Főoldal / Egyház / Ferenc pápa karácsonyi Urbi et Orbi üzenete: Jézust lássuk meg a mostoha sorsú gyermekekben
Ferenc pápa karácsonyi Urbi et Orbi üzenete: Jézust lássuk meg a mostoha sorsú gyermekekben
2017-12-28 Csütörtök | #Egyház | KIEMELT | ARCHIVÁLT
Ferenc pápa • karácsony • Róma •
December 25-én, Szent Karácsony napján Ferenc pápa a Szent Péter bazilika központi loggiájáról mondta el hagyományos beszédét és adott áldást a Városnak és a Földkerekségnek, miután együttérző olvasattal áttekintette a mai világ válság-gócait.
Túl nagy a mi Atyánk gyöngédsége
Betlehemben, Szűz Máriától született Jézus Krisztus. Nem emberi akaratból született, hanem az Atyaisten szeretet-ajándékaként, aki „úgy szerette a világot, hogy egyszülött Fiát adta oda, hogy aki hisz benne, az el ne vesszen, hanem örökké éljen” (Jn 3,16). Ez az esemény megújul ma az időben zarándokútját járó Egyházban: a keresztény nép hite a karácsonyi liturgiában újra átéli az eljövő Isten misztériumát, aki magára veszi halandó testünket, aki kicsinnyé és szegénnyé lesz, hogy megmentsen minket. Ez pedig megindultsággal tölt el minket, mivel túl nagy a mi Atyánk gyöngédsége – kezdte beszédét a pápa, melyet a világon százmilliók követtek a médiumok jóvoltából.
A virrasztó szegény pásztorok nem botránkoznak meg Isten szegénységén
Mária és József után az elsőként a betlehemi pásztorok látták meg az Üdvözítő alázatos dicsőségét. Felismerték azt a jelet, amelyet az angyalok hirdettek meg nekik, és imádták a Gyermeket. Ezek az alázatos, ám virrasztó emberek példát nyújtanak minden idők hívőinek, akik Jézus misztériuma iránt nem botránkoznak meg szegénységén, hanem Máriához hasonlóan bíznak Isten szavában, és egyszerű szemmel szemlélik az ő dicsőségét. A testté lett Ige misztériumával szemközt a világ minden részén élő keresztények János evangélista szavaival vallják meg: „Láttuk dicsőségét, az Atya Egyszülöttének dicsőségét, akit kegyelem és igazság tölt be” (1,14).
A fejlődésnek immár egy túlhaladott modellje…
Ma, amikor a földön háborús szelek fújnak, és a fejlődésnek egy immár túlhaladott modellje továbbra is emberi, társadalmi és környezeti pusztulást vált ki, Karácsony a Gyermek jelére irányítja figyelmünket – folytatta a pápa. Ismerjük fel őt a gyermekek tekintetében, különösen azokéban, akiknek – mint magának Jézusnak – „nem jutott hely a szálláson” (Lk 2,7).
Békét Jeruzsálemnek!
Jézust látjuk a Közel-Kelet gyermekeiben, akik továbbra is szenvednek a izraeliek és a palesztinok közötti konfliktus kiéleződésétől. Ezen az ünnepnapon az Úrtól kérjük a békét Jeruzsálemnek és az egész Szentföldnek; imádkozunk, hogy a felek között győzzön az akarat, amely a párbeszéd újrakezdésére irányul, és végre el lehessen érni egy tárgyalásokon alapuló megoldást, mely lehetővé teszi két állam békés együttélését, a kölcsönös megállapodáson alapuló s nemzetközileg elismert határok között. Az Úr támogassa a nemzetközi közösségben mindazok erőfeszítéseit is, akiket a jóakarat lelkesít, hogy segítsenek ezen az elgyötört földön megtalálni – a súlyos akadályok ellenére is – az egyetértést, az igazságosságot és a biztonságot, amelyet már régóta várnak.
