Főoldal / Magyar Tartomány / Interjú Michal Horttal, a Szalézi Voltnövendékek Világszövetségének elnökével
Interjú Michal Horttal, a Szalézi Voltnövendékek Világszövetségének elnökével
2021-06-07 Hétfő | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Michal Hort 2015 óta a Szalézi Család legnépesebb ágának a Szalézi Voltnövendékek Világszövetségének – egyébként szolvák származású – elnöke. Egy interjú erejéig felkerestük, ugyanis fontosnak tartottuk megismerni az iránymutatásait a magyarországi Szalézi Voltnövendék Egyesület alapítása kapcsán. Az interjút Németh Ádám, Csány Márton, Csapuka Bettina szalézi voltnövendékek készítették.
Kérlek, mesélj magadról! Mikor és hol találkoztál a szaléziakkal, s mivel foglalkozol? Ha jól tudjuk, családos ember vagy...
Michal Hort vagyok, 43 éves, nős. Feleségemmel, Martinával három gyermeket nevelünk: Terezát (10), Filipet (8), és Matust (4). Jelenleg vállalkozó vagyok, és a tanácsadó cégem 10 munkavállalójával azon dolgozom, hogy az ügyfeleink fejlesztési és beruházási projektjeikhez uniós pályázati támogatásokhoz jussanak.
Nagycsaládban nőttem fel, öt gyermek közül én vagyok a legidősebb. Édesanyám és édesapám is szalézi voltnövendék, s eszerint élnek mind a ma napig. Édesapám gyerekkorom óta arra tanított, hogy segítsem a szaléziakat. Középiskolában a szaléziaknál tanultam a szlovákiai Sasváron (Šaštínban), majd Olaszországban a Bolognai Egyetemen folytattam a tanulmányaimat.
Gyermekkorom óta a szüleim és a szaléziak neveltek, és ezért nagyon hálás vagyok. Néhány évvel ezelőtt, 2015-ben pedig a Szalézi Voltnövendékek Világszövetségének elnökévé választottak.
Mit jelent számodra, hogy szalézi voltnövendék vagy? Milyen hatással volt rád Don Bosco pedagógiája?
Sokat jelent számomra, hogy szalézi voltnövendék lehetek. A kapott nevelés mostanra az életmódom, sőt az élettervem lett. S így, hogy egyre jobban öregszem, a „jó keresztény és becsületes állampolgár” mottó egyre inkább fontos számomra, a megélése pedig a szalézi tanulmányaim folytatása lett.
Szeretném elmondani, hogy a szaléziak nevelésének, valamint az Istentől kapott tálentumoknak köszönhetően mások segítése határozza meg a mindennapjaimat. Legalábbis mindent megteszek ennek érdekében. Számomra ezt jelenti Don Bosco voltnövendékének lenni.
A Világszövetség koordinátoraként számos helyi szövetség működésére rálátsz. Kérlek, ossz meg néhány jógyakorlatot a világból!
Mielőtt válaszolok, pár fontos adatot szeretnék megosztani. A szalézi voltnövendék mozgalom az egész világon jelen van. Becsléseink szerint, ez több, mint 100 országot, és több, mint 30 millió (!) embert jelent. Mindehhez jó tudni, hogy kb 14.000 férfi szalézi szerzetes él a világban, akik 3.500 iskolát és csaknem 4.000 más szalézi művet tartanak fent.
Visszatérve... Don Bosco voltnövendékei mind laikusok, akik nemcsak az iskolákban, hanem az oratóriumokban, templomokban, szociális intézményekben és egyéb csoportokban valamilyen formában szaléziak között lehettek.
A mozgalom ebben az évben ünnepli a 150. születésnapját. Ez egy "alvó óriás", amely nagyon sok lehetőséget rejt magában. Sok imára, jó eszközökre és projektekre van szükségünk az ébredéshez.
A megvalósított projektjeink közülük kiemelném a középiskolás fiatalok számára szervezett pályaorientációs foglalkozásokat, a voltnövendék vállalkozók üzleti klubját, vagy a szalézi nővendékek családos hétvégéit.
A honlapunkon (www.exallievi.org) a 2015–2021-es időszakra szóló stratégiánk és a jógyakorlataink egy része is megtalálható. Érdemes őket felfedezni.
Mit tehet az egyesület a tagjai érdekében?
Sok mindent, de alapvetően inspirálni őket, hogy növekedjenek, mint Don Bosco voltnövendékei. Emellett tud segíteni nekik, hogy a tanításai szerint, őt követve éljenek. A szervezeten keresztül létrehozható egy közösség, ami ugyanazokkal az értékekkel, prioritásokkal és célokkal rendelkező embereket szolgál. Az egyesület egy platform lehet együttműködni és együtt fejlődni – megosztva terveket, problémákat és álmokat.
Mi várható a tagoktól az egyesületben? Más az élethelyzetünk, és ennek megfelelően az aktivitási szintünk...
Don Bosco korábbi tanítványának lenni azt jelenti, hogy az egyesületben kamatoztatjuk a szakmai ismereteinket és készségeinket a tagokért, a szaléziakért és a társadalomért, amelyben élünk. Az identitásunk lényege, hogy aktív polgárok és keresztények vagyunk.
Pedagógusként segíthetsz az oratóriumban, vagy tanulócsoportot hozhatsz létre a voltnövendékek gyermekei számára. Zenészként csatlakozhatsz egy zenekarhoz, ami a szentmiséken zenél! Vagy könyvelő, esetleg ügyvéd vagy? Ajánld fel a segítségedet könyvelési vagy jogi tanácsadásban...
S ily módon más gyümölcsök is teremnek! A szaléziaknak ugyanis több idejük marad a fiatalokkal lenni. Több időt szentelhetnek a lelkekre, mert mi velük vagyunk a „földi” ügyekben.
Mit üzen a csatlakozni vágyó magyar szalézi voltnövendékeknek?
Mindegy, hogy mit vagy hogyan csinálsz, Don Boscóval együtt járni a helyes út. A mennybe vezető utunk nem kanyargós útvesztő! Don Bosco 150 évvel ezelőtt a gyümölcsöző és boldog élet mintáját adta nekünk.
Kelet-Európában évtizedeken át kommunizmusban éltünk, ami ellehetetlenítette, hogy megéljük hitünket, valamint a szeretetünket Don Bosco iránt. Ma másfajta fenyegetések érnek bennünket, mellyekkel szembe kell néznünk, és küzdenünk kell ellenük. A Szalézi Voltnövendékek Egyesületének keretein belül lehetőségünk van egymással összefogni, és igazán teljes életet élni.
Szaléziak.HU