Főoldal / Magyar Tartomány / Kazincbarcika - Kazincbarcika Civil Életéért díjat kapott a Karitász csoport
Kazincbarcika - Kazincbarcika Civil Életéért díjat kapott a Karitász csoport
2022-10-06 Csütörtök | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Kazincbarcika • Karitász • díj •
Hosszú éveket át tartó közösségi munkájukért a Kazincbarcika Város Civil Életéért kitüntető díjban részesült a Kazincbarcikai Római Katolikus Egyházközség Karitász csoportja. A díjat Tran Si Nghi Ferenc szalézi atya, kazincbarcikai plébános és a csoport vezetője, Begov Ferencné Katalin vették át Szitka Péter polgármestertől október 3-án, az idősek világnapja alkalmából megtartott ünnepi rendezvényen.
A Katolikus Karitász egyházi jogi személyiségű közcélú humanitárius szervezet, amely korra, nemre, felekezeti hovatartozásra való tekintett nélkül segíti a rászorulókat szociális, egészségügyi intézmények fenntartása és különböző segélyprogramok, akciók útján. Munkájukat a nagy nemzetközi segélyszervezetek által kidolgozott és elfogadott alapelvek, szabványok határozzák meg.
Legfontosabbnak azt tartják, hogy a karitász hálózatban dolgozó önkéntes és hivatásos munkatársak személyes szeretete jusson el az általunk támogatott emberekhez.
A kazincbarcikai Római Katolikus Egyházközség Karitász csoportja 1996-ban alakult meg. Ebben az évben 26 éve működik, 35 fővel. A Karitász csoport fontos feladata a betegek látogatása, segítése, lelki gondozása. Ez részben a betegek otthoni látogatásával történik, nagyobbik hányada a kórházi beteglátogatásban nyilvánul meg. Hétről-hétre látogatják a kórházi betegeket, különösen az un. elfekvőben lévőket. Odafigyelnek idős testvéreikre is, és ahol szükséges, segítenek. Az önkormányzat támogatásával tudták megrendezni az Idősek Napját XXIV alkalommal. A hívektől összegyűjtik a feleslegessé vált ruhaneműt műszaki cikket és egyéb holmit és ezekből jótékonysági vásárt rendeznek. Az első karácsonyra 40 élelmiszer csomagot tudtak kiosztani, 2019-ben húsvétkor 100 csomagot karácsonykor 200 családot támogattak. Időközben a karitász-vásár városi szintre növekedett. 1997-től felvállalták a Katolikus Bál megszervezését és azóta is nagyon színvonalas mulatságot rendeztek. kb 300fő részvételével. Ezek bevétele is a Karitász kasszáját növeli, de pénzben nem mérhető lelki, erkölcsi, közösségformáló és kultúra közvetítő szerepe is van. A Karitász csoport hozta létre 2004-ben a nyugdíjas klubot.
A civil szervezetek közösségének, az Egyesületek Fórumának aktív és meghatározó tagjai. 2001-.ben elsőként részvettek az Önkéntesek Hete rendezvénysorozaton és azóta is mindig részvevők.
Ők szervezték meg a Családi Napot. Fontos, hogy a családok együtt legyenek! Az eltelt évek alatt a jelentős karitatív tevékenységen túl egyre bővülő kulturális és közösségteremtő feladatokat is vállalt magára. A rászorulók legkülönfélébb csoportjainak gondozását segítését, a helyi közösség szolidaritásának erősítését, az egyetemes keresztény értékrend erősítését. Országos, térségi rendezvények lelkes házigazdái. /Önkéntesek Hete, Karitász találkozók,/ Sok éve rászoruló gyerekeket táboroztatnak Egerben, a Karitász táborban, ill. Dédestapolcsányban. Többen közülük részt vesznek a TANODA programban a hátrányos helyzetű fiatalok nevelésében.
A koronavírus megjelenésére nagyon gyorsan reagáltak. Az első héten az igazán rászoruló és veszélyeztettet idős, egyedülállóknak vitték az önerőből elkészített élelmiszercsomagot.
Fontos feladat volt a járvány idején az idős emberekkel telefonkapcsolatot tartani és lelkiekben is támogatni őket
A Családsegítő Szolgálat, és a Munkaügyi Központ jelzéseit követően segítették az állásukat elvesztett embereket, valamint a tanodai családokat is.
Majd a Főegyház megyei Karitász 300 csomagját jutatták el a nehéz helyzetben lévőknek. Nemes lelkű felajánlótól kaptak három tonna lisztet és 400 liter tejet, amiből nem csak a városban élőknek jutott adomány, hanem a környékbeli településeknek is. A krízishelyzet alatt, összességében 1.500.000 Ft értékben osztottak szét adományokat, melyből 500 család részesült.
Szaléziak.HU