Főoldal / Szalézi világ / Fülöp-szigetek – Szalézi testvérek képzése – első kézből
Fülöp-szigetek – Szalézi testvérek képzése – első kézből
2019-08-26 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Már második éve, hogy két magyar szalézi szerzetestestvér a Fülöp-szigeteken vesz részt a testvéri formációban. Andrásfalvy János atya, a tartomány formációs felelőse részt vett a testvérképzésben érintett elöljárók tanácskozásán Manilában, erről írt beszámolót.
Tartományi formációs felelősként Béla atya megbízott a testvérképzésben érintett elöljárók tanácskozásán való részvételre, ami 2019. augusztus 22-én kezdődött Manilában. Václav Klement atya, az ázsiai régió egyetemes tanácsosa vezette a tanácskozást, de jelen volt Don Ivo Coelho, a formáció egyetemes tanácsosa, valamint Arnold Saniko atya, a testvérképzés igazgatója is.
Már a második tanévbe léptek a magyar szalézi szerzetestestvérek, akiknek a képzése a Fülöp-szigeteken 2018-ban kezdődött. Ez a képzés azért is hangsúlyos, mert Don Bosco Szalézi Társasága az 1980-as évektől fogva egyre jobban rámutat arra, hogy a szalézi szerzetes pap és testvér is lehet, s ez Boldog Sándor István szalézi testvér boldoggáavatása (2013) óta még nagyobb lendületet kapott. A manilai szalézi testvérképzésben a Sándor István (Stephen Sándor) közösségben Kirner Gábor és Jani Áron testvérek immár egy éve vesznek részt. Jelenlétük során maguk is érdekes részleteket tudtak elárulni a magyar szalézi testvérről, akit a manilai rendház a boldoggáavatásakor sürgősen védőszentül választott.
A testvérképzés speciális szellemi-lelki része, hogy reggel 6 órakor kezdődnek az imádságok, szentmise, majd 8-tól délutánig – ebédszünet közbeiktatásával – folytatódik az oktatás. Emellett vannak házi munkák, és időnként este is vannak lelki és közösségi programok. Magyar testvéreink, az elöljárók véleménye alapján, a sok angol nyelvű előadás és beadandó írások embert próbáló feladatai terén is szépen ugorják meg az akadályokat.
A szellemi-lelki képzés mellett jelentős, hogy a mintegy húsz szalézi testvér különféle ázsiai országokból érkezik, és együtt vesznek részt a megismételhetetlen tapasztalatcserében, munkában és élményekben. Ebbe a tapasztalat együttesbe tartozik az egyre tökéletesebb angol kommunikáció mellett a helyi filippinó, vagyis tagalog nyelv kezdő szintű használata is, mivel a testvérek hétvégénként a szegénynegyedekbe mennek oratóriumokba, migráns fiatalokhoz vagy plébániákra, ahol bizony nem mindenki tud angolul. Az eljutás is érdekes, amikor „dzsipni”-vel, vagy telitömött busszal, vagy motoros triciklivel kell utazniuk. Egy 10km-es távolságban lévő városi célpont elérése könnyen egy-két órás utat jelenthet, mivel nincs más tömegközlekedés. Teljesen alap adottság, hogy a leghidegebb időszakban is éjszaka 26 Celsius fok van, úgyhogy az európai ember éjszaka, ventillátor mellett is izzadhat. Testvéreink a Nap Fivér és Felhő Öcsénk mellett minden nap találkoznak banán ill. mangófákkal, kókuszpálmákkal, néha melléjük szegődik szobatársul egy-egy gekkó, vagy esetleges más, európaiak számára nem mindennapi élőlény. A tapasztalat része, hogy minden nap van főtt rizs, banán, de tejet és kenyeret a magyar rendtársak iránti figyelmesség jegyében biztosítanak. A barátságos filippinó légkörben előkerülnek a nemzeti sajátosságok is, amelyekkel a testvérek egymást tudják gazdagítani.
Imádkozzunk testvéreinkért, hogy 2020-ban Sándor István közbenjárásával egészségben, szerzetesi életben elmélyülve, gazdagodva térhessenek vissza kis magyar tartományunkba.
P. Andrásfalvy János SDB/Szaléziak.HU