Főoldal / Szalézi világ / Dél-Szudán - Döbbenetes munka a gyermekkatonákkal
Dél-Szudán - Döbbenetes munka a gyermekkatonákkal
2020-09-11 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Afrika • gyerekkatonák • utcagyerek •
Több mint két ott töltött év után Lothar Wagner szalézi testvér befejezte munkáját Dél-Szudánban: a kimerítő munka nyomán két utcagyermekek számára kialakított kapcsolattartó pont, valamint egy rehabilitációs központ a gyermek katonák számára és egy általános iskola épült.
- Fárasztó volt, de megérte - számol be Afrikából Lothar Wagner. A szalézi testvér 2018 júniusa óta Dél-Szudánban, a világ egyik legszegényebb országában élt. A háborúnak hivatalosan vége és békeszerződés van érvényben, de az országban továbbra is 60 lázadó csoport működik - írja Wagner.
Feladata az utcagyerekek és a gyermekkatonák gondozása volt, és megpróbálta visszavezetni őket a családjaikba. Társaival együtt két kapcsolattartó pontot és egy rehabilitációs központot hoztak látre az utcán vagy fegyveres csoportokban élő gyermekek számára. Ezenkívül megnyitottak egy általános iskolát, amelyben jelenleg 256 gyermek tanul. Wagner testvér rendkívül hálás minden adományozónak, csoportnak és jótevőnek, akik támogatták őt ebben a munkában.
"Dél-Szudánban jelentős számú olyan gyermek van, akik évek óta nem a családjukkal élnek" - számol be Wagner. A polgárháború tönkretette az országot. A kormányzati és a lázadó csoportok ma is gyerekeket toboroznának katonának. Az ENSZ adatai szerint körülbelül 19 000 gyermek van fegyveres csoportok kezében. "A gyermekek szabadon engedése miatt a lázadók vezetőivel folytatott tárgyalások során megdöbbentem azon, amit láttam" - írja Wagner. A gyerekeket egész életükre átformálják, amiben a kábítószer-tapasztalatok is közrejátszanak.
Az Augsburgi Egyházmegye püspöki segélyalapja finanszírozta a rehabilitációs központot
2019 októberében Kuajok városában elkezdhette működését az a rehabilitációs központ, amelyet az Augsburgi Egyházmegye Püspöki Segély Alapja finanszírozott. Tíz hónapot tölt 32, 10 és 14 év közötti gyermek ebben az erőszakmentes és gyógyszermentes oázisban. Az egyéni és csoportos tevékenységeknek hozzá kell járulniuk a tapasztaltak feldolgozásához. "A családok szorosan részt vesznek a rehabilitációban" - mondja Wagner. Amikor a gyerekek újra otthon élnek, sor kerül az utókezelésre is.
Wagner örül annak, hogy a rehabilitációs központ teljes belső berendezését a tanoncok készítették a rendház melletti lakatosműhelyben és ácsüzemben. A helyi gazdaság élénkítése érdekében a szaléziak elkötelezték magukat, hogy csak a régióból származó termékeket vásárolnak. Ezek mind apró lépések a jobb élet elősegítésére Dél-Szudánban. Ez nagyon nehéz, írja Wagner: "A hosszú háború megsemmisítette a forgalom, az áram és a víz infrastruktúráit." Sem az egészségügy, sem az oktatás, a rendőrség vagy az igazságszolgáltatás nem működik.
Még az utcagyermekek védelmi központjait is biztosítani kell
Még az utcagyermekek védelmi központjait is meg kell védeni falakkal vagy technikai eszközökkel és védőburkolatokkal - számol be Wagner. Mert az önkényes igazságszolgáltatás folyamatosan napirenden van Dél-Szudánban. Don Bosco szociális munkásai megpróbálják elvenni a konfliktusok élét a védelmi központokban, és közvetíteni az erőszakmentes kommunikáció módszereit. "Ez még mindig hosszú folyamat" - mondja a szerzetes.
A hajléktalan és éhező gyermekek számára, akik többnyire alkalmi tolvajokká válnak a piacokon, mert ételt lopnak, áldást jelentenek a menhely jellegű központok vagy a sürgősségi alvóhelyek: itt éjszakázhatnak, moshatnak, kapnak enni és képzési ajánlatokat is.
Wagner megbízása a kezdetektől fogva csak két évre korlátozódott. A mű elfogyasztotta az erejét - számol be a 46 éves férfi. Most "vegyes érzelmekkel" búcsúzik - írja. Egyrészt a rehabilitációs központ felállításával kis mértékben hozzájárulhatott a mély sebek gyógyulásához. „Másrészt, hagyok olyan gyerekeket és fiatalokat, akiknek közvetett és közvetlen segítségre van szükségük.” Wagner feladatát most egy indiai szalézi vette át, mert a szerzetesi közösség továbbra is jelen lesz az országban.
Az út ismét Libériába vezet
Lothar Wagnert most újra Monroviába, Libéria fővárosába küldik, ahol már volt 2016 és 2018 között. A szalézi testvér egy új nem kormányzati szervezet igazgatója lesz. Börtönlelkészként gondoskodnia kell egy fiatalkorúak börtönének felépítéséről és működtetéséről. Emellett egy országos, ingyenes telefonos tanácsadó szolgálatot is létrehoz majd a fiatalok számára. Wagner a Sierra Leonéban töltött idő alatt (2008 és 2016 között) már szerzett tapasztalatokat ezen a téren, amikor ott folytatta munkáját az afrikai ebolaválság idején.
www.merkur.de/Szaléziak.HU