Főoldal / Szalézi világ / Kolumbia – Egy szalézi referenciapont Bogotától délre, a legszegényebb területen
Kolumbia – Egy szalézi referenciapont Bogotától délre, a legszegényebb területen
2024-08-21 Szerda | #Szalézi világ
DélAmerika • szegénység •
1994-es alapítása óta a szalézi Juan Bosco Obrero (Bosco János, a munkás ) Központ a remény referenciapontjává vált a szegénység és erőszak közepette, amely Ciudad Bolívarban, Kolumbia fővárosától, Bogotától délre fekvő városban uralkodik. A szalézi mű oktatási lehetőségeket, a béke kultúráját és biztonságos menedéket kínál a helyi lakosságnak, mert a szaléziak a békés együttélés, valamint az emberi és nevelési formáció helyévé alakították a területet, ahol technikai képzést és elismert cirkuszi művészetoktatást kínálnak.
A szalézi központ egy olyan közösségben található, amely folyamatosan terjeszkedik a hegyek lejtőin, elsősorban fiatalok ezreiből és korlátozott erőforrásokkal rendelkező édesanyákból, valamint az utóbbi időben több ezer más migránsból áll, akik Venezuelából érkeznek, a jobb élet lehetőségeit keresve. A szalézi központ mindannyiuknak lehetőséget kínál arra, hogy oktatáson és képzésen keresztül elkerüljék a szegénységet, valamint speciális értéktanfolyamokon és anyagi segítségnyújtáson keresztül elkerüljék az erőszakot.
1994-ben, az alapkőletételkor Ciudad Bolívar már az egyik leghátrányosabb helyzetű terület volt Bogotától délre. Az informális települések kiterjedtek voltak, és több ezer embernek adtak otthont, akik megpróbálták túlélni a belső erőszakot. És a dolgok nem sokat változtak, hiszen a magasabb területeken, az úgynevezett "inváziókban" még mindig újabb és újabb migránstelepek fedik egymást.
Ezeknek az embereknek az otthonai, amelyeket maguk a lakók építettek, bizonytalanok, műanyagból, deszkából, nagyon kevés fémből és újrahasznosított anyagokból készültek. Sok esetben az ott élők erőszakot és bántalmazást szenvednek el, és fizetniük kell azért a földért, amely nem is a bérlőé.
Ebben a helyzetben, amikor a Segítő Szűz Mária-szobor együttérzéssel figyeli a Ciudad Bolívar dombjait borító otthonokat, csaknem 900 000 ember él, és a családok 18%-a nem elégíti ki az élelmiszer, a szolgáltatások, a lakhatás és az oktatás elsődleges szükségleteit. Ciudad Bolívar továbbra is Bogotá egyik legveszélyesebb területe, ahol magas a venezuelai bevándorlás és olyan súlyos problémák, mint a társadalmi konfliktusok és a fegyveres bandák, amelyek közül egyesek a terület ellenőrzéséért küzdenek.
Az 1990-es évek elején a 47 000 négyzetméter megvásárlása azonban fontos fogadást jelentett a szaléziak számára, és valaminek a kezdetét, ami ahhoz vezetett, hogy oktatási, társadalmi és népszerű promóciós programokat kínáljanak a magas társadalmi kockázatú fiataloknak és felnőtteknek. A cél kezdettől fogva az volt, hogy méltó módon bevezessék őket a munka világába, és bevonják őket környezetük átalakításába, mint "jó keresztények és tisztességes polgárok", ahogy Don Bosco akarta.
Tekintettel arra, hogy sok esetben a bizonytalanság és a távolság miatt a Cuidad Bolívarban élő fiatalok és fiatal felnőttek különféle nehézségekkel szembesülnek a szalézi központba való eljutás során, ezért szabadidejükért gyakran a szociális munkások felelősek, akik a különböző területekre járnak szociális munkát végezni és szabadidős tevékenységeket vezetni a fiatalokkal.
Ezen túlmenően a központ továbbra is kulcsfontosságú támogatási, oktatási és pedagógiai alternatíva a fiatalok számára: 13 műszaki képzési programmal rendelkezik, beleértve az autó- és ipari szerelőket, főzőtanfolyamokat, sport- és művészeti tevékenységeket; a fiatal migránsokat a Venezuelai Fiatalok Fogadóházán (CAJOV) keresztül is várja, és egyúttal támogatja családjukat is.
Emellett a központ 120 felnőtt és 40 nőtlen kiskorú anya számára nyújt segítséget személyre szabott vezetővel, szombatonként pedig szabadidős tevékenységeket szerveznek az utcákon, hogy a gyerekeket az oly szükséges civil és keresztény értékekre oktatják.
Végül a Juan Bosco Obrero Központ szociális és lelkipásztori munkáját az Isteni Gyermek szentélye teszi teljessé, ahol amellett, hogy Dél-Amerika összes országából naponta zarándokolnak, és lelki lehetőségeket kínálnak minden hívőnek, segítséget nyújtanak, valamint kevés forrással rendelkező egyedülálló anyák vállalkozói képzését is biztosítják.
ANS – Ciudad Bolívar/Szaléziak.HU