Főoldal / Szalézi világ / Kína - Simon Tse Ping Yuen, az első kínai szalézi
Kína - Simon Tse Ping Yuen, az első kínai szalézi
2018-02-12 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Ázsia • szalézi testvér • hivatas •
A szalézi identitás elmélyítése a megszentelt élet két egymást kiegészítő formájában, a papok és a szerzetes testvérek között a mai szalézi formáció egyik vezető témája. Ebből a szempontból érdekes lehet megjegyezni, hogy az első szalézi hivatások, amelyek Don Bosco fiai nyomán a kínai területeken érlelődtek, valójában laikus, vagyis szerzetes testvéri hivatások, amelyek valószínűleg a szalézi misszionárius testvérek tanúságtételeinek gyümölcsei voltak.
A Kínai Tartomány nekrológiumában (1902-1986), amelyet Rassiga atya szerkesztett, olvashatjuk Simon testvér (1902-1926) rövid, megindító hivatástörténetét, az első helyi hivatást azután, hogy az első szalézi misszionáriusok 1906-ban Makaóba érkeztek.
Simon Tse Ping Yuen 1902-ben született Shui Hangban, Kwang Tung tartományban. 13 éves korában felvételt nyert az első kínai szalézi iskolába Makaóban (Instituto Salesiano), hogy befejezze általános iskolai tanulmányait, és kitanulja a cipész mesterséget. Itt kifejlődött benne egy igen erős jámbor, áhítatos lelkület. Először a Szent József Társulatba, majd a Legszentebb Oltáriszentség Társulatába lépett be, ahol felragyogott apostoli lelkesedése, olyannyira, hogy végül elnökké választották.
1925-ben, a noviciátus után Ho Saiban tette le első szerzetesi fogadalmát, és a Shiu Chow-i Don Bosco iskolába küldték dolgozni. Itt Simon testvér nem csak kézműves mesterként, hanem felelősségteljes pedagógusként is kitűnt. Erőfeszítéseket tett, hogy kövesse azokat a példákat, amelyeket ő maga annyira csodált a szaléziak között Makaóban.
Alighogy letelt az év, Sanghajba küldték, az újonnan megnyitott iskolába, hogy még többet tanuljon a cipész mesterségről a szalézi testvér, Ottavio Fantini olasz misszionáriustól. Azonban a kis hajó, amelyen utazott három fiatal jelölttel együtt, összeütközött egy amerikai gőzössel és elsüllyedt. Simon testvér a három aspiránssal együtt a hajókabinban rekedt és megfulladt. Ez 1926. január 11-én történt. Simon testvér 24 éves volt. Ő volt az első kínai szalézi, aki találkozott a Don Boscóval a mennyországban.
Simon testvér volt az első kínai fogadalmas szalézi; a második is egy testvér volt, Joseph Lam, aki szintén nagyon fiatalon halt meg Makaóban 1927. április 21-én.
Az ő szalézi hivatásuk magvai vélhetőleg annak az első 9 szalézi testvér példájának nyomán gyökeresedtek meg, akik misszionáriusként érkeztek Makaóba és a Shiuchowi Apostoli Vikariátusba, amelyet akkoriban bíztak a szaléziakra. Ezek voltak: Luigi Carmagnola cipész, Felice Borasio betűszedő, Gaudenzio Rota szabó, Ottavio Fantini cipész, Luigi Viola szabó, Josef Sturm; Vincenzo Guglielmino betűszedő, Giuseppe del Corno könyvkötő és Giovanni Gnavi szakács.
"Köszönetet mondunk a szalézi testvéreknek ezért a különleges hozzájárulásáért a karizmánkhoz, a közösségünkhöz és a küldetésünkhöz" - mondja Lanfranco Fedrigotti, a hongkongi székhelyű Kínai Szalézi Tartomány elöljárója.
ANS – Makaó/Szaléziak.HU