Főoldal / Szalézi világ / Brazília – A COVID-19 megérkezett Amazóniába
Brazília – A COVID-19 megérkezett Amazóniába
2020-06-22 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
járvány • DélAmerika •
Vannak olyan területek a világon, amelyek elfogulatlanul szemlélve marginálisak a nagy gazdasági és demográfiai változásokhoz képest, de amelyek ugyanúgy belépnek a globális események forgószelébe. Ez érvényes Amazoniára a COVID-19 világjárvány idején: így alakulnak ki azok a finom, de határozott kapcsolódási pontok, amelyeket kiemeltek a 2015-ben megjelent „Laudato Sì” és a 2019-es pánamazóniai zsinaton.
A vírus bejutott a bolygó egészségügyi szempontból a legkevésbé védett területeire. Manaus régiójában, a brazíliai Amazonas állam fővárosában volt az áldozatok első tömeges temetése, amelyeket közös sírokba dobtak, amit a televíziós felvételek mindenki számára láthatóvá tettek.
Egy olyan fertőzés történt, amely a megfigyelők számára a járvány kezdete óta szokásos volt, de a vírus egészségügyi szempontjából a bolygó legkevésbé védett területeire történő megérkezését jelentette. Míg a leggazdagabb országokban a rendszerek összeomlása olyan kockázat volt, amely csak részben fordult elő, Afrikában, Ázsiában és Amerikában (és nemcsak a déli és a középső területeken) a fertőzés terjedése hatalmas területeket és a lakosság leggyengébb részét térdre kényszerítette.
Különös aggodalomra ad ez okot az etnikai kisebbségek szempontjából, akik már így is nyomásnak vannak kitéve területük természeti erőforrásainak kiaknázása miatt. Olyan lakosság ez, ahol nincs egészségügyi ellátás, nem állnak rendelkezésre a komplex terápiák és a megfelelő fertőzés elleni képességnek, a termelés és az élelmiszerek, valamint a munkalehetőség hiánya miatt. Néhány hónappal a 2019. évi pánamazóniai zsinat után az erdők őslakos népeinek helyzete drámaivá vált a COVID-19 terjedésének szempontjából.
Brazíliában attól is tartottak, hogy az uralkodó pénzügyi és politikai erők a pandémiát a „végleges megoldás” lehetőségének fogják tartani az őslakos népek kérdésének megoldása szempontjából.
Míg a COVID-19 megjelenése a védekezés és megelőzés rossz módja katasztrófává vezetett az olyan városokban, mint Sao Paulo, Rio de Janeiro vagy Manaus, addig az erdős területeken levő városokban és falvakban képesek visszatartani a járványt. Ennek tanúja Roberto Cappelletti atya, szalézi misszionárius Iauaretében, Amazonas államban, Brazíliában.
Az első megnyugtató tény, hogy az őslakosoknak két módszerrel sikerült lelassítani a vírus terjedését: azzal, hogy megtartották a távolságot a városokban lévő fertőzési gócoktól és hogy a betegség megjelenését a saját orvosi hagyományaiknak megfelelően kezelték.
De azt is meg kell értenünk, hogy a vírus hogyan juthatott el a világ azon darabjába, amelyet csak több napi folyami utazással lehet elérni. Elsők az emberkereskedők és kalandorok voltak, akik azért érkeztek oda, hogy feltárják a földben rejlő gazdagság kiaknázásának lehetőségeit. A második a központi kormány által küldött mentőcsapat volt, akiket nem vetettek alá a szükséges egészségügyi ellenőrzésnek. Úgy gondolják, hogy ezt a "felületes cselekedetet" valamilyen módon elősegítette a gyarmatosítóknak ellenálló populációkkal szembeni politikai hozzáállás.
Ha a pánamazóniai szinódus felületes olvasata nem is váltotta ki az ilyen népek és az erdőben található biodiverzitás örökségének erős védekezési mechanizmusát, de a pandémiának való ellenállás vágyát megfelelően ápolta a Vatikán. Még a „Laudato Sì” enciklika is megtette a magáét: az amazóniai kérdés támogatása mellett megmutatta a kulturális sokszínűség és az egyedülálló, az emberiség alapvető részét képező népek értékelésének és megőrzésének módját.
A COVID-19 által feladott "leckét" hamarosan végre kell hajtani a gyakorlatban az új és még halálosabb katasztrófák elkerülése érdekében.
ANS-Manaus/Szaléziak.HU