
Vatikán – López Romero szalézi bíboros Ferenc pápáról
2025-05-05 Ma | #Egyház
bíboros • Ferenc pápa •
A május 7-én, szerdán kezdődő konklávén részt vevő szalézi bíborosok között van Cristóbal López Romero bíboros, Rabatnak, Marokkó fővárosának érseke. Ferenc pápa nevezte ki püspökké, majd tette bíborossá, akire szeretettel emlékezett az első latin-amerikai pápa gyászának napjaiban: „Számomra Ferenc pápa olyan volt, mint egy apa, egy lelkipásztori példakép és egy barát, aki ismert engem.”
A konklávé előtti napokban tartott bíborosi általános gyűlések alkalmával López Romero bíboros szívből jövő emlékeket osztott meg a néhai Szentatyáról és kapcsolatuk elmélyüléséről.
„Először egy olyan összejövetelen üdvözöltem, ahol 200 ember volt, és a pápa mindenkivel kezet fogott. Aztán 2018-ban Rabat püspökévé nevezett ki. Amikor később jobban megismertem, még be is vallotta, hogy anélkül nevezett ki püspöknek, hogy tudta volna, hogyan nézek ki.”
Kapcsolatuk 2019-ben vált személyesebbé, amikor Ferenc pápa Marokkóba látogatott, és López Romero volt a házigazdája. „Azért jött, hogy támogasson minket és megerősítsen a hitünkben. A legszebb emlékem erről a látogatásról egy privát kirándulás volt, amelyen együtt vettünk részt egy társadalmi projekten. Csak a sofőr, a biztonsági őr, a pápa és én voltunk. A hátsó ülésen ültünk, spanyolul beszélgettünk és nevettünk – 20 perc odafelé és 30 visszafelé. Ekkor tudtam elmesélni neki, hogy ki vagyok és milyen az egyház Marokkóban. Biztosan jó benyomást kelthettem – sokat nevetett.”
Ez az út, más jelentős gesztusokkal együtt, mint például az Emberi Testvériségről szóló dokumentum aláírása Abu-Dzabiban ugyanebben az évben, maradandó hatást gyakorolt a muszlim világra. López Romero bíboros megjegyezte:
„Hogyan reagál az iszlám világ Ferenc pápa távollétére? Sok részvétnyilvánító és támogató üzenetet kaptam. Marokkói látogatása mély benyomást tett. Még a király is azt mondta nekem, hogy a pápa látogatására örökre emlékezni fogunk.”
López Romero bíboros különböző médiainterjúkban Ferenc pápa pápaságának más kulcsfontosságú aspektusait is kiemelte.
„Nagy hangsúlyt fektetett a Földközi-tengerre. Vele voltam Bariban és Marseille-ben – erős lendületet adott a mediterrán teológiának, egy lelkipásztori megközelítésnek, amely a Földközi-tengert nem a béke határaként, hanem határok nélküli békeként képzeli el.”
Elismerte Ferenc pápának azt is, hogy teljes mértékben magáévá tette az Egyház egyetemességét – ez az elképzelés most nyilvánvalóvá válik a történelem várhatóan legnemzetközibb konklávéján.
„Ferenc pápának köszönhetően most minden eddiginél világosabb, hogy az Egyház valóban egyetemes és katolikus – nincsenek földrajzi korlátok. 50 év lengyel, német és argentin pápa után miért ne lehetne egy mianmari, timori, ausztrál, észak-amerikai vagy afrikai pápa? Minden nyitott.”
Ami saját álláspontját illeti, a szalézi bíboros egyértelmű:
„Teljesen egyetértek mindazzal, amit Ferenc javasolt – a cselekvési, beszéd- és vezetési módjával. De nem mondom, hogy »Ferenchez tartozom«. Vannak, akik azt mondják: »XVI. Benedeké vagyok«, mások: »Ferencé vagyok«, vagy »II. János Pálé«. Én Krisztusé vagyok. Az evangéliumé vagyok. És ha szeretem Ferencet, az azért van, mert ő a tiszta evangélium.”
Amikor arról kérdezték, hogy milyen pápára van szüksége az Egyháznak, López Romero bíboros világos jövőképet vázolt fel:
„Szükségünk van egy olyan pápára, aki képes egységet teremteni mindenki között, valakire, aki befogadó, és senkit sem zár ki. Egy olyan pápára, aki arra inspirál minket, hogy együtt járjunk – mert az Egyház egy zarándok nép, amely nem áll mozdulatlanul. Előre kell haladnunk, de együtt kell haladnunk. És szükségünk van egy olyan pápára, aki mélyen összekapcsol minket Krisztussal, a gyökerekkel, a forrással, és segít, hogy igyunk ebből a forrásból. Ferenc segített nekem újra kapcsolatba lépni az evangéliummal és a hagyománnyal. És hagyomány alatt nem a 19. századot értem, hanem az 1., 2., 3., 4. és 5. századot. A leghagyományosabb dolog, amivel rendelkezünk, az az evangélium – ez az egész áramlat forrása.”
Ami önmagát illeti – tudatában annak, hogy elméletileg minden más választóhoz hasonlóan őt is megválaszthatják –, egy kis humorral és Ferenc pápa hazájára utalva tér ki a kérdésre:
„Olyan lenne, mintha azt mondanák nekem, hogy Messi visszavonul, és nekem kell átvennem a helyét.”
Források: El Confidencial, RTVE
ANS-Vatikán/Szaléziak.HU