Főoldal / Szalézi világ / Indonézia – Műanyag hulladékból áldás
Indonézia – Műanyag hulladékból áldás
2023-02-15 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Kezdetben az indonéziai Sunterben, az észak-jakartai Jézus Szent Szíve közössége azt tervezte, hogy komposztot készítenek a konyhában megmaradt zöldségekből és gyümölcsökből. Ennek érdekében felkértek egy szakértőt, hogy tartson szemináriumot a közösségnek a hulladék megfelelő feldolgozásáról. Valójában a hulladékfeldolgozási program óta a szaléziak már nem dobják ki a szemetet a közösségen kívül. Ez azt jelenti, hogy a háztartási hulladékot komposztálják. A műanyag hordókat rendszeresen újra felhasználták hulladék, például a konyhából származó szemét feldolgozásához.
A további fejlesztések során a használt italos palackok és vizes ballonok gyűjtését is megkezdték. Tekintettel arra, hogy a közösség ritkán fogyaszt palackozott vizet, egy másik módszert is alkalmaztak, nevezetesen a közösségen kívüliek segítségét kérték a használt palackok összegyűjtéséhez, akik minden vasárnap eljönnek a szentmisére a közösségi kápolnába. Ez a módszer jól működik.
2021 augusztusában a szalézi közösség a Whatsapp (WA) segítségével megismerkedett Angga Rizyan úrral, a Plastic Bank Indonesia koordinátorával, egy magánszervezettel, amely együttműködik a Laudato Si népszerűsítésében – összegyűjtik és újrahasznosítják a műanyagot, mielőtt az óceánba kerülne, és átalakítják a közösség szociális alapjaiba.
A Google meeten keresztül tartott online találkozón a hulladékokról, különösen a műanyag hulladékról esett szó. A műanyag hulladék, különösen a műanyag palackok meglehetősen nehezen bomlanak le. Tehát a műanyag palack hulladékot össze kell gyűjteni és megfelelően feldolgozni. A találkozó után a Don Bosco közösség és a Plastic Bank Indonesia képviselői együttműködési megállapodást írtak alá a műanyag palack hulladék kezeléséről.
Azóta a szalézi közösség és a környező emberek elkezdték rendszeresen gyűjteni a műanyag palackokat. Ezek számának növekedését látva egy tároló is épült. Egy-két testvért bíztak meg a begyűjtött műanyag palackok rendbetételével: leszedték a kupakokat a palackokról, szétválasztották a palackok műanyag burkolatát és összelapították, hogy sokat lehessen egy zsákba tenni. Ha sok a palack, az egész közösség együtt dolgozik rajta. Már kétszer is sikeresen szállítottak a Plastic Bank csapatához. Az első ütemben 216 kilogramm műanyag palackot sikerült összegyűjteniük, a második fázisban pedig 385 kg-ot, ekkor nem csak palackokat, hanem vizes ballonokat is gyűjtöttek.
Ezen tapasztalatok alapján Bernardinus Mei szalézi testvér megosztotta gondolatait: „Elmondhatom, hogy az a pozitívum, amit kaptam, hogy csökkent a műanyag palackok pazarlása vagy szétszórása mindenhol. Tudatosan kell gyűjteni a műanyag palackokat, ezzel is csökkentve a hulladékot. Ebben az esetben a műanyag palackokat rutinszerűen gyűjtők is részt vesznek udvaruk és környezetük megóvásában a műanyag palack hulladéktól. Ha mindenki egyforma tudatossággal rendelkezik, akkor fokozatosan mindannyian képesek leszünk megvédeni a környezetet, megtisztítani a műanyag palack hulladéktól és megakadályozni az óceánok műanyagszennyezését. A műanyag palack hulladék nem bomlik le, illetve nem bomlik le, ha a földbe temetik. Ezért a műanyag palackokat össze kell gyűjteni és új anyagokhoz kell feldolgozni. Tehát a használt műanyag palackok áldást jelentenek.”
ANS-Jakarta/Szaléziak.HU