Főoldal / Magyar Tartomány / Díjazottjaink 2024-ben
Minden évben a Don Bosco ünnep kiemelt pillanata, amikor a Magyar Szalézi Tartomány megköszöni azok munkáját, akik évek óta segítik szolgálatukkal a szalézi küldetést. Három díj kerül átadásra: a legnagyobb múltra visszatekintő Don Bosco díj, mellyel olyan elkötelezett személyt tüntetünk ki, aki hosszú idő óta tevékenykedik a szaléziak mellett, a Boldog Sándor István díj, amelyet egy elhivatott szalézi pedagógus vehet át, valamint a Savio Szent Domonkos díj, mellyel egy elkötelezett fiatal munkáját ismerjük el.
Don Bosco díj 2024
Csercsics Péterné Judit, Szombathely
Judit néni 1956. december 23-án született, 1996 óta segíti a szalézi munkát Szombathelyen. A 2001-ben alakult szombathelyi Szalézi Karitász csoportjának alapító tagja. 2013-ban tett ígéretet szalézi munkatársként, bekapcsolódott a szalézi munkába, folyamatosan segíti a fiatalokat. A legtöbbet az ellátmány megszervezése, előkészítése terén munkálkodott, kevésbé szaknyelven mondva: a konyhában készít már évtizedek óta ízletes falatokat a korgó gyomrú oratorista gyerekek és fiatalok számára.
Személyisége, szolgálatkészsége, állandó tettre készsége meghatározó szalézi oratórium és ifjúság világának az életében. Szalézi Munkatàrs közössége tagjaként szervezi a feladatokat, megtalálja a közös hangot a fiatalokkal, idősebbekkel egyaránt. Állandó jelenlétével erősíti a szalézi oratóriumi őszi, téli és nyári táborok sikerességét.
Az illető néni határozottságával, szervezőkészségével gyorsan megoldja a problémákat. Támasza a rászoruló családoknak, betegeknek, elmagányosodottaknak. Élen jár a rászorulók részére meghirdetett adományosztás lebonyolításában. Nem ismer lehetetlent, számára a segítés a mindennapok része.
Tavaly városi kitüntetést is kapott a „Szociális Ellátás Segítéséért-díj” néven. Ezt annak adományozzák, aki hosszabb időn át, de legalább 10 éven keresztül hozzájárult a szociális munka eredményességéhez, illetve támogatásával a város szociális ellátásának fejlődéséhez.
A fiatalok és rászorulok is szeretettel, bizalommal fordultak hozzá. Mint Margit mama, kiemelkedő, példaértékű önkéntes munkáját mindig jó kedvvel, szeretettel és humorral végzi. Aktív és segítőkész tagja a Szalézi Idősek Klubja programoknak is.
Az általa gondozott fiatalok életében meghatározó szerepe van kedvességével, értő figyelmével, nagyfokú empátiájával, vidámságával szebbé varázsolja az oratóriumi programokat. Munkavégzése során a nagyfokú szakmaiság, precizitás jellemzi, amelyben szalézi munkatársi hivatástudata, kitartása is fölragyog.
Csercsics Péterné, Judit nénit kiemelkedő, együttérző és vidám, példaértékű munkája méltóvá teszi a „Don Bosco” - díj kitüntetésre. Isten áldását és a Segítő Szűz Mária áldását kívánjuk Judit nénire és szeretteire!
Boldog Sándor István díj 2024
Sólyomváriné Kovács Katalin, Kazincbarcika
Sólyomváriné Kovács Katalin 2008. őszén új kolléganőként került a kazincbarcikai Don Bosco Általános Iskola, Szakképző Iskola, Technikum, Gimnázium és Kollégiumba. Azóta is nélkülözhetetlen tagja az oktatói-nevelői csapatnak, mint fejlesztőpedagógus, osztályfőnök és hosszú évek óta munkaközösségvezetői feladatokat is ellát. Tagja a gyermek-és ifjúságvédelmi csoportnak, ahol fő feladatának tekinti a tanulók lemorzsolódásának megakadályozását. A dobbantó programban és a műhelyiskolában tanuló diákok iskolai előmenetelét szívügyének tekinti nap, mint nap új kihívásokat leküzdve elősegíti, hogy a patronáltjai sikeresen teljesítsenek. Pozitív hozzáállás, elfogadás, empátia és türelem, a diákok motiválása, a fejlesztésükre való törekvés egyaránt jellemzik mindennapi munkáját. Érzékenyen reagál a szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek problémáira, minden tőle telhetőt megtesz helyzetük javítása érdekében. Követendő példát ad önzetlen emberségből, másokra figyelésből, gondoskodásból. Folyamatos odafigyeléssel, a családok rendszeres látogatásával sikerül elérnie, hogy a nagy hátránnyal érkező gyermekek szakmát tanulni képes fiatalokká váljanak. Tanítványait Don Boscó-i szeretettel neveli és oktatja, előtérbe helyezve a diákok megértő segítését, támogatását. A szalézi pedagógia lelkiségének útmutatásai alapján, önzetlen módon, morális tartással viseli gondját a rá bízott fiataloknak.
