Charles Maung Bo bíboros, a ranguni főegyházmegye érseke, az Ázsiai Püspöki Konferencia elnöke május 14-én nyilatkozatot tett közzé Joseph Zen bíboros letartóztatásával kapcsolatban.
Az Ázsiai Püspöki Konferencia elnökeként, valamint bíboros testvérem és szalézi társam, Joseph Zen bíboros május 11-i letartóztatását követően mélységes aggodalmamat szeretném kifejezni az emberi jogok helyzete és a vallásszabadság fenyegetései miatt Hongkongban. Felszólítom a katolikusokat és a tágabb keresztény közösséget szerte a világon, hogy imádkozzanak Hongkongért, és sürgetem a nemzetközi közösséget, hogy továbbra is figyelemmel kövesse a helyzetet, és szólaljon fel a szabadság és az igazságosság mellett.
Hongkong korábban Ázsia egyik legszabadabb és legnyitottabb városa volt. Mára rendőrállammá alakult át. A véleménynyilvánítás szabadságát, a sajtószabadságot, a gyülekezési és egyesülési szabadságot, valamint a tudományos szabadságot mind felszámolták. Korai jelek mutatkoznak arra vonatkozóan, hogy a vallás és a meggyőződés szabadsága, amely az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata és a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya 18. cikkében meghatározott emberi jog, amelynek Hongkong is részese, veszélyben van. Tisztában vagyok az egyház elleni propagandatámadásokkal a hongkongi Peking-párti médiában a közelmúltban, és a körülmények miatt a vallási vezetők körében egyre növekvő öncenzúrával. Szívszorító látni azt a várost, amely a szabadság, köztük a vallásszabadság jelképe volt, ahogy ilyen radikálisan és gyorsan egy sokkal sötétebb és represszívebb úton halad. Látni, ahogy a kínai kormány oly ismételten és kirívóan megszegi egy nemzetközi szerződésben, a kínai-brit közös nyilatkozatban tett ígéretét, megdöbbentő.
Bíboros testvéremet, Joseph Zen őeminenciáját letartóztatták, és vádat emelnek ellene, egyszerűen azért, mert egy olyan alap vagyonkezelőjeként szolgált, amely jogi segítséget nyújtott a bírósági ügyekkel küzdő aktivistáknak. Minden olyan rendszerben, ahol létezik jogállamiság, megfelelő és elfogadott jog a felelősségre vonás előtt álló személyek jogi költségenek kifizetéséhez nyújtott segítség. Hogyan lehet bűncselekmény a vádlottak jogi védelmében és képviseletében való segítése?
Május 24-én ünnepli az Egyház az ima világnapját a kínai egyházért, valamint Mária, a Keresztények Segítsége ünnepét, Kínában pedig Seshan Anyánk ünnepét. Tavaly azt kértem, hogy ezt minden évben alakítsák át imahétté, és megörültem, amikor világi katolikusok egy csoportja elfogadta meghívásomat, és létrehozta a Globális Imahetet Kínáért. Idén arra buzdítok mindenféle hagyományú keresztényt mindenhol, hogy ezen az imahéten imádkozzanak különösen Hongkongért és a kínai egyházért, valamint az ujgurokért, tibetiekért és másokért, akiket üldöznek Kínában, és különösen Zen bíborosért. Május 24-e, amikor Máriához, a Keresztények Segítségéhez imádkoznak. Ahol lehetséges, a templomokban fontolóra vehetik a fogadalmi szentmisék bemutatását ezen a napon.
A hongkongi emberek számára most egyre nehezebb szabadon megszólalni, ezért azoknak, akik Hongkongon kívül van hangjuk, fel kell használniuk ezt a nevükben, és imáinkat és erőfeszítéseinket a velük való szolidaritás és támogatás kinyilvánítására kell fordítanunk, abban a reményben, hogy egy napon visszakapják szabadságukat.
Charles Bo
Yangon érseke – Mianmar
a CBCM (Mianmari Katolikus Püspöki Konferencia) elnöke
az Ázsiai Püspöki Konferenciák Szövetségének (FABC) elnöke
Szaléziak.HU