Főoldal / Szalézi világ / Don Bosco a fiatalokra fogadott
Don Bosco a fiatalokra fogadott
2023-02-02 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Szakmát adni azoknak, akiknek nincs, vagy értelmet adni annak, hogyan töltse az ember a létét a világ jobbátételével. Megerősíteni minden ember és a leggyengébbek jogát a méltóságteljes élethez, és ezen keresztül átalakítani a felnőttek társadalmát. Bosco Szent János mindezt és még többet is tud adni, feltéve, ha nem csak egy népszerű dal szavaival tudjuk visszahozni, amely még mindig él a követői között, hanem álmai módszerében, erényeiben és tervszerűségében is.
Amikor - 1888. január 31-én - Don Giovanni Bosco élete ezen a földön befejeződött, Torinóban és másutt nem kevesen gondolták, hogy a fiatalok érdekében végzett munkájának nincs jövője. Valójában teljesen a fiainak áldozta magát azzal, hogy időről időre zsonglőr és koldus, barát, apa és tanár volt.
Életét - 1815-ben született - családi és környezeti nehézségek egész sora jellemezte, amelyek azonban nem tudták visszafogni azt a fékezhetetlen vágyat, amely 9 éves korában született meg benne egy álomban, amelyben egy égi hölgyet és néhány fiút látott farkasokból bárányokká változni. Ezek a képek és a látomásokban szereplő fiúk egész élete során filmjelenetek formájában térnek majd vissza hozzá. Hol bebörtönözve, sőt, a savoyai igazságszolgáltatás által akasztófára ítélve az elkövetett bűneikért, hol szegény, éhező analfabétákként, hol pedig fiatal elmékként, akiket saját küldetéséhez kell besoroznia.
Velük a Porta Palazzo melletti Valdoccóban sikerült létrehoznia a serdülők legnépesebb egyesülését Európában. Még életében megalapította a Szalézi Kongregációt és egy hatalmas lelki mozgalmat, amely a kapcsolatok és szándékok egymással összefüggő hálózatából áll, mindig az ifjúság nevelésének támogatására. Ma ez a módszerből lett karizma 136 országban van ténylegesen jelen.
E szent személyisége meglehetősen összetett, összeolvadnak benne az emberi és a keresztény tulajdonságok. Őbenne a hit, a remény és a szeretet az Istennel való egyesülésben, az Abszolútum iránti vágyban és a felebaráti szeretet konkrét cselekedeteiben ölt testet, nevelési kezdeményezésekkel és széleskörű kreativitást igénylő projektekkel. Cafasso Szent József, A gyóntatója és lelkivezetője így nyilatkozott róla: "Minél többet tanulmányozom őt, annál kevésbé értem. Egyszerű és rendkívüli, alázatos és nagyszerű egyszerre. Egy fillér sincs a zsebében, és az agya hatalmas terveket szövöget, amelyek látszólag megvalósíthatatlanok, és amelyeket - mindenesetre nekem úgy tűnik - képtelen befejezni. Ha nem lennék biztos abban, hogy Isten dicsőségére dolgozik, hogy kizárólag Isten gondolata vezérli, hogy Isten a cél, amelyre minden erőfeszítése irányul, akkor azt mondanám, hogy veszélyes ember, inkább azért, amit megsejteni enged, mint azért, amit megismertet velünk. Egyszóval: Don Bosco egy rejtély..."
A Montini pápa, Szent VI. Pál - aki Milánóban és Rómában közelről megismerte a szalézi világot - azt mondta, hogy ahhoz, hogy az Egyházban olyan személyiséget találjunk, mint Don Bosco, a nagy alapítókhoz kell fordulnunk, mint Szent Benedek és Szent Ferenc.
Ma elbátortalanító nevelési szegénységgel szembesülünk, és olyan fiatalokkal állunk szemben, akikben nem látszik a jövő iránti vágy és az elszántság a döntések meghozatalára. NEET (aki nem vesz részt oktatásban, munkában vagy képzésben) vagy poszt pandémiás depressziós fiatalok, digitális bennszülöttek egyedül a rideg elektronikus kütyükkel: mit tegyünk? Don Bosco javaslata az ő példájával újraindul, és csak akkor lehet újraéleszteni és konjugálni ebben az új valóságban, ha megvan bennünk ugyanaz a szenvedély, mint a Szentben, a képessége, hogy arra fogadjon, ami megéri, kezdve Istennel.
Szakmát adni azoknak, akiknek nincs, vagy értelmet adni annak, hogyan töltse az ember a létét a világ jobbátételével. Megerősíteni minden ember és a leggyengébbek jogát a méltó élethez, és rajtuk keresztül átalakítani a felnőtt társadalmat. Bosco Szent János mindezt és ennél még többet is tud adni, feltéve, ha nem csak egy népszerű dal szavaiban tudjuk visszahozni, amely még mindig él a követői között, hanem álmai módszerében, erényeiben és tervszerűségében is.
Giuseppe Costa atya,
a Szalézi Kongregáció társ-szóvivője
ANS-Róma/Szaléziak.HU