Szíria, Irak és Jemen veszélyeztetett gyerekeiért
Jézust látjuk a szír gyermekekben, akiket még mindig az a háború sújt, mely évekkel ezelőtt borította vérbe ezt az országot. A szeretett Szíria érhesse el végre minden személy méltóságának a tiszteletben tartását, attól a közös elköteleződéstől kísérve, hogy újraalkossák a társadalom szövetét, a nemzeti vagy vallási hovatartozástól függetlenül. Jézust látjuk az iraki gyermekekben, mely országot még mindig egy olyan ellenségeskedés sebez és oszt meg, amely immár tizenöt esztendeje tart. Jézust látjuk a jemeni gyermekekben, ahol egy javarészt elfelejtett konfliktus zajlik most is, amely komoly humanitárius kihatással van a lakosságra, mely éhségtől és a betegségek terjedésétől szenved - fogalmazott Ferenc pápa.
Afrika, Korea, Venezuela és Ukrajna békéjéért
Jézust látjuk az afrikai gyermekekben, különösen azokban, akik Dél-Szudánban, Szomáliában, Burundiban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, a Közép-Afrikai Köztársaságban és Nigériában szenvednek. Jézust látjuk a világ összes gyermekében, akiknek otthonában feszültségek és új konfliktusok veszélye fenyegeti a békét és a biztonságot. Imádkozzunk, hogy a Koreai-félszigeten le tudják küzdeni a szembenállást, és növekedjék a kölcsönös bizalom, az egész világ érdekében. A Kisded Jézusra bízzuk Venezuelát, hogy békés szembesülésre kerülhessen sor a különböző társadalmi tényezők között, az egész szeretett venezuelai nép javára. Jézust látjuk a gyermekekben, akik családjaikkal együtt az ukrajnai konfliktus erőszakát szenvedik el, valamint az abból fakadó súlyos humanitárius következményeket. Imádkozzunk, hogy az Úr a lehető leghamarabb adja meg a békét ennek a kedves országnak – kérte a pápa.
A mostoha sorsú gyermekekért szerte a világon
Jézust látjuk azokban a gyermekekben, akiknek a szülei munkanélküliek, és küszködnek, hogy biztos és derűs jövőt kínáljanak fel a gyermekeiknek. Őt látjuk azokban is, akiktől elrabolták a gyermekkort, akiket már kiskoruktól munkára kényszerítenek, vagy pedig lelkiismeretlen kereskedők katonának soroznak be. Jézust látjuk abban a sok gyermekben, akik arra kényszerülnek, hogy elhagyják az országaikat, egyedül utazzanak, embertelen körülmények között, s az emberkereskedők könnyű prédájává lesznek. Az ő szemeiken keresztül meglátjuk megannyi, kényszerből migránssá lett ember drámáját, akik még az életüket is kockára teszik, hogy kimerítő utazásba kezdjenek, mely sokszor tragédiával végződik. Újra látom Jézust azokban a gyermekekben, akikkel legutóbbi mianmari és bangladesi utazásom során találkoztam. Azt kívánom, hogy a nemzetközi közösség szüntelenül munkálkodjon a térségben élő kisebbségek méltóságának a kellő tiszteletben tartásán. Jézus tudja jól, mekkora szenvedés az, ha nem fogadják be az embert, és ismeri a fáradságot, mely abból fakad, ha az embernek nincs hová lehajtania a fejét. A mi szíveink ne záruljanak úgy be, mint egykor azok a betlehemi házak! – kérte a Szentatya.
Testvéreim, mi is megkaptuk Karácsony jelét: „egy gyermeket, pólyába takarva…” (Lk 2,12). Akárcsak Szűz Mária és Szent József, vagy a betlehemi pásztorok, a Kisded Jézusban fogadjuk be Isten értünk emberré lett szeretetét, és köteleződjünk el kegyelme segítségével arra, hogy emberibbé váljon a szívünk, méltóbbá a ma és a holnap gyermekeihez – zárta majd Urbi et Orbi karácsonyi üzenetét, majd áldást adott a jóakaratú emberekre.
(Ferenc pápa Urbi et Orbi karácsonyi üzenetét Török Csaba atya fordította)
hu.radiovaticana.va/Szaléziak.HU