Főoldal / Szalézi világ / „FORMÁLNI A HOLNAPOT” – Kommunikáljunk mindig etikusan
„FORMÁLNI A HOLNAPOT” – Kommunikáljunk mindig etikusan
2024-03-12 Kedd | #Szalézi világ
Bár a kommunikációs technikák és eszközök mindig folyamatos frissítést igényelnek, van, ami változatlan marad: ezek azok az etikai elvek, amelyeket a kommunikációs szolgálatban el kell fogadni. A „FORMÁLNI A HOLNAPOT”, a 2024-es Kommunikációs Konferencia 2024. augusztus 1. és 7. között kerül megrendezésre a római Szalézi Pápai Egyetem (UPS) létesítményeiben, mint szalézi esemény, nem hagyhatja ki, hogy a kommunikáció etikájára is külön hangsúlyt fektessen.
A világon számos etikai rendszer létezik, ennek eredményeképpen nincsenek „univerzális etikai elvek”, amelyeket egyértelműen meghatározott és elfogadott minden ember a világon. Ugyanez vonatkozik az emberi kommunikáció etikai elveire is. Egyetértés van azonban néhány alapvető etikai elvben, amelyek a tömegtájékoztatás világában is működnek. „FORMÁLNI A HOLNAPOT” a szalézi kommunikációban abból áll, hogy a kommunikációs tevékenységekben a keresztény etika vezérel, és tiszteletben tartjuk az általánosan elfogadott etikai elveket. Íme néhány ezek közül:
- A humanizmus (emberi méltóság) elve – minden embernek érték, és méltósággal és tisztelettel kell bánni vele.
- Az igazságosság elve – minden emberrel az egyenlőség és a méltányosság elve szerint kell bánni.
- Az őszinteség és az igazság elve – minden cselekedetnek becsületesnek kell lennie, és az igazságnak kell jellemeznie.
- A ne árts elve – olyan tevékenységek kerülése, amelyek másoknak kárt okoznak.
- Az autonómia elve – az emberek szabad választáshoz és életük irányításához való jogának tiszteletben tartása.
- A másság és a magánélet tiszteletben tartásának elve – az egyénnek tiszteletben kell tartania a kulturális, vallási, faji vagy világnézeti különbségeket.
- A közjó elve – az emberi közösség általános javára való törekvés.
- A jótékonyság (szubszidiaritás) elve – mindenkitől elvárják, hogy mások javára cselekedjen, segítse a rászorulókat és járuljon hozzá a társadalom általános javához.
- A kölcsönösség elve – az embereknek úgy kell viselkedniük másokkal szemben, ahogyan ők is szeretnék, hogy mások viselkedjenek velük szemben (az úgynevezett aranyszabály).
- A felelősség elve – az emberek felelősek döntéseikért és tetteik következményeiért.
- Az integritás elve – az embereknek erkölcsi meggyőződésük szerint kell cselekedniük, és ragaszkodniuk kell értékeikhez.
Az etika olyan erkölcsi alapelvek összessége, amelyek befolyásolják az ember döntéseit. Hasonlóképpen, egy adott tömegtájékoztatási környezetben az etika megjelöli azokat az elveket és kritériumokat, amelyek alapján a jó és a rossz viselkedést választjuk a másokkal való kommunikáció során. Meghatározza azokat az elemeket is, amelyek jelentős hatással vannak a felelős kommunikációra. A fenti etikai elvek közül sokat találhatunk a Katolikus Egyház dokumentumaiban.
Az Etika a tömegtájékoztatásban című 2000-es dokumentumban ezt olvashatjuk:
„Mindhárom területen - üzenetben, folyamatban, strukturális és rendszerszintű kérdésekben - az etikai alapelv a következő: az emberi személy és az emberi közösség a tömegtájékoztatás eszközeinek használatának célja és mértéke. A kommunikációt az embereknek kell végezniük a többi ember integrált fejlődése érdekében.” (21. sz.)
És egy másik helyen:
„Bár a kommunikáció gyakran előre nem látható következményekkel jár, az emberek döntenek arról, hogy a tömegtájékoztatás eszközeit jó vagy rossz célokra, jó vagy rossz módon használják-e.” (1. sz.)
Ezek az etikai alapelvek, amelyek az embert és méltóságát állítják a középpontba, reményt adnak a jövő formálására a Szalézi Családon belüli kommunikációban, a Katolikus Egyház tanításával összhangban, a személyi alapokon nyugvó etika szellemében. A perszonalista szemléletű kommunikáció nagy hangsúlyt fektet az emberi személy, méltóságának és szabadságának tiszteletére. Hangsúlyozza az emberi személy értékét, integritását, valamint a közösség és az együttműködés nagy jelentőségét. A perszonalizmus az egyes személyek döntéseinek szabadságát és tetteiért való felelősséget hangsúlyozza. A II. János Pál által leírt perszonalista norma a személy elsőbbségét jelzi a technológiával szemben. Ezen elv szerint az embert mindig célként kell kezelni, soha nem eszközként.
Az elmondottak alapján a tömegtájékoztatás területén minden cselekvésnek az ember javát és méltóságát is meg kell céloznia, amelyek alapvető fontosságúak. A „FORMÁLNI A HOLNAPOT” a kommunikáció perszonalista norma szerinti ápolásával, valamint szilárd keresztény antropológiával és etikával foglalkozik.
ANS-Róma/Szaléziak.HU