A járvány miatt munkamódszerünk megváltozott. Az elmúlt hónapokban általánossá vált az online találkozók szervezése tanórák, munkahelyi találkozók, barátok, sőt az egyházi csoport vagy szalézi értekezletek fogadására.
Nem számít, kivel találkozol, mindig tartsd be a következő szabályokat:
- Vedd komolyan.
- Tiszteld mások jelenlétét.
- Vedd úgy a találkozót, mintha négyszemközt zajlana.
Vigyázz a megjelenésedre
Kicsit furcsa vagy felesleges érzés rendesen öltözködni, amikor otthon vagy, de meg fogsz lepődni azon a különbségen, ahogyan átváltasz a „heverészés” módról a „munkahelyi” módra. Könnyű engedni annak a kísértésnek, hogy a videóhíváskor viselj mackónadrágot és egy régi pólót. Öltözz úgy a videokonferenciához, mint egy személyes találkozáshoz. Ami kifejezetten a viseletet illeti, válassz egyszínű fölsőt, és kerüld az ujjatlan topot vagy bármit, ami fedetlenül hagyja a vállad. Minél több fedetlen testfelületet mutatsz, annál informálisabb a megjelenésed. Soha ne jelenj meg pizsamában, és a megjelenésed ne legyen rendetlen; ezzel azt fejezed ki, hogy a találkozás iránt nem sok érdeklődést tanúsítasz. Figyelj a testbeszédre is; sokat elárul rólad, ahogy ülsz, vagy ahogy megjelensz a képernyőn.
Válassz jó szöget
Figyelj oda arra, hogy ne csak az arcod látsszon, mintha csupán egy lebegő fej lennél. A helyes az, ha olyan nézetet választasz, ahol legalább a vállad is látható. Többet látni természetesebb a néző számára, inkább hasonlít egy személyes találkozóra a való életben.
Vigyázz a háttérre
Győződj meg róla, hogy ha a hálószobában tartózkodsz, nem látható az ágyad, vagy ha nagyobb a szoba, akkor nincs rendetlenség körülötted. Ne legyen mögötted valamilyen kínos látvány, ezért az értekezlet megkezdése előtt ellenőrizd, hogy a kamera nem mutat-e olyan dolgokat, amelyek elterelik a figyelmet (egy halom piszkos ruhaneműre, a meg nem ágyazott ágyra vagy a tegnap esti pizzadobozokra gondolok), beleértve más embereket is, akik valami más tevékenységet végeznek, amelyek elterelhetik a figyelmet az online társalgásról. Készítsd elő a hátteret. Lehetőleg egy sima fal legyen mögötted, vagy egy takaros könyvespolc. Válaszd ki azt a helyet az otthonodban, ahol általában dolgozol, ahol minimális a háttérzaj és kevés a mozgás. A szimbólumok különösen erősek: ha egy szalézi értekezleten vagy, és a háttérben van egy kép Don Boscóról, az sokat elmond rólad.
Ha nem tudod megváltoztatni magát a fizikai környezetet, egyes programok virtuális háttérfunkciója segíthet, hogy elrejtsd a mögötted levő teret.
Figyelj
Nézz a kamerába. Nincs kellemetlenebb, mint beszélni valakihez, aki mással van elfoglalva. Zárd be az „asztalon” futó összes alkalmazást. A résztvevők tiszteletlenségnek és alulértékelésnek érezhetik, ha folyamatosan elfordítod a tekinteted. Összpontosíts a találkozóra; ha nem a képernyőre nézel, legyen az azért, mert jegyzetelsz. Halkítsd le a mobiltelefont és ne válaszolj a hívásokra, amíg az értekezlet véget nem ér.
Kapcsold ki a mikrofont
Amikor belépsz egy online értekezletre, köszönj és némítsd le a mikrofonodat, így az a személy, aki vezeti, jobban hallható lesz, és elkerülheted azt, hogy a megbeszélést megzavarja némi oda nem illő hattérzaj, különösen, ha gyermekek és háziállatok is vannak az otthonodban. Ha nem te beszélsz, akkor is némíts le a mikrofont. Értesítsd a körülötted lévőket arról, hogy értekezleten vagy, és kérd meg őket, hogy ne szakítsanak meg azzal, hogy beszélnek veled, átadnak dolgokat vagy nevetnek a háttérben.
Legyél udvarias
Ha fel kell kelned, akkor nem kell magyarázatot adnod arra, hogy miért kelsz fel, de a csevegésben (chat) ki kell mentened magad és ki kell kapcsolnod a kamerát. Visszatérve majd újra bekapcsolod.
Kérj szót
Amikor hozzá akarsz szólni, kérj szót és várd ki a sorodat.
Ne egyél
Nagyon udvariatlan enni, ha online találkozón vagy, hacsak nem baráti összejövetelről van szó, és a közös étkezés volt az oka a találkozónak.
Tartsd tiszteletben a napirendet
Legyél ott időben és maradj a találkozó végéig. Ne távozz búcsúzás nélkül. Ha te vagy a szervező, ne feledd, hogy több rövid találkozó eredményesebb, mint egy nagyon hosszú. A képernyő gyorsan kimeríti koncentrációs képességünket.
Készítsd elő találkozót és készülj fel a részvételre
Ha járatlan vagy a digitális technológiák terén, szánj elegendő időt arra, hogy felkészülj az online találkozóra. Kérj meg egy hozzáértőt, hogy megfelelően készítsen fel. Ne várd meg az értekezletet, hogy mindent beállíts, megzavarva az értekezletet a technikai korlátaiddal - hogyan kapcsoljam be a mikrofont, hogy csatlakozhatok a találkozóhoz...
http://www.boletinsalesiano.info/Szaléziak.HU