Főoldal / Szalézi világ / Egyesült Államok – A szaléziak segítik a szegénységben élő fiatalokat
Egyesült Államok – A szaléziak segítik a szegénységben élő fiatalokat
2024-09-23 Hétfő | #Szalézi világ
Minden évben szeptember 21-én van az ENSZ által létrehozott Béke Nemzetközi Napja. Ennek kapcsán olyan programokat emelünk ki, amelyek a szalézi missziókban segítik a szegénységben élő fiatalokat.
A Salesian Missions (Szalézi Missziók), a Don Bosco Szaléziak egyesült államokbeli fejlesztési ága csatlakozik a humanitárius szervezetekhez és a világ országaihoz, hogy elismerjék a béke nemzetközi napját, amelyet minden év szeptember 21-én tartanak. Az ENSZ Közgyűlése a béke nemzetközi napját a béke eszméi erősítésének szentelt napnak nyilvánította, minden nemzeten és népen belül és között egyaránt.
Idén van a 25. évfordulója annak, hogy az ENSZ Közgyűlése elfogadta a békekultúráról szóló nyilatkozatot és cselekvési programot. Ebben a nyilatkozatban az ENSZ elismerte, hogy a béke „nemcsak a konfliktusok hiánya, hanem pozitív, dinamikus részvételi folyamatot is igényel, amelyben a párbeszédet ösztönzik, és a konfliktusokat a kölcsönös megértés és együttműködés szellemében oldják meg”. Az idei év témája: „A béke kultúrájának ápolása”.
A szalézi misszionáriusok szociális fejlesztési és oktatási programokat biztosítanak a szegénységben élő fiataloknak és családoknak, nemre, fajra vagy vallásra való tekintet nélkül. Dolgoznak azon, hogy egyenlő feltételeket teremtsenek a szegény fiatalok számára, hogy megkapják az oktatás megszerzéséhez szükséges támogatást és a jövőbeni munkavállaláshoz szükséges készségeket.
„A szalézi misszionáriusok a frontvonalban vannak a világ legnehezebb, konfliktusokkal teli helyein, és azon dolgoznak, hogy a fiatalok hozzáférjenek az oktatáshoz és a szociális fejlesztési programokhoz” – mondta Michael Conway atya, a Szalézi Missziók igazgatója. „Azon dolgozunk, hogy megváltoztassuk a szegény és jogfosztott fiatalok életét, elindítsuk őket azon az úton, hogy teljes jogú tagjaivá váljanak közösségeiknek, miközben egy békével és értelmes hozzájárulással teli életre ösztönözzük őket.”
A Béke Nemzetközi Napja tiszteletére a Szalézi Missziók olyan egyedi szalézi programokat emelnek ki, amelyek pozitív hatással vannak a fiatalokra szerte a világon.
KONGÓI DR
A Kongói Demokratikus Köztársaságban, Gomában, a Don Bosco Ngangi Ifjúsági Központban található Camp Don Bosco területén lakó, lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek egészséges táplálkozáshoz jutottak a Szalézi Missziók és a Feed My Starving Children közötti együttműködésnek köszönhetően. Az adomány 2023-ban 2780 embernek segített három hónap alatt.
A Don Bosco tábort 2022 őszén hozták létre, hogy segítsen a lázadó csoport és a hűséges FARDC hadsereg közötti háború sújtotta lakosságon. A Don Bosco Ngangi Ifjúsági Központ szívesen fogadta a lakóhelyüket elhagyni kényszerült embereket, és lehetővé tette számukra, hogy használjanak egy földterületet, amelyet egykor ifjúsági sporttevékenységekre használtak. Ezen a területen táborozó 21 000 ember nagy részét Rutshuruból és Nyiragongóból költöztették ki.
A lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek táborai, mint például a Camp Don Bosco, túlzsúfoltak, és nincs megfelelő infrastruktúra. Az életkörülmények rendkívül bizonytalanok, korlátozott a hozzáférés a tiszta vízhez, higiéniához, élelemhez és egészségügyi ellátáshoz. Ilyen körülmények között gyorsan terjednek a betegségek, nem ritka az alultápláltság és más egészségügyi problémák.
Egy szalézi megjegyezte: „A táborban élő családok melegen fogadták a Feed My Starving Children rendkívül tápláló ételét. A családok tudják, hogy megkapják a nagyon szükséges táplálékot, és képesek egészséges ételt biztosítani családjuk számára. A gyermekes családok tanúsága szerint ez az étel rendkívül tápláló, és elősegíti az alultáplált gyermekek gyors felépülését.”
