Főoldal / Szalézi világ / Egyesült Államok – Szalézi programok, amelyek életeket változtatnak meg
Egyesült Államok – Szalézi programok, amelyek életeket változtatnak meg
2023-09-25 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
menekültek • program •
A Szalézi Missziók, a Don Bosco Szaléziak egyesült államokbeli fejlesztési ága világszerte csatlakozik a katolikus szervezetekhez, ahol megemlékeznek a migránsok és menekültek világnapjáról. A szeptember 24-én ünnepelt napot 109. alkalommal tartják meg, amelyet 1914-ben kezdeményeztek, hogy felhívják a figyelmet és kifejezzék aggodalmukat azon emberek veszélyeztetett csoportjai iránt, akik biztonságot és több lehetőséget keresve hagyták el otthonaikat.
Minden évben kiválasztanak egy témát erre a napra. Idén Ferenc pápa úgy döntött, hogy éves üzenetének címe: "Szabadon dönteni: menni vagy maradni?". Ferenc pápa üzenetében azt mondta: „Az elvándorlásnak mindig szabad döntésnek kellene lennie, de sok esetben nem az, még napjainkban sem. Konfliktusok, természeti katasztrófák vagy egyszerűen csak az a tény, hogy saját földjükön lehetetlen emberhez méltó és sikeres életet élniük, emberek millióit kényszeríti távozásra.”
Ferenc pápa továbbá azt mondta: „Napjainkban is az üldözések, a háborúk, az időjárási viszonyok és a nyomor a kényszermigráció legnyilvánvalóbb okai. A migránsok szegénység, félelem és kétségbeesés miatt menekülnek. Ahhoz, hogy ezeket az okokat megszüntessük és így véget vessünk a kényszermigrációnak, valamennyi ember közös elköteleződésére van szükség, kinek-kinek a saját felelőssége szerint. Olyan elköteleződésre, amely azzal kezdődik, hogy feltesszük magunknak a kérdést: mi az, amit tehetünk, és mi az, amit nem szabad többé megtennünk. Arra kell törekednünk, hogy véget vessünk a fegyverkezési versenynek, a gazdasági gyarmatosításnak, mások erőforrásai kizsákmányolásának és közös otthonunk pusztításának.”
A világ több mint 130 országában dolgozó szalézi misszionáriusok a frontvonalban segítik a migránsokat és menekülteket új hazájukban, hogy beilleszkedjenek és hozzáférjenek a szükséges erőforrásokhoz.
Timothy Ploch atya, a Szalézi Missziók ideiglenes igazgatója elmondta: „A szalézi programok segítik a menekülteket és a migránsokat alkalmazkodni új környezetükhöz a nyelvi és készségfejlesztő képzéseken és a munkaerő-fejlesztési programokon keresztül. Dolgoznak azon is, hogy több lehetőséget biztosítsanak a fiataloknak, hogy hazájukban maradjanak, ahelyett, hogy munkavállalás miatt kénytelenek lennének migrálni.”
A 2023-as Migránsok és menekültek világnapja katolikus ünnepe alkalmából a Szalézi Missziók kiemeli azokat a programokat szerte a világon, amelyek az életet megváltoztató oktatást és szociális támogatást nyújtanak a menekülteknek és migránsoknak.
DOMINIKAI KÖZTÁRSASÁG
A haiti bevándorlók és a Dominikai Köztársaságban szegénységben élők egészséges táplálékhoz jutottak a Szalézi Missziók és a Rise Against Hunger, egy nemzetközi humanitárius szervezet közötti partnerségnek köszönhetően, amely az éhezés felszámolására irányuló globális mozgalmat erősíti.
A rizsétel-szállítmányt a Don Bosco Szalézi Alapítványnak küldték, majd 2022 második felében kilenc központba osztották szét. A kedvezményezettek, akik a legközvetlenebbül dolgoznak a haiti bevándorlókkal dolgoznak, a Segítő Szűz Mária Leányai, Montalvo Központ, Santo Domingo Savio Iskolaotthon, Altagraciai Miasszonyunk Plébánia, Scalabriniai Egyesület, Mozgássérültek Egyesülete, Villa Juana Plébánia, Jézus Szíve Családszolgálat és a Cruz Jiminian Alapítvány.
A jelenlegi politikai válság miatt sok haiti bevándorló él a Dominikai Köztársaságban. A dúsított rizs adományozása sok olyan családnak segített, akik az országban való tartózkodásuk hivatalossá tételéhez szükséges dokumentumokra várnak.
Ezen kívül sok bevándorló marad a fogva tartási központokban, mielőtt visszatoloncolják őket Haitire. A központokban azonban nincs elég hely minden ott tartózkodó ember számára. A napi egyszeri étkezés fontos az egészségük szempontjából, és nagy nyugalmat biztosít a velük dolgozó hatóságok és szervezetek számára.
