Főoldal / Szalézi világ / Kenya – Egy kút a sivatagban, ahol a földet égeti a nap és állandó a szárazság
Kenya – Egy kút a sivatagban, ahol a földet égeti a nap és állandó a szárazság
2024-08-06 Kedd | #Szalézi világ
Minden reggel egyetlen küldetéssel ébrednek: vizet találni. Marsabit, a Chalbi-sivatag szívében található régió közösségei számára ez a mindennapi valóság. Kenya északi részén, Etiópia határán vagyunk, egy olyan országban, ahol éget a nap, nagyon magas a hőmérséklet és állandó a szárazság: itt a víz a legértékesebb kincs. A samburu és a rendille törzs számára, amelyek a nagy szegénység és vízhiány által jellemzett régióban élnek, egy csepp víz különbséget tehet élet és halál között.
Korr nem csak egy hely: egy közösség, amelyet a szomjúság elleni közös küzdelem egyesít. Az emberek naponta akár 15 km-t is megtesznek, hogy elérjék a legközelebbi vízforrást: egy kimerítő utazás, amely értékes időt vesz el az oktatástól, a munkától és a családi élettől. A nők és a gyermekek viselik ennek az erőfeszítésnek a legnagyobb terhét, amely veszélyezteti egészségüket, elkötelezi jelenüket és elzálogosítja jövőjüket.
Mivel nincsenek állandó folyók és vízforrások, amelyek aszályos időszakokban gyorsan kiszáradnak, a víz keresése napi ódüsszeia. A családok, és velük együtt az általuk végzett mezőgazdasági és önellátó gazdálkodási tevékenység a felszíni és földalatti kutaktól függ, amelyek gyakran távoliak és nem mindig biztonságosak. Az ivóvíz hiánya miatt a gyerekek kihagyják az iskolai napokat, a nők pedig hatalmas fizikai erőfeszítéseket tesznek, hogy biztosítsák a vizet, ami súlyosbítja kiszolgáltatottságukat.
De még egy ilyen nehéz forgatókönyv esetén is megvan a lehetőség, hogy egy szebb jövőről álmodjanak. Főleg, ha az ember nem egyedül álmodik, hanem fokozatosan új emberek jönnek, hogy megerősítsék ezt az álmot, ami aztán ötletté, így projektté és végül valósággá válik.
Ez a remény, álmok és projektek több mint 50 évvel ezelőtt kezdődtek, 1972-ben, amikor egy olasz Fidei Donum pap, Redento Tignonsini atya egy nagyon spártai missziót alapított Korrban. Megérkezése előtt Korr csak egy bokor volt, rengeteg fával és vadállatokkal. A nomádok csak az esős évszakban érkeztek erre a területre, amikor volt zöld fű az állatok legeltetésére.
Ehelyett Tignonsini atya kutat ásva rájött, hogy rendelkezésre áll a víz a túléléshez, így lehetséges az állandó letelepedés. Gyógyszertárat épített a betegek ellátására és boltot, ahol a lakosság számára alapvető termékeket árusított. A cél az volt, hogy a lakosság szükségleteinek megfelelően, a helyi lakosság kultúráját tiszteletben tartó fejlesztő tevékenységekkel bizonyítsák Krisztus szeretetét.
A szaléziak még 1981-ben, tíz évvel később a helyi közösség reményteli jelzőfényévé változtatták Korrt. A fővárostól, Nairobitól körülbelül 600 km-re található misszió oktatást, egészségügyi ellátást és élelmiszer-támogatást nyújt Kenya egyik legelszigeteltebb és leginkább rászoruló régiójában élő közösségeknek.
A sok nehézség közepette a szaléziak mindig is elkötelezettek voltak a szárazság problémája elleni küzdelem mellett. 2018-ban az egyik faluban kutat ástak, de a víz idővel túl sósnak bizonyult a felhasználáshoz. E visszaesés ellenére a szerzetesek elszántsága nem lankadt, a közelmúltban két új kutat is ástak jobb minőségű vízzel. Az egyik már elkészült, egy különleges jótevő szolidaritásának köszönhetően, míg a másik még várat magára.
Mivel a fúrási munkálatok már megtörténtek, a projektben jelenleg a kút megfelelő működéséhez szükséges berendezések: napelemes szivattyúk, csövek és egy 20 000 literes tartály telepítése szerepel. A víz így a tartályokba folyhat, kezelhetővé és hozzáférhetővé válik a helyi közösség számára. Ez több mint 800 család életminőségét és egészségi állapotát javítja.
„Képzeljen el egy lányt, aki végre rendszeresen járhat iskolába, mert már nem kell órákat töltenie víz után kutatva” – mondják a torinói Szalézi Missziós Iroda, a Missioni Don Bosco szalézi civil szervezet munkatársai, akik vállalták a projekt támogatását.
"Együtt változást érhetünk el, a vízért folyó mindennapi küzdelmüket a változás és a remény történetévé alakítva. Építsünk együtt egy olyan jövőt, amelyben a vízhez való hozzáférés már nem kiváltság, hanem mindenki számára biztosított jog" - fogalmaz a Missziós Iroda.
ANS-Korr/Szaléziak.HU