Főoldal / Szalézi világ / Etiópia – Jövő a hazatérő migránsok és kiszolgáltatott emberek számára
Etiópia – Jövő a hazatérő migránsok és kiszolgáltatott emberek számára
2023-06-23 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
migránsok • menekültek • segítség • képzés •
A Globális Szolidaritási Alap kísérleti projektje több mint 1500 „visszatérő” migráns, menekült és belső menekült életét változtatta meg több mint 30 hónapja Addisz-Abebában, Etiópia fővárosában, ahol több mint egymillió menekültet fogadtak be a kontinensről. Öt szerzetesrend, köztük a Don Bosco Szaléziak és a Segítő Szűz Mária Leányai, a főegyházmegye koordinálásával gondoskodtak a munkára való felkészítésükről - a szabászatban vagy fodrászként, háztartási kisegítőként vagy bőrvágóként. Eddig több mint 70%-uk már talált munkát.
Abebech-et, egy etióp anyát, aki munkát keresni érkezett Addisz-Abebába Zwaiból, a Szeretet Misszionáriusai fogadták be kisbabájával együtt. Ezután a szalézi nővérek iskolájában szabást és varrást tanult, jelenleg pedig egy ruházati cégnél dolgozik.
Herut, egy eritreai migráns elhagyta az etiópiai Tigray régióban található Mai-Aini menekülttábort. Miután bekopogtatott az etióp fővárosban található jezsuita menekültközpont ajtaján, Herut most fodrásznak tanul.
Samuel, aki az utcán nőtt fel Addis Abeba egyik külvárosában, elfogadta Angelo atya meghívását a Don Bosco Gyermekközpontba, és a szaléziak képzésének köszönhetően jelenleg egy bőrtáskagyárban dolgozik, és a barátaival él egy bérlakásban. Ezt megteheti, mivel Etiópiában tisztességes fizetést jelent.
Ez csak néhány az 1500 országon belül lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyből, „visszatérő” migránsból és más afrikai országokból menekültek közül, akiknek élete megváltozott a Globális Szolidaritási Alap (GSF) által 2020 végén Addis Abebában elindított kísérleti projektnek köszönhetően.
A GSF ezen kezdeményezése a női és férfi szerzetesrendekkel való együttműködés révén vált lehetővé, amelyek a GSF-el arra törekszenek, hogy magáncégekkel és nemzetközi szervezetekkel együttműködve erősítsék a kiszolgáltatott emberek életének javítása iránti elkötelezettségüket.
A Globális Szolidaritási Alap egy konzorcium létrehozását támogatta, amely immár a következő öt szerzetesrendet foglalja magában, az érsekségi társadalmi-pasztorális bizottság koordinálásával: Don Bosco Szaléziak és a Segítő Szűz Mária Leányai (szalézi nővérek), orsolyita nővérek, a Szeretet Misszionáriusai (Teréz Anya Nővérei) és a jezsuiták (a Jezsuita Menekültszolgálaton keresztül).
Minden rendnek a maga sajátosságaival megvan a maga szerepe egy olyan út kialakításában, amely lehetővé tette sok kedvezményezett számára, hogy szakképzésen keresztül olyan készségeket szerezzenek, amelyek lehetővé tették számukra, hogy belépjenek a helyi munkaerőpiacra, akár egy vállalatnál, akár a saját kisvállalkozást indítva.
Az egyházközi hálózatban a Szeretet Misszionáriusai egészségügyi ellátást nyújtanak, különösen a vidéki Etiópiából vagy az ország Tigray régiójában a közelmúltban véget ért háború miatt elüldözött sok nőnek, de azoknak is, akiket traumatikus élmények után az Öböl menti arab országokból űztek el, ahová kivándoroltak. Sokan nem kívánt terhességgel érkeznek Addisz-Abebába, vagy miután párjuk elhagyta őket. A nővérek térítésmentesen segítik őket a szülésben, és gyakran meggyőzik azokat a fiatal nőket, akik kezdetben nem akarták megtartani gyermekeiket, vagy szülni sem akartak, hogy tartsák meg őket. Az anyákat és babáikat néhány hónapra befogadják olyan létesítményekbe, és onnan szociális munkások segítségével a szalézi nővérek képzéseire: divatszabóságra, háztartási segítségnyújtásra vagy informatikai tanfolyamokra járhatnak; a szaléziak részéről bőrművességet, asztalos, grafikai tervezés, hegesztés, villanyszerelés és nyomdai munka területén szerezhetnek képesítést; az orsolyita nővéreknél női szabóságban; vagy a Jezsuita Menekültügyi Szolgálat által informatikában, vendéglátásban szerezhetnek képesítést, fodrásznak és manikűrösnek tanulhatnak.
Néhány szerzetesrend, mint például a szaléziak és a jezsuiták, részt vesznek a szakképzéssel rendelkezők elhelyezkedésében, a JRS pedig nagy tapasztalattal rendelkezik a kisvállalkozások indításának támogatásában.
A veszélyeztetett nők a Mária Keresztények Segítsége benntlakásos iskolában tanultak vagy tanulnak még szabást és varrást, háztartási segítségnyújtást és informatikát. Az FMA nővérek az óvodáikba a tanulók és egykori növendékek kisgyermekeit is befogadják. Az általuk képzett nőkre nagy kereslet van a sok addisz-abebai ruhagyártó cégnél.
A Don Bosco Gyermekközpont vendégül látja Samuel Dejenét, egy tizenkilenc éves fiút, aki az utcán élt, „egy Mexikó nevű helyen, itt, Addis Abebában”, mielőtt találkozott volna Angelo Regazzo atyával, a központ ekonómusával, „aki minden nap elmegy a utcagyerekekhez, találkozott velem, és azt mondty: Gyere velem, és nézd meg, mit csinálunk! Ő hozott ide, és egy hónapig követtem a »Gyere és nézd meg« programot.”
Az első kapcsolatfelvétel után Samuel úgy döntött, hogy elvégzi a bőrvágó tanfolyamot, és valamivel több mint egy hónapja dolgozik egy cégnél, a szalézi munkaközvetítő segítségének köszönhetően.
Az Addisz-Abebai Főegyházmegye Társadalmi-Lelkipásztori Bizottságának irodáinak otthont adó Szent Mihály Központban a projektben részt vevő különböző rendek vezetői találkoznak, hogy átgondolják, hogyan lehet a kísérleti szakaszból egy stabilabb fázisba lépni. Megállapodást írtak alá egy bankkal és egy másik pénzintézettel is arról, hogy mikrohiteleket biztosítanak a saját vállalkozást indítani vágyó migránsoknak.
Létrejött az egységes képzési központ - jegyezte meg a pap: "a munkaközvetítő központ, majd a munkahelyteremtő és önfoglalkoztató központ, valamint az egészségügyi központ". Ez egy fontos projekt, mert nagyon sok fiatal és nő életét menti meg. A következő, várhatóan három évig tartó fázisban a GSF segítségével 10 000 fő képzését remélik.
ANS-Addis Abeba/Szaléziak.HU