Egy huszonéves fiatalember találmánya tisztítja meg az óceánokat a műanyagtól
2018-07-13 Péntek | #Aktuális | ARCHIVÁLT
2008 óta egyre több országban próbálják felhívni a figyelmet június 8-án, az óceánok világnapján az óceánok védelmére. Idén a műanyagszennyezés csökkentése áll a középpontban, hiszen többmillió tonna szemét hömpölyög az óceánokban. Az ifjú holland feltaláló, Boyan Slat szerint találmányával eltakarítható az óceánokban összegyűlt műanyaghulladék.
Boyan Slat 1994-ben született Hollandiában, és mindössze 18 éves volt, amikor megalapította az Ocean Cleanup nonprofit szervezetet. Azóta a mindenre elszánt közösség tevékenysége annyira jelentős lett, hogy – számos egyéb kitüntetés mellett – Boyan magáénak tudhatja az ENSZ legmagasabb környezetvédelmi elismerését, a Föld Bajnoka címet, 2016-ban pedig szerepelt a Forbes „Harminc sikeres harminc alatt” listájában.
Slat még 16 évesen egy görögországi búvárkodás során szembesült azzal, hogy a tengerek tele vannak műanyaghulladékkal. A probléma megoldására olyan tervvel állt elő, amellyel belátható időn belül ki lehetne takarítani a Föld óceánjait. A koncepcióra a szakemberek is felfigyeltek, 2012-ben pedig az ötlet elnyerte a hollandiai Delfti Technikai Egyetem díját.
„Ahhoz, hogy a társadalom fejlődhessen, nem elég előre haladnunk, fel is kell takarítanunk magunk után” – vallja Boyan Slat.
Slat száz önkéntes szakértő segítségével folytatott egy évig kutatómunkát, az eredményeket pedig 2014-ben egy 534 oldalas tanulmányban tették közzé. A publikációban több szempontból értékelték a projekt megvalósíthatóságát: az óceánok élővilágában keletkezett károk feltérképezésén túl kitértek technikai és jogi kérdésekre, számba vették a projekt fenntarthatóságának költségeit, és vizsgálták a szemétszigetek által okozott gazdasági károkat is. A végső koncepció az Óceántakarító Rendszer (Ocean Cleanup Array) nevet kapta.
A rendszer a természetes áramlatokat és szeleket használja ki, ezek szállítják ugyanis az óceánban található hulladékokat. A szemét összegyűjtését az áramlatok segítségével egy speciális, vízen lebegő akadályrendszer végezné, amelyet megadott szögben a tengerfenékhez rögzítenének. Mivel hálót nem használnak a begyűjtés során, a vízi élőlények problémamentesen tudnak közlekedni az sorompók alatt. Egyedül a vízfelszínen lebegő planktonok fennakadásával lehetnek problémák, de Slat szerint az így keletkezett veszteség természetes úton évente kevesebb mint 7 másodperc alatt pótlódna.
Az akadályrendszer megfelelő beállítása lehetővé teszi, hogy a műanyaghulladékok egy toronynál gyűljenek össze. Itt egy szállítószalag kiemeli a szemetet a vízből, és a toronyban található tárolóba viszi. Napi 65 köbméter műanyag begyűjtését tervezik, a begyűjtött szemetet pedig 45 naponta fogják elszállítani. Az elszállított műanyag újrahasznosítása a tanulmány szerint évi 500 millió dolláros bevételt produkálna, amiből finanszírozható lenne a rendszer kiépítése és fenntartása.
Az Ocean Cleanup számos expedíció, és a terület eddigi legátfogóbb kutatása után, a tervek szerint 2018 közepén indítja útjára a kifejlesztett, vízen úszó, passzív szerkezetet. A Pac-Mannek elnevezett műanyagevő találmány az óceán áramlatait kihasználva a tervek szerint egy évezred helyett mindössze öt év alatt gyűjtené össze a csendes-óceáni szemétfolt felét. Évente körülbelül 1,15–2,41 millió tonnányi műanyag hulladék kerül az óceánba a környező folyókból, a műanyagdarabok pedig a víz felszínén lebegve a napfény, a hullámok, a vízi élővilág és a hőmérsékletváltozás hatására egyre kisebb darabokra esnek szét. Az északi csendes-óceáni szemétfolt az öt nagy felhalmozódott óceáni műanyaghulladék-sziget legnagyobbika, Hawaii és Kalifornia között. Az Ocean Cleanup tanulmányai szerint a szemétfolt megközelítőleg 1,6 millió négyzetkilométeres területet fed le – ez Franciaország területének a háromszorosa…
A veszély vitathatatlan és Boyan Slat előtt még senki sem állt ennyire közel a megoldáshoz – legalábbis csak merjük remélni, hogy az idei évre ígért első passzív tisztítószerkezet üzembe helyezése valóban beváltja a hozzá fűzött reményeket. A projekt sikeressége után – a tervek szerint – a vízből visszanyert műanyaghulladék újrahasznosítása és eladása elegendő forrást biztosít majd a másik négy szemétfolt – a déli-csendes-óceáni, az észak-atlanti-óceáni, a dél-atlanti-óceáni és az indiai-óceáni – feltakarítására is.
Mi szurkolunk neki!
roadster.hu/www.origo.hu/Szaléziak.HU