Az úton járók, közlekedők védelmezője Szent Kristóf, ha elvesztünk valamit, Szent Antalhoz fohászkodunk, az újságírókat Szalézi Szent Ferenc védelmezi, a tűzoltókat Szent Flórián, a tengerészek pedig Szent Miklósra számíthatnak. Szerencsére az Egyháznak van védőszentje mindenki számára, így a focistáké „Szent Luigi”, azaz Aloisius Scrosoppi, akinek liturgikus ünnepe április 3-án van.
Az olasz szent 2010-ben lett a futballjátékosok és a focidrukkerek hivatalos védőszentje. „Végre nekik is van már pártfogójuk, akit segítségül hívhatnak!” – mondta Alois Schwarz osztrák püspök, amikor a szentet patrónussá választották. Aloisius Scrosoppi az akkoriban még Ausztriához tartozó Udinében született, egy ékszerész fiaként. Hívő családban nevelkedett, s már tizenkét éves korában készülni kezdett a papi hivatásra. 1827-ben szentelték pappá. Két fiútestvére ugyancsak papi pályára lépett.
Életét a szükségben szenvedők megsegítésének szentelte.1837-ben Udinbében megalapította az Isteni Gondviselés Szent Thienei Kajetán Nővéreit (hivatalosan 1862-ben ismerte el IX. Piusz pápa). Belépett a ferences harmadrendbe és segített Carlo nevű bátyjának felépíteni egy árvaházat. Később csatlakozott Néri Szent Fülöp oratóristáihoz, amely olyan világi papokból áll, akik az emberek között élve szolgálnak, 1846-ban elöljárónak választották. 1857-ben siketnéma lányok számára hozott létre otthont. Fiatal tanárokkal és papokkal fogott össze, hogy szegény és elhagyott gyermekeket neveljen-oktasson. Önmagát nem kímélve végezte munkáját. Ha kellett, körbejárta a várost: koldult – bízott az emberek és Isten segítségében. „A Gondviselés sohasem hagy el, ha hiszel benne!” – mondta a lányoknak, akiket a varrás és a hímzés mellett olvasni, írni és számolni is megtanítottak. „Mindent Jézusért teszel!” – hangoztatta. „Tizenkét házat nyitok, mielőtt meghalok” – ígérte. S így is lett: ennyi házban segítette a szegényeket, a betegeket, a magukra maradottakat. Halála előtt gyakran mondogatta: „Könyörületesség – lelkeket mentünk vele!”
1884-ben hunyt el. 2001-ben avatta szentté II. János Pál Pápa.
De hogyan vált a focisták védőszentjévé? Az ötlet a klagenfurti Raiffeisen Bank marketingvezetője, a futballrajongó Manfred Pesek fejében fogant meg. Éppen Nápolyban járt, s a dóm ablakán kinézve meglátta a stadiont. Arra gondolt, miért ne lehetne a focinak is védőszentje. Scrosoppit mintegy tizenháromezer szent közül választották ki, számítógépes program segítségével. Az indoklás szerint a szent olyan értékeket képvisel, mint a sportszerűség, a kitartás, az igyekezet és a céltudatosság, amelyek a sport által fejleszthetők, s hát a sport, a foci különösen fontos a gyermekek, fiatalok életében.
A „fociszentet” a 2012-es labdarúgó-Európa-bajnokságon mutatták be a közönségnek. Megannyi nemzet fafaragó műhelyében sokszorosították a szobrát. Az eladásukból származó bevételt gyermekek megsegítésére fordították, de sörfőzők, üdítőital-gyártók és gyorséttermi hálózatok is érdeklőtek a szent iránt. Scrosoppi fából készült, egy méter magas eredeti szobrát Pörtschachban készítették. Különlegessége, hogy a kezében focilabdát tart.
Magyar Kurír/www.katholisch.de/Szaléziak.HU