Főoldal / Magyar Tartomány / Nyergesújfalu – Templombúcsú „három az egyben”
Nyergesújfalu – Templombúcsú „három az egyben”
2023-09-24 Vasárnap | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Nyergesújfalu • búcsú •
Szeptember 24-én tartották Nyergesújfalun a Szent Mihály-templom búcsúját. Az ünnepi szentmisét Kovács Sándor szalézi atya mutatta be, akit idén nyáron szenteltek, így ez újmise is volt, és mivel ez volt egyben a tanévkezdő Veni Sancte szentmise is, a szertartás végén megáldotta a kisdiákokat, iskolatáskáikat, tanszereiket.
Kovács Sándor atya nem ismeretlen a nyergesi hívek számára, hiszen itt töltötte a tirocinium gyakorlati éveit. Bizonyára sok gyerek és fiatal emlékezik rá a szomszédos Zafféry Károly Szalézi Középiskola oratóriumából is, ahol két évig lelkesen szervezte a jobbnál jobb programokat számukra. Jelenleg Kazincbarcikán szolgál, de többször megfordul Péliföldszentkereszten az országos programokon – október 6-8. között például hivatáskereső hétvégét szervez 18-35 év közötti fiataloknak.
Mivel a nyergesújfalui templom védőszentje Szent Mihály arkangyal, szentbeszédének elején Sándor atya a földi és a földöntúli világ összetartozását emelte ki. Hangsúlyozta, hogy bár a valós, testi világban élünk, az ember vonzódik a földöntúli iránt, minden ember szívében ott él a vágy a végtelen után. A látható világ is tartalmaz számtalan felfedezni való dolgot, de a láthatatlan, szellemi világba, Isten világába csak a hitünkkel tudunk eljutni. Az ember egyesíti magában a két világot, mert bár testben élünk, érezzük az elmúlást, mégis ott van minden ember szívében egy vágy a végtelen után. Jézus Krisztus összekapcsolta a mennyet és a földet a saját személyével, emberré lett értünk, hogy ezt a vágyat, ami a szívünkben van a végtelen iránt, ki tudja elégíteni.
Felhívta rá a figyelmet, milyen nagyon érdekes az angyalok szerepe az ember életében: oltalmaznak bennünket, az a küldetésük, hogy a segítségünkre legyenek. Sokan nem is hisznek a létezésükben, bár Jézus is beszél róluk az evangéliumban. Szerepüket úgy tudjuk a legkönnyebben megérteni, ha felidézzük azt a játékot, amikor úgy kell valakivel jót tennünk, hogy az ne vegye észre, hogy ne várjunk tőle semmit.
Don Bosco az oratóriumában nagyon elterjesztette az angyalok tiszteletét, mert nagyon fontosnak tartotta a segítségüket és biztatta fiait is, hogy kérjék a segítségüket. Ő maga gyakran harcolt az ördöggel és a gonosz angyalokkal, és felhívta a fiataljai figyelmét is arra, hogy az ördög arra törekszik, hogy eltérítse őket a helyes úttól, ezért biztatta őket, hogy legyenek mindig vidámak, mert a szomorú ember könnyen az ördög befolyása alá kerül. „Az ördög fél a vidám emberektől” – mondta.
Mindez nem magától működik, tennünk kell érte. Amikor lustálkodunk, akkor az ördögnek már nincs semmi dolga.
Sándor atya prédikációjában emlékeztetett, hogy az életünk nagyon sok küzdelemből áll, vannak nehéz helyzetek, de a közösség erejében bízhatunk. Az ördög olaszul „diavolo” – van egy ilyen dobálós játék is – ezt szeretné elérni: szétdobálni minket különböző esztelen tevekénységek által. Össze kell tartanunk és építenünk kell a közösséget, hogy valóban egymást segítő társak tudjunk lenni. Akkor ez a csata már győztes csata, mert a gonosz nem árthat nekünk.
Amikor Don Bosco halálán volt, akkor mondták neki, hogy mindenki szomorú lesz, ha ő meghal. „Igen – mondta Don Bosco – de az ördög örülni fog.” De Don Bosco fiai továbbvitték mindazt, amit tett!
Szent Mihály egy nagy üzenetet hordoz számunkra, méghozzá azt, hogy Isten bennünk van, és nem kell félnünk. Azt kell munkálnunk, hogy a gonosz ne tudjon ártani nekünk és eljussunk az üdvösségre.
A szentmise végén Sándor atya megáldotta kisdiákokat, áldást mondott iskolatáskáikra, tanszereikre, majd a záró áldás után újmisés áldást adott a felsorakozó családokra.
Szaléziak.HU