Főoldal / Szalézi világ / Európai szalézi és laikus formációs projekt
Európai szalézi és laikus formációs projekt
2020-05-29 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
"Ez egy olyan határterület, ahol sok gondolkodásra, imára és elkötelezettségre van szükség a meglévő lehetőségek alapos tanulmányozása érdekében. Olyan javaslatokat kell előterjeszteni, amelyek megfelelnek azoknak, akik igénylik az elkísérést és a képzést" - így körvonalazza Fabio Attard atya a rá bízott új feladatot, amely korábban nem létezett: a szerzetesek és világiak állandó formációjának felelőse Európában. Attard atya 12 évig ifjúságpasztorációs megbízott volt világ-szinten.
Don Fabio, hogyan jött létre ez az új megbízás?
Vissza kell térnünk a rend által az elmúlt 20-25 évben megtett utazásra a 24. Egyetemes Káptalantól kezdve, amelynek "A szaléziak és a világiak" volt a témája, és a rend kihívásait és lehetőségeit tanulmányozták az Egyház ezen időszakéban. Már akkoriban felismerték, hogy sok tartományban aktív utak léteznek a szaléziak és a laikusok között: a misszió megosztásában, de a formálási útvonalakban is. Aztán 2004-ben, az európai tartományok kétévenkénti ülésein Pascual Chávez akkori rendfőnök meghívott bennünket, hogy úgy gondoljuk újra a szalézi küldetést, hogy egyre jobban megosztjuk azt a laikusokkal. A későbbi kétéves találkozók során, és különösen az elmúlt két évben egyre jobban és jobban elmélyítették a témát, még a 27. Egyetemes Káptalan egyik tematikus magja is a „közös küldetés” volt. Ez a megbízás tehát ennek a hosszú folyamatnak az eredménye.
Miből áll a jövőbeli munkája?
Kezdjük attól, ami adott: nem nulláról indulunk. Számos európai tartományban már kiváló pedagógiai, lelkipásztori, karizmatikus és szalézi lelki tanfolyamok vannak. Tehát az ötlet a szaléziak és laikusok között már meglévő közös formációs terület fejlesztése, javítása. Például Németországban, Belgiumban, Spanyolországban, Olaszországban, Franciaországban és Portugáliában már léteznek szisztematikus és strukturált utak.
Szinte az összes tartományban vannak alkalmi tanfolyamok, amelyeket minden bizonnyal tovább fogunk fejleszteni.
A második lépés egy kontinentális javaslat végrehajtása ennek a formációnak a megerősítésére: olyan szaléziak és laikusok képzése, akik speciális műhelymunkákat követhetnek úgy, hogy hazatérve képesek legyenek hozzájárulni a helyi formációs kurzusokhoz.
Ezért jelenleg elsősorban a már rendelkezésre álló erőforrások gyűjtésével és megosztásával, valamint az elvárásokkal foglalkozom. Az ötlet az, hogy a következő év folyamán létrehozzunk egy testületet, amely össze tudja hangolni a meglévő javaslatokat, és utána irányíthatja a további fejlesztéseket ezen a területen.
Végre szeretnénk hajtani egy stratégiai és operatív projektet, amelyet megvitathatnánk a tartományokkal és azokkal, akik már részt vettek ennek a továbbgondolásában az elmúlt években. A szinodalitás elvét követve nem egy felülről lefelé irányuló projektet akarunk hozni, hanem egy olyan projektet, amely feltételezi az összes haladást és amely minden benne résztvevő kifejezése. A következő két évben egy kontinentális javaslat lesz a formáció megerősítésére: azaz a szaléziak és a laikusok képzésének kérdése, akik speciális műhelymunkákat követhetnek úgy, hogy hozzájáruljanak a helyi képzésekhez, mihelyt visszatérnek a a tartományukba.
Mi a projekt hatásköre?
Csak első szinten kb. 25.000 laikus találkozik közvetlenül a szellemi munkánkkal: iskolák, szakképző központok, oratóriumok és ifjúsági központok, plébániák vagy szociális művek. Aztán ott van a több ezer fiatal, akik részt vesznek a Szalézi Ifjúsági Mozgalomban, akik közül sokan olyan tartományokból jönnek, ahol már rendelkeznek bizonyos hagyományokkala képzés terén; nem feledkezhetünk meg a "Confronto" találkozókról és az európai animátorok számára felkínált lelkigyakorlatokról, amelyek megerősítették ezt a kontinentális dimenziót. Ezen kívül ott van a szalézi missziós önkéntes szolgálat virágzó területe: fiatalok százai, akik már kiváló képzésben részesülnek a missziós tapasztalatok előtt, alatt és után, és akik számára jó szinergiát hoztak létre az ifjúságpasztorációs és missziós szolgálattal, valamint a missziós önkéntesség kézikönyvével. Ebben az értelemben európai szinten a terep már nagyon jól elő van készítve.
Gondoljunk mellettük mindazokra, akik nem közvetlenül érintettek, de valamilyen pasztorális munkát végeznek a műveinkben.
És végül, ehhez a területhez tartozik a Szalézi Család számtalan laikusa is. Már léteznek csoportszintű tanfolyamok, de a Szalézi Család Titkársága részéről is jelen van az atörekvés, hogy megerősödjenek az európai jelentőségű képzéseket.
Mit visz magával, miután 12 évet töltött el egyetemes ifjúságpasztorációs tanácsosként?
Nagyon szerencsésnek érzem magam ezzel az új feladattal, amellyel az ifjúságpasztorációs tanácsosként töltött 12 éves csodálatos tapasztalatot követően szembesültem. Mindenekelőtt nagyon hálás vagyok mindazoknak, akik az ifjúsági szolgálatban részt vesznek - szaléziaknak, laikusoknak, fiatloknak. Másodszor, ma sokkal gazdagabbnak érzem magam, mert az utóbbi években a felismerés módszerét alkalmaztuk, amely olyan kedves Ferenc pápának, és amely alapítónknak, Don Boscónak is sajátja volt. Erősen hiszek a folyamat dinamikájában: egy olyan út megtapasztalásában, amely tanulmányozza, tükrözi és felismeri a jelent; megpróbálja értelmezni a kihívásokat Isten és a karizmánk fényében; annak eldöntése érdekében, hogy milyen lépéseket tegyünk.
És mindenekelőtt hordozom a laikus munkatársak azon kívánságát, hogy a fiatalok karizmája és azon vágya szerint formálódjanak, hogy értelmes felnőttképzőket találjanak az élet értelmének felfedezéséhez.
Gian Francesco Romano-ANS-Róma/Szaléziak.HU