Főoldal / Szalézi világ / Kongó – Afrikában nem csak gondok vannak, hanem élet és remény is!
Kongó – Afrikában nem csak gondok vannak, hanem élet és remény is!
2019-06-20 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A Pápai Missziós Művek 2018-as tevékenységéről szóló jelentésben azt látjuk, hogy közel 11 000 spanyol misszionárius tevékenykedik 1111 misszió területén világszerte. Közéjük tartozik Manuel Jiménez Castro szalézi atya is, aki 23 éve szolgál Afrikában, először Togóban, most pedig a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ahol az új Afrika Kongó Kongó altartomány tartományfőnöke, és Kinshasából koordinálja a Kongói Demokratikus Köztársaságban és a Kongói Köztársaságban levő tíz szalézi házat.
Jiménez atya Tarifából származik és 59 éves. A szalézi karizmához hűen biztosítja, hogy „a fiatalok, különösen a leghátrányosabb helyzetűek oktatását és evangelizálódását” támogassák azokban a művekben, amelyekért felelős. A mindennapi munka több fronton zajlik: a befogadóközpontokban a család nélküli kiskorúak, a háborús árvák, az elutasított gyermekek számára – akiket néha azért zavartak el otthonról, mert boszorkánysággal vádolják őket.
Mindezen gyerekek számára a szalézi házak kifejlesztették a szakképzés kiterjedt rendszerét. "Asztalosnak, kőművesnek, autóipari mechanikusnak, hegesztőnek tanulhatnak" - mondja Jiménez atya. A szaléziak számára a fő cél az, hogy közülük mindegyiknek legyen jövője. „Célunk, hogy ezeknek a fiataloknak lehetőségük legyen olyan oktatásban és képzésben részt venni, ami lehetővé teszi számukra, hogy önállóak és függetlenek legyenek az életben."
A szalézi házaknak elemi- és középiskoláik is vannak, ahová olyan gyerekek is járnak, akiknek van családjuk; és többen ugyanahhoz a plébániához is tartoznak, ami a helyi egyház támogatásával elősegíti az evangelizációt. "Végül, minden ház készít egy elemzést a helyzetről azon a helyen, ahol van, hogy lássák, mik a lakosság leginkább sürgős igényei és olyan szolgáltatásokat hozzanak létre, amelyek a leghasznosabbak lehetnek."
Jiménez atya jól ismeri a Kongói Demokratikus Köztársaság valóságát, és elmagyarázza, hogy a hírhedt Ebola mellett más betegségek is vannak: "Az Ebola szinte azonnali halált jelent, de az igazság az, hogy az a betegség, amely Afrikában általában, de különösen Kongóban a legtöbb halálesetet okozta és okozza, a malária."
A szalézi szerzetes elismeri, hogy Afrikának szembe kell néznie és kezelnie kell számos problémát; és mégis: "Van egy sor olyan érték, amit sajnos figyelmen kívül hagynak, és csak az afrikai országok fájdalmas és nyomorult arcát mutatják be. Számomra, akit Afrika örökbefogadott, mindez fáj. Afrikába nem csak nehézségek vannak; van élet és remény is, és ez az, ami miatt örömmel töltjük életünket ezek az emberek között, akik megérdemlik az elkötelezettségünket."
ANS – Kinshasa/Szaléziak.HU