OLASZORSZÁG/TÖRÖKORSZÁG
A törökországi Isztambulban található Salesian Evrim Iskola diákjai részt vettek a Marco Polo projektben, amelynek középpontjában a „Párbeszéd a Kelettel. Béke és fenntarthatóság” állt. A gyerekek által ehhez a projekthez készített alkotásokat a velencei Palazzo Mocenigo-ban, május végén pedig az isztambuli Elgiz Múzeumban állították ki.
A kiállítás első szakaszában, amelyet a nagyszerű velencei San Teodoro Iskolában tartottak, két professzor és történész, Pieralvise Zorzi Velencéből és İlber Ortaylı Isztambulból, próbálta értelmezni a diákok által készített művészi alkotásokat, hozzájárulva saját nézőpontjukkal a párbeszéd fontosságának hangsúlyozásához a béke és a fenntarthatóság érdekében.
A második szakaszban, több helyi civil és vallási hatóság tisztelte meg a Palazzo Mocenigóban a kiállítást üzenetével a párbeszédre nevelés fontosságáról, amely az iskolában kezdődik a kulturális, társadalmi és vallási különbségek elfogadásával és mások tiszteletével.
MIANMAR
Egy mianmari szalézi iskola diákjai laptopokat kaptak a Szalézi Missziók adományozóinak köszönhetően. Az adományozói támogatásból 25 db laptop vásárlására került sor, melyek segítségével a tanulók továbbtanulhatnak és elsajátíthatják az alapvető számítógépes ismereteket. Az iskola a 300 diák számára kialakította az internetet és az elektromos vezetékeket egy új számítógépteremhez, valamint szakképzett személyzetet bérelt a kurzus oktatására.
Khun Myat Victor atya, tartományi ekonómus Mianmarban azt mondta: „Nemrég állítottuk fel a számítógéptermet, és a fiatalok első csoportja megkezdte az alapvető számítógépes ismeretek óráit.”
Mianmar politikai erőszak és instabilitás zralkodik, amióta a katonai puccs átvette a hatalmat 2021 februárjában. Folyamatos az erőszak és a káosz, az iskolákat pedig bezárták emiatt és a COVID-19 világjárvány miatt. A szaléziak megnyitották iskoláikat, hogy lehetővé tegyék a fiatalok számára, hogy visszatérhessenek az oktatáshoz, amelyben két éve nem részesültek. Az órák középpontjában az angol, a számítógép és a matematika áll.
UKRAJNA
Az ukrajnai háború kezdete óta a szalézi misszionáriusok szerte a világon együtt dolgoznak azon, hogy támogatást és reményt nyújtsanak a lakóhelyüket elhagyni kényszerülteknek és azoknak, akik menekültként a szomszédos országokba távoztak. Az olaszországi szalézi szervezetek összefogtak, hogy projekteket indítsanak. A szervezetek közé tartozik a Mission Don Bosco, a Don Bosco Nel Mondo Alapítvány, az Opera Don Bosco ONLUS Alapítvány, az Opera Don Bosco Nel Mondo Alapítvány és a VIS önkéntesei.
A szalézi delegáció április 2-án érkezett Lengyelországból Ukrajnába, első állomása Lviv volt, ahol három projektet valósítanak meg. Az első projekt a belső menekültekre összpontosít. A szalézi szervezetek az olasz Emilia-Romagna Régió Polgári Védelmi Osztályának és a lengyel kormánynak a támogatásával olyan lakáskonténereket készítettek, amelyek a Lvivbe érkezett családok elszállásolására alkalmasak.
A második projekt olyan embereket támogat, akik fizikai sérüléseket szenvedtek a háborúban. A szaléziak támogatást nyújtanak a Töretlen Nemzeti Rehabilitációs Központnak, ahol a háború sújtotta felnőttek és gyermekek átfogó és szakképzett orvosi ellátásban részesülnek, beleértve a rekonstrukciós sebészetet, az ortopédiát és a robotprotéziseket.
A harmadik projekt a lvivi árvákra összpontosít. Ezt a projektet a városban élő szaléziak támogatják, akik menedéket és támogatást nyújthatnak azoknak a fiataloknak, akik a háború következtében veszítették el családjukat. Olaszországból szaléziak is utaztak Dnyipróba, ahol a szaléziak buszokat raknak élelmiszerrel és szükségleti cikkekkel azoknak az embereknek, akik nem akarták vagy nem tudják elhagyni otthonukat, főként az idősek számára, akik nem kaphatnak támogatást a kormányzattól.
ANS – New Rochelle/Szaléziak.HU