Főoldal / Szalézi világ / Fülöp-szigetek – Folyik a vulkánkitörés által érintett családok megsegítése
Fülöp-szigetek – Folyik a vulkánkitörés által érintett családok megsegítése
2018-01-30 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A Fülöp-szigeteki Legazpiban található Don Bosco Szakmai Képzési Központból küldték a legfrissebb híreket a Mayon vulkánról, amely 2018. január 22. óta folyamatosan aktív.
A szalézi központ mintegy 24 km-re található a Mayon vulkántól, de a kormány által kijelölt veszélyzóna a tűzhányótól mindössze 9 km-ig terjed, így biztonságosnak ítélt helyen vannak. Emellett a Legazpi dombos részének emelkedője, ahol a Don Bosco Központ található, több mint 70 méterrel a tengerszint felett található, ami topográfiailag sokkal biztonságosabb a tartomány más területeihez képest.
Ronil Javines atya szerint a szalézi létesítményekig valójában csak a kitörésből eredő hamueső jut el. De pillanatnyilag a szél nem arrafelé fúj. A Don Bosco Legazpi most a plébánián szervezett segélyakciókat hangolja össze, hogy segítse az evakuált területeken élő embereket.
A Fülöp-szigeteki Katolikus Egyház társadalmi akciócsoportja felajánlott adományokat az Albay tartományban folyó vulkánkitörés által érintett családok megsegítésére és rehabilitációjára. Több mint 70 ezer embert evakuáltak ideiglenes menedékhelyekre, mivel a vulkán ezen a héten tíz kilométer magas hamuoszlopokat bocsájtott ki.
A Legazpi Egyházmegye közleménye szerint a kitörés által érintettek többsége olyan gazdálkodó, akik a vulkán állandó hatkilométeres veszélyzónájában élnek és dolgoznak. "Az életüket megzavarta, a megélhetési eszközeik hirtelen hozzáférhetetlenné váltak, ezért minden segítségre szükségünk van."
Az érintett közösségek azonnali igényei közé tartoznak az alvószőnyegek, szúnyoghálók, takarók, arcmaszkok, higiéniai eszközök, tűzifa, élelmiszer, víz, WC és közösségi konyhák. A plébániák az egyházmegyében már aktiválták a plébániai katasztrófa-elhárítási bizottságokat, amelyek leveskonyhákat állítottak fel. Az egyházi létesítményeket is megnyitották a legveszélyeztetettebb kitelepítettek, például a várandós és szoptató anyák, a fogyatékkal élők és az idősek számára. A kormány Nemzeti Katasztrófa Kockázatcsökkentési és Vezetési Tanácsa is bejelentette, hogy már készítik a segélycsomagokat a lakóhelyüket elhagyni kényszerült lakosság számára.
Január 22-én a Fülöp-szigetek Vulkanológiai és Szeizmológiai Intézete 4. fokú riasztási szintet hozott érvénybe, és felszólította a lakosságot, hogy ne lépjenek be a 9 kilométeres sugarú veszélyzónába. A rendőrség lezárta a vulkán körüli kiürített zónát, hogy megakadályozzák az átmenetileg kitelepített helyi lakosok visszaszivárgását. Joel Baylon, Legazpi püspöke körleveleket adott ki, amelyben sürgette a hívőket, hogy „nyissák meg otthonaikat, és fogadják be néhány testvérüket ... Ha valamilyen okból ez nem lehetséges, akkor legalább azt fontolják meg, hogy lehetővé tehetik-e számukra, hogy használják a mosdót és a fürdőszobát? "
A Fülöp-szigetek legnagyobb északi szigetén, Luzonon fekvő 2 463 méter magas Mayon tűzhányó a fővárostól, Manilától mintegy 330 kilométerre délkeletre fekszik. Ez a legaktívabb vulkán a Fülöp-szigeteken, amely több mint 50 alkalommal tört ki az elmúlt 500 évben. Legpusztítóbb kitörése az 1814. február 1-jén történt, amikor betemette Cagsawa várost vulkáni iszappal és legalább 1200 ember halálát okozta. A vulkán eddig 6,2 millió köbméter vulkáni anyagot bocsátott ki az elmúlt héten, ideértve az olvadt kőzeteket és a kén-dioxid-kibocsátása átlagosan napi 2,466 tonna volt. A Mayone közelében fekvő 17 település iskoláit átmenetileg bezárták, az atmoszférába kerülő vulkáni hamu miatt pedig több tucatnyi repülőjáratott kellett törölni.
Fotók: Ezra Acayan/NurPhoto/AFP/Europress
ANS – Legazpi/Szaléziak.HU