Főoldal / Szalézi világ / Egyesült Államok – Gyermekmunkát csökkentő szalézi programok
Egyesült Államok – Gyermekmunkát csökkentő szalézi programok
2024-06-12 Szerda | #Szalézi világ
világnap • gyermekmunka •
A Salesian Missions (Szalézi Missziók), a Don Bosco Szaléziak egyesült államokbeli fejlesztési ága, csatlakozik a humanitárius szervezetekhez és a nemzetközi közösséghez a Gyermekmunka Elleni Világnap alkalmából. A napot 2002 óta június 12-én ünneplik, és felhívja a figyelmet a gyermekmunka globális kiterjedtségére és a felszámolására szükséges intézkedésekre és erőfeszítésekre.
Az idei nap témája: „Cselekedjünk vállalásaink szerint: vessünk véget a gyermekmunkának!” Ezen a napon ünneplik majd a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet 182. számú, a gyermekmunka legrosszabb formáiról szóló egyezménye (1999) elfogadásának 25. évfordulóját is, amely 2020-ban az első egyezmény volt, amelyet világszerte ratifikáltak.
A gyermekmunka alacsonyabb iskolai végzettséggel, később pedig olyan munkahelyekkel jár, amelyek nem felelnek meg a tisztességes munka alapvető kritériumainak. Azok, akik korán elhagyják az iskolát, kisebb valószínűséggel találnak biztos munkahelyet, és nagyobb a krónikus munkanélküliség és a szegénység kockázata. Sokan azok közül, akik korán elhagyják az iskolát, különösen 15-17 éves korukban, olyan munkát végeznek, amely veszélyes és a gyermekmunka legrosszabb formái közé sorolható.
„A szalézi programok megmentik a gyerekeket attól, hogy dolgozniuk kelljen, biztosítják, hogy kielégítsék alapvető szükségleteiket és beíratják őket az iskolába. Ezeket az erőfeszítéseket ösztöndíj-finanszírozással támogatjuk, és biztosítjuk, hogy a szalézi iskolák rendelkezzenek azzal, amire szükségük van, hogy a szegény fiataloknak magas színvonalú oktatást biztosítsanak” – mondta Michael Conway atya, a Szalézi Missziók igazgatója.
A 2024-es gyermekmunka elleni világnap tiszteletére a Szalézi Missziók büszkén emeli ki azokat a szalézi programokat szerte a világon, amelyek minőségi oktatás révén segítenek felszámolni a gyermekmunkát.
BOLÍVIA
A bolíviai Santa Cruzban található Madre Cándida Központba járó diákok új számítógépes felszereléssel rendelkeznek a szalézi missziók adományozói támogatásának köszönhetően. A támogatásból 14 új számítógépet biztosítottak az elavult és korszerűtlen berendezésekkel rendelkező számítástechnikai laboratórium fejlesztésére.
Az adománynak köszönhetően a diákok jobban érzik magukat az órákon, és olyan felszereléssel dolgoznak, amely segít nekik felkészülni a munkaerőpiacra és a karrierjükre. A központ által kínált műszaki képzésben 125 hallgató vesz részt. Szabás- és ruhakészítés, átfogó szépségápolási ismeretek, ügyvezető titkári munka, gépi hímzés és számítógépes rendszerek terén vesznek részt tanfolyamokon. A számítástechnikai rendszer tanfolyam húsz hallgatója profitál a legtöbbet az adományból.
Egy szalézi elmondta: „A diákjaink alacsony jövedelmű családokból származnak, Yapacaní településeiről Ichilo tartományban. Nincs elegendő anyagi forrásuk ahhoz, hogy egyetemre járjanak, vagy elvándoroljanak a városba, hogy egyetemi szintű diplomát szerezhessenek, ezért választják a településükhöz közeli műszaki képzést. Reméljük, hogy ezekkel az új számítógépekkel növelni tudjuk a számítástechnikai kurzusra való beiratkozók számát is.”
DOMINIKAI KÖZTÁRSASÁG
A Vatican News cikke szerint a „Canillitas” című új dokumentumfilm a Dominikai Köztársaságban dolgozó több mint 340 000 gyereknek ad hangot. A dokumentumfilm középpontjában hat gyermek sorsa, a Canillitas con Don Bosco szalézi szervezet, a program alapítója és a gyerekeket segítő pedagógusok állnak.
Alberto López Herrero producer elmagyarázta a canillitas szó jelentését, amely azoknak a gyerekeknek az elnevezése, akik sok latin-amerikai országban a „las canillas” vagy a lábuk mozgatásával próbálnak megélhetést keresni maguknak és családjuknak. A Vatican Newsnak elmondta: „Kétévente készítünk egy dokumentumfilmet, amely a világ egy másik országában játszódik, hogy tájékoztassunk, elítéljünk és felhívjuk a figyelmet egy bizonyos megsértett gyermekjogra. Ez a szó adta a nevét a Dominikai Köztársaságban elindított első szalézi projektnek is, amely hamarosan 38 éves lesz.”
López a Vatican News-nak kifejtette, hogy mikor a legtöbb ember a gyermekmunka kapcsán az indiai gyárakra vagy a kolumbiai bányákra gondol, de ez közelebb áll a kérdéshez, mint azt a legtöbben hiszik. Megjegyezte: „Még a mi rosszul definiált fejlett világunkban is vannak olyan helyzetek, amikor gyermekmunkát alkalmaznak. Sok gyerek, köztük a migránsok is ki vannak téve ilyen típusú kizsákmányolásnak, néha rabszolgaságban találják magukat.”
INDIA
A Bosco Vikas Gramin Kendra szalézi misszionáriusai a Salesian Missions támogatásának köszönhetően támogatni tudták az indiai Közép-Maharashtra régióban élő migráns közösségek gyermekeit.
A szaléziak megjegyzik, hogy Indiában a Maharashtra régióba irányuló belső migráció magas. A gyermekek igényeit gyakran figyelmen kívül hagyják, amikor a szülők a nagyobb városokba érkeznek munkát és jobb életet keresni. A migránsok számos munkaterületen dolgoznak, köztük az építőiparban, a vendéglátásban, a gyártásban, a szállításban és a szolgáltatásokban, a munkásoktól a háztartási alkalmazottakig, sofőrökig és biztonsági őrökig terjedő szerepeket töltenek be.
Az oktatás, az egészségügy és a társadalmi integráció akadályt jelent a migráns fiatalok számára. A migránsok életének átmeneti jellege akadályokat állít az oktatás elé, és arra készteti a fiatalokat, hogy gyakori költözések közepette eligazodjanak az iskolai beiratkozások útvesztőjében, ami gyakran destabilizálja tanulmányi útjukat.
ANS – New Rochelle/Szaléziak.HU