Ilyen volt valójában Laura Vicuña. Ez az egyetlen ismert fotó, amelyen a fiatal lányt láthatjuk, 2010-ben került elő és meglehetősen különbözik attól, ahogy hagyományosan – európai vonásokkal – megjelenítették őt, hiszen az édesanyja mapuche indián volt, mint Zefirino Namuncurá. Vajon miért maradt rejtve ilyen sok éven át? Mennyei születésnapjának 115. évfordulóján Laura Vicuñára emlékezik a Szalézi Család.
Boldog Laura Vicuña „Patagónia kis szentje” a veszélyben lévő családok és a fiatalok védőszentje, emléknapja január 22-én van. Az argentin parlament tagjainak egy csoportja arra kérte Ferenc pápát, hogy siettesse Boldog Laura Vicuña kanonizálását, mint a menekültek és az erőszak áldozataivá vált nők pártfogóját. Az ügy szorgalmazói szerint: „Laura Vicuña egy chilei kislány volt, akinek politikai üldöztetés miatt megözvegyült édesanyjával ki kellett vándorolnia Argentínába, így politikai menekültként is tekinthetünk rá. Ő és az édesanyja családon belüli erőszakot szenvedett el, és Laura felajánlotta az életét, hogy anyja bűnbánatot gyakoroljon és otthagyja az embert, aki erőszakosan bánt vele.”
Laura 1891-ben született Santiago de Chilében és 1904. január 22-én hunyt el Junín de los Andesben (Argentína). Alig volt több mint 3 éves, amikor apa nélkül maradt. Anyja, Mercedes, a nagy szegénység elől lányaival Argentínába menekült. Munkát keresve megérkezett Quilquihuébe, Manuel Mora birtokára, akinek a szeretője lett. A goromba, erőszakos ember a kislányokat sem kímélte.
A Segítő Szűz Mária Leányai kollégiumában meghatározó élmény volt Laura számára az együttélés a nővérekkel. Rövid, de áldozatos élete remek példája a tisztaságnak és az önfeláldozó gyermeki szeretetnek, éppen ezért az Egyház példaképként állítja őt a gyermekek és a serdülők elé.
A Szalézi Család számára Boldog Laura Vicuña élettörténete arra is utal, hogy ő maga is áldozata volt a családon belüli erőszaknak. Bár Laura Vicuña életrajzírói általában úgy mutatják őt be, mint a kislányt, aki az életét adta, hogy megmentse az édesanyját, ha alaposabban tanulmányozzuk az élettörténetét, világossá válik, hogy rövid élete során édesanyja élettársának részéről többször szexuális zaklatásnak volt kitéve, halála előtt pedig olyan kegyetlenül megverte a beteg kislányt, hogy nem épült fel a bántalmazásokból. A családon belüli erőszak problémát jelent a társadalom számára, és az ilyen erőszak áldozatává vált nők közül a többség 16 és 24 év közötti serdülő és fiatal.
Laura földi maradványai Bahía Blancában (Argentína), a Segítő Szűz Mária Leányainak templomában pihennek. 1966. június 5-én a tiszteletreméltók sorába emelték, 1988. szeptember 3-án pedig II. János Pál pápa boldoggá avatta. A sírjánál elhelyezett márványtáblán az alábbi szöveg olvasható: „Itt nyugszik az Úrban Laura Vicuña, eucharisztikus virág, Junín de los Andesből. Élete a tisztaságról, áldozatról és a gyermeki szeretetről tanúskodott. Kövessétek őt!”
Ima Boldog Laura Vicuña közbenjárásáért:
"Boldog Laura Vicuña, az Egyház a fiatalok példaképeként ünnepel. Engedelmeskedtél a Szentléleknek, az Oltáriszentségből merítettél erőt. Eszközöld ki számunkra a kegyelmet, amelyért bizalommal fordulunk hozzád. Segíts a mély hit elérésében, a tisztaság megőrzésében, abban, hogy napi teendőinket hűen véghez tudjuk vinni, az önzés és a rossz csapdájának legyőzésében. Hadd legyünk mi is nyitottak Isten akaratára, a Szűzanya iránti bizalomra és az embertársaink iránti szeretetre. Ámen."
Szaléziak.HU