EGYIPTOM
Az egyiptomi szalézi misszionáriusok 2014 óta kínálnak képzést, hogy segítsék a menekülteket a munkavállaláshoz vagy önfoglalkoztatáshoz szükséges készségek elsajátításában a kairói városi menekültek és sérülékeny befogadók számára készült Sunrise Project keretében. A projekt a 2021-2022-es finanszírozási ciklus alatt folytatódott, és az Egyesült Államok Külügyminisztériumának Népesedési, Menekültügyi és Migrációs Hivatalától (PRM) kapott finanszírozásának köszönhetően vált lehetővé. A projekt megsegítése egy kairói szalézi műszaki és szakképzési központon keresztül valósult meg.
A projekt eddig több mint 3000 szubszaharai afrikai, jemeni és szíriai menekült, valamint kiszolgáltatott egyiptomi megélhetését és életminőségét javította.
Legutóbb a képzés 498 tanulóhoz vezetett a programban, és 375 sikeres diplomát szerzett 12 műhelyben. A végzettek 77%-a menekült, 44%-a nő volt. A gyakornokok 27 százaléka talált hivatalos állást. Emellett 80 gyakornok kapott magvető támogatást és egyéni mentorálást saját vállalkozás indításáhozLegutóbb a képzésnek köszönhetően 498-an vettek részt a programban, és 375-en végeztek sikeresen 12 műhelyben. A végzettek 77%-a menekült és 44%-a nő volt. A képzésben részt vevők 27 százaléka talált hivatalos állást. Ezen túlmenően 80 gyakornok kapott induló támogatást és egyéni mentorálást, hogy saját vállalkozásba kezdhessen.
A gyakornokok 75%-a menekült volot, 69%-uk pedig nő. A szaléziak új módszert hoztak létre a magvető finanszírozású mentorálásához. Ahelyett, hogy külső tanácsadó jött volna a gyakornokokkal dolgozni, a szaléziak üzleti tantervet dolgoztak ki, és üzleti trénerként mentorokat vettek igénybe, hogy kiépítsék a helyi kapacitást, és személyre szabottabb megközelítést biztosítsanak a gyakornokoknak.
Az előző három év során magvető finanszírozásban részesültek nyomon követése azt mutatta, hogy a mikrovállalkozások több mint 65%-a 12 hónap elteltével is működött. A válaszadók 21%-a mondta azt, hogy jövedelme elegendő volt háztartása szükségleteinek kielégítésére, 17%-uk pedig azt, hogy volt elég megtakarítása.
ETIÓPIA
Az etiópiai Addisz-Abebában létrehozott Globális Szolidaritási Alap projektje több mint 1500 hazatérő migráns, menekült és az országban lakóhelyüket elhagyni kényszerült személy életének javításához járult hozzá - olvasható a Vatican News cikkében. A projekt öt vallási kongregációt fogott össze, köztük a Don Bosco Szaléziakat, a szalézi nővéreket, az orsolya nővéreket, az Irgalmasság Misszionáriusait és a jezsuitákat a Jezsuita Menekültügyi Szolgálaton keresztül.
A projekt keretében a szalézi misszionáriusok és nővérek feladata a készségfejlesztés és a munkára való felkészítés volt, amiről a szaléziak világszerte ismertek. Tanfolyamokat kínáltak szabás, divattervezés, fodrászat, háztartási alkalmazottak, bőrművesek, hegesztők, villanyszerelők, ácsok, informatikusok, grafikusok és nyomdászok számára. A tanfolyamokon részt vevők több mint 70%-a már talált munkát, és a vállalatok örömmel várják a szakképzett munkaerőt.
Abebech-et, egy etióp anyát, aki Zwaiból érkezett Addisz-Abebába munkát keresve, a Szeretet Misszionáriusai fogadták be gyermekével együtt. Ezután a szalézi nővérek iskolájában tanult szabást és varrást, és most egy ruházati cégnél dolgozik.
SZLOVÁKIA
A szalézi misszionáriusok, akik Ukrajnában és a környező országokban, például Lengyelországban és Szlovákiában maradtak, még mindig keményen dolgoznak, hogy gondoskodjanak azokról, akiket érintett a kitelepítés. Több mint 8,1 millió ukrán állampolgár, főként nők, idősek és gyermekek élnek menekültként más országokban.
A szlovákiai szalézi misszionáriusok a konfliktus első órái óta a rászorulók oldalán állnak, árvákat fogadtak be Lembergből, és megnyitották központjaik kapuit, hogy a lehető legtöbb embernek nyújtsanak menedéket. A kitartó erőfeszítéssel járó nehézségek ellenére a szaléziak ma is törődnek velük és gondoskodnak róluk.
A szaléziak olyan alapvető szükségleteket biztosítanak, mint az élelmiszer, a menedék és az orvosi ellátás. Emellett biztosítják a fiatalok oktatását és a felnőttek nyelvtanfolyamát is, hogy minél önellátóbbakká válhassanak és munkát találhassanak a megélhetésükhöz.
Nem hagyták figyelmen kívül a menekültek pszichológiai szükségleteit sem. A szaléziak igyekeztek felkínálni a fiatalok számára az örömet és a békét, valamint a normálitás érzését. A Lembergből kimentett 47 árva gyermeket, akik szétszóródtak különböző otthonokban, a szaléziak a karácsonyi szünetben összegyűjtötték, hogy síelésre vigyék őket, és együtt töltsék el az időt.
ANS – New Rochelle/Szaléziak.HU