Főoldal / Szalézi világ / Dél Szudán – A hős, aki megmentett 7000 életet
Dél Szudán – A hős, aki megmentett 7000 életet
2020-02-06 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Afrika • DélSzudán • menekültek •
Robert Ocan 33 éves. Számítógépes ismereteket tanult Dél-Szudánban, és kémiai és matematikai professzor volt Pajokban városában, 15 kilométerre az ugandai határától, amikor a háború elérte az ott élő közel 50 000 embert. 2017 áprilisában már második alkalommal kellett elmenekülnie ugyanezen okból, de ezúttal nem egyedül tette.
Robert házas és két kis gyermeke van. Mihelyt meghallotta a lázadók fegyvereinek ropogását a belvárosban, nemcsak maga és a családja, hanem közel 7000 másik ember menekülését is megszervezte. Mobiltelefonjának köszönhetően figyelmeztette az iskola tanárait, hogy vigyék a gyerekeket az erdőbe. "Futottak, menekültek, csak az volt velük, amit magukon viseltek, és nem volt vizük vagy ételük" - emlékszik vissza Robert.
Szudánban a szabadságharc során már egy alkalommal el kellett menekülnie a szüleivel. De ezúttal, amikor megérkeztek az ugandai földre, minden könnyebb volt, mert Uganda olyan ország, amelyben a menekülteket befogadják." Az UNHCR buszai Palabekbe vittek minket, a menekült településre, amelyet legutóbb nyitottak meg Észak-Ugandában."
Azóta az emberek, akik vele menekültek, és mások, akik később jöttek - ma már összesen több mint 53 ezren - együtt élnek a Palabek táborban. "Robert közvetít a menekültek közötti konfliktusok során, de ő képviseli a menekülteket a legfelsőbb hatóság és a települést irányító személyek előtt is. Folyamatosan találkozik az ENSZ hatóságaival és a miniszterelnöki hivatallal, és rendszeresen ellátogat a tábor minden részébe, hogy ellenőrizze, hogy rendben van-e"- magyarázza Mariatzu, egy menekült, aki vele érkezett Pajokból.
Robert csak egy a sok menekült közül, aki nem kap fizetést munkájáért, önként jár el; emellett részt vesz minden olyan oktatási projektben, amit az szaléziak Palabekben kezdeményeznek.
A fiatalember azt mondja, hogy optimista: "Remélem a békét, mert Don Bosco hozzájárul a fiatalok új generációja, a béketeremtő generáció megteremtéséhez. A Don Bosco formációt kínál, nagyszerű humanitárius és lelkipásztori szolgálatot, és mindenekelőtt, reményt ad nekünk a jövőre nézve, és hogy bízzunk a képességeinkben."
Mint minden menekültnek, neki is az az álma, hogy visszatérjen Dél-Szudánba, de elismeri, hogy "néhány év beletelik. Nem elegendő a békemegállapodások aláírása. Az összecsapásoknak véget kell érni, szabad választásokat kell tartani, bárki nyeri is meg. A nyertes elismerése érdekében létre kell hozni egy kormányt, és mindannyiunknak el kell kezdenünk együtt dolgozni a béke érdekében. Mindehhez legalább öt év kell. "
ANS-Pajok/Szaléziak.HU