Főoldal / Szalézi világ / Chile – Emberi méltóságot vinni Santiago nyomornegyedeibe
Chile – Emberi méltóságot vinni Santiago nyomornegyedeibe
2017-10-02 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
DélAmerika • nyomor •
Több tucat család él a Santiago külvárosában található „Camp Giappone”-ban, a közeli hulladéklerakóból származó anyagokból fölépült mocskos nyomornegyedben. „Itt szinte a levegőből lehet belélegezni a szegregációt és az egyenlőtlenséget; olyan égető, mint az égő szemét füstje” – fogalmazta meg egy Santiagóban szolgáló szalézi misszionárius. A Silva Henríquez Katolikus Egyetem (amelyet a szalézi bíborosról neveztek el) önkénteseivel együtt a misszionáriusok 2015 óta szolgálják a tábor lakosságát.
A táborban élő 40 család élén nők állnak. Minden nő és minden gyermek azért küzd, hogy egészséges maradjon a körülöttük lévő zűrzavar közepette: rothadó hulladék, szennyezett ivóvíz, hő- vagy villamosenergia-hiány és még sok más veszély leselkedik rájuk. Sokan krónikusan alultápláltak is.
„Ez egy bizonytalan és méltatlan életforma” - mondja Mark Hyde atya, a Szalézi Missziós Iroda igazgatója. „Nem ők választják, de nincs más választásuk sem. Kétségbeejtően szegények, iskolázatlanok és nem tudnak pénzt keresni, hogy biztosítsák a megélhetésüket. Még rosszabb, hogy a kormány sem nyújt nekik semmilyen segélyt.”
A Világbank szerint, annak ellenére, hogy Chile gazdasága a legstabilabb Latin-Amerikában, az ország lakosságának öt százaléka mindössze napi 2 dollárból él. Az egyre romló arány azok között, akik rendelkeznek az eszközökkel és az iskolába járás lehetőségével, és azok között, akik nem, hozzájárult a gazdasági egyenlőtlenségek és igazságtalanságok riasztó növekedéséhez. Ennek eredményeként országszerte közel 40 000 család kényszerül a több mint 600 olyan elővárosi táborba, mint amilyen a Giappone is.
A szalézi misszionáriusok által a Giapponében nyújtott beavatkozás méltóságot és reményt nyújt azoknak, akik már mindkettőt elvesztették. A közösség víz- és közegészségügyi infrastruktúrájának kiépítésén túl a misszionáriusok és az önkéntesek elhozzák az osztálytermet a diákok közé. Ez magában foglalja az alapvető tantárgyak oktatását a fiatalabb gyermekeknek és írástudási tanfolyamokat a felnőttek számára. Jogi és egyéb szociális szolgáltatásokat is nyújtanak a lakosoknak, hogy segítsenek nekik, hogy feltalálják magukat azokban a bonyolult, szerteágazó rendszerekben, amelyek gyakran szegénységben tartják őket.
„Ezek az erőfeszítések szerénynek tűnhetnek, de ezek az első kritikus lépések a Gaippone táborban élő nők és gyermekek elképzelésének elősegítése és a készségek megszerzése felé, a fenntarthatóbb jövő érdekében a nyomornegyedeken kívül” – szögezi le Mark Hyde atya.
www.salesianmissions.org/Szaléziak.HU