Főoldal / Magyar Tartomány / Kazincbarcika - Rendhagyó nyelvtanóra a Szaléziban
Kazincbarcika - Rendhagyó nyelvtanóra a Szaléziban
2020-02-15 Szombat | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
Általában a diákok a nyelvtant unalmasnak találják, pedig ha egy kicsit másképp közelítünk a nyelvtudomány felé, izgalmas felfedezéseket is tehetünk. Példa erre a kazincbarcikai Szalézi Szent Ferenc Gimnáziumban nemrégiben megtartott rendhagyó óra.
Hány nyelv van a Földön? Miért nem tudjuk megállapítani a pontos számukat? Miért hasonlítanak egymáshoz az egyes nyelvek? Kik azok az udmurtok? Hol és hogyan élnek? Ezekre a kérdésekre is választ kaphattak azok a 8. és 12. osztályos gimnazisták, akik részt vettek az ELTE fiatal oktatójának, Szabó Dittának előadásán 2020. február 6-án.
A Finnugor Tanszék doktorandusza először általános nyelvészeti témákról beszélt: nyelvrokonság és genetikai rokonság elkülönítéséről, az indoeurópai és az uráli nyelvcsalád családfájáról, illetve arról, hogyan állapítható meg az egyes nyelvek rokonsága. Az előadás második részében bemutatta távoli nyelvrokonainkat, az udmurtokat, akik Oroszországban, az Udmurt Köztársaságban élnek.
Megismerhettük népviseletüket, házaikat, jellegzetes ételüket, és megtudtuk, hogy a fővárosban, Izsevszkben gyártják a világhírű kalasnyikovokat. Beszélt továbbá arról is, hogy az udmurtok közt éppúgy magas a vörös hajúak aránya, mint az írek közt, s ők is roppant büszkék erre. Valamint arra is, hogy a mai Udmurtia területén született az egyébként orosz származású Csajkovszkij. Az udmurt nyelvet – habár csak 340 ezer ember anyanyelve – az ENSZ a fejlődő nyelvek közé sorolja, s a fejlődéshez, a nemzeti büszkeséghez az Eurovíziós Dalfesztivál is hozzájárult. 2012-ben ugyanis
Oroszországot a Buranovói Nagymamák nevű énekegyüttes képviselte, akik második helyezést értek el. S hogy visszatérjünk a címben feltett kérdésre: az udmurt házakhoz külön fürdőház kapcsolódik, mely inkább emlékeztet szaunára, mint fürdőszobára. Itt fürdés előtt frissen vágott nyírfavesszővel csapkodják magukat az emberek, ami nemcsak a vérkeringésnek tesz jót, de a bőrt is puhítja.
Az előadás után lehetőség nyílt kérdések feltevésére. Főleg a 8. osztályosok voltak aktívak, akik szinte ki sem fogytak a kérdésekből.
sagim.hu/Szaléziak.HU