Igazi közösségi ember, tartalékai kifogyhatatlanok és ezzel környezetének, kollégáinak is újból és újból lendületet ad. Az iskola kulturális életében is aktívan tevékenykedik, számos színvonalas műsor fűződik a nevéhez, és kollégái is mindig számíthatnak segítségére. Évről-évre az egészségtudatos és környezettudatos nevelés jegyében szervezi a témaheteket külső szakemberek bevonásával. Vallja, hogy nem csupán az osztályterem a nevelés helyszíne, így a kirándulások, túrák is összekapcsolódnak tevékenységével. Az iskola külső partnereire is figyel, aktív kapcsolatot ápol azokkal a szervezetekkel, akik bekapcsolódhatnak a diákok életébe, és értéket adhatnak számukra (pl.:Városi Könyvtár, Városi Sportklub, Szimbiózis Alapítvány, Csillagfürt EGYMI) Személyes példamutatással értékteremtő pedagógiai munkára törekszik, és követendő utat mutat a jövő pedagógusainak a kazincbarcikai Don Bosco Általános Iskola, Szakképző Iskola, Technikum, Gimnázium és Kollégium intézményén belül. Kedves, derűs megszólításának nem tudnak ellenállni az óra elején folyosón csellengő tanulók, és tüstént megtalálják a számukra alkalmas helyet, vagyis osztálytermet.
A Don Boscó-i pedagógia lelkületével gyakorolt odaadó tanári-nevelői tevékenysége miatt adományoztuk a 2024-es év Boldog Sándor Istvánról elnevezett pedagógiai díját Sólyomváriné Kovács Katalin tanárnőnek.
Savio Szent Domonkos díj 2024
Czopf Klára, Óbuda
Idei díjazottunk a 2013-ban megrendezett PartFesztiválon vett részt első ízben szalézi eseményen, rögtön önkéntesként segítve a program sikerét. 2015-ben költözött Budapestre; innentől kezdte egyre mélyebben megismerni a szalézi lelkiséget Óbudán. Hamar oszlopos tagja lett az egyetemista hittanos közösségnek és az oratórium mindennapjaiban is egyre többször vett részt, többek között a rászoruló gyerekeknek szervezett reggeliztetés, majd később vacsoráztatás programokban.
2016-ban vett részt először segítőként az óbudai nyári oratóriumban, ahol még inkább megfogta a szalézi környezet. Ettől kezdve a helyi eseményeken kívül a tartományi programokban is rendszeresen számíthattak a segítségére. Többször volt tagja a BoscoFeszt, a Fiatalok ünnepe, a Stég, illetve animátortalálkozók szervezői stábjának is.
2018 áprilisában animátori ígérettel köteleződött el a szalézi lelkiség mellett. Éveken át ő volt az egyik felelőse az óbudai animátorképzésnek, és immár több mint 7 éve vezet kétheti rendszerességgel egy gyerekekből álló kisközösséget is a helyi oratóriumban. A Szalézi Ifjúsági Mozgalom szolgálatát is sokféle módon segíti, hiszen a programok szervezése, animátori továbbképzések és műhelyek tartása mellett például a “Valdocco” című animátor képzési kézikönyv megalkotásában is nagy szerepet vállalt.
2018 óta már óvónőként dolgozik, emellett pedig a mai napig az óbudai oratórium oszlopos tagjaként is hasznosítja széleskörű pedagógiai tapasztalatát: kézműves foglalkozásokat tart, ifjúsági programokat szervez, kiscsoportot vezet.
Fiatalok és idősebbek egyaránt felnéznek rá, szívesen kérnek tőle tanácsot, ötletet. Sokan mentoruknak is tekintik őt. Lelkesítő szavai, derűs jelenléte - gyakran az ő tudta nélkül is - bátorítást ad a környezetében élőknek. Elkötelezett szalézi lelkületű szolgálatával, megbízhatóságával és mély hitével mindannyiunk számára példát mutat. A Szalézi Ifjúsági Mozgalom 2024-ban a Savio Szent Domonkos díjat nagy örömmel adja Czopf Klára óbudai szalézi animátornak.
Szaléziak.HU