Főoldal / Szalézi világ / Lengyelország – "Isteni Mester... vezesd a kezünket..." – művészeti kiállítás
Lengyelország – "Isteni Mester... vezesd a kezünket..." – művészeti kiállítás
2022-07-03 Vasárnap | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Lengyelország • művészet • kiállítás •
Krakkó Dębniki városrészében található Kostka Szent Szaniszló szalézi templomban Kruczek Leszek és Róbert szalézi atyák és ikertestvérek tizenöt éve tartanak művészeti foglalkozásokat: ikonfestés, festés festőállványon, kisplasztika... Októbertől júniusig minden hétfőn rendszeresen tartanak foglalkozásokat. A résztvevők többsége idősebb ember, akiknek igazi öröm ez a találkozás, mert ahogy az egyik résztvevő elmondta, sokszor ez az egyetlen öröm, amire egész héten várhatnak.
Minden hétfőn a találkozó ezzel az imával kezdődik:
"Te, minden létező Isteni Mestere, világosítsd meg és irányítsd szolgáid lelkét és testét, vezesd kezünket, hogy méltóan és tökéletesen bemutathassuk a Te képed, a te szent Anyád és minden szent képét Szent Egyházad dicsőségére, örömére és szépítésére."
A műhelyek minden évben a Dębniki templom alagsorában rendezett kiállítással zárulnak. Idén azért volt különleges ez a kiállítás, mert a járvány okozta két év kihagyás után került megrendezésre. Bár a tevékenységek mindig is folytatódtak csökkentett formában, a korábbi években nem volt lehetőség a kiállítás megszervezésére.
A 2022-es kiállításon 76 különböző technikákkal készült alkotást gyűjtöttek össze: táblaképeket, vásznakat, kisplasztikákat, tempera-, olaj- és akrilfestményeket.
A workshop résztvevőit nemcsak híres ikonművészek inspirálják, hanem a nyugati festészet nagy mesterei is a világ különböző részeiről. Vannak olyanok is, akik saját elképzeléseik és stílusuk szerint alkotnak, készítenek képeket Szűz Máriáról, az Úr Jézusról, sok szentről és angyalról. A bemutatott művek között található egy kis csoport úgynevezett "világi" alkotás is, köztük egy vasúti dioráma, amelyet egy nagyon fiatal résztvevő, a 11 éves Szymon készített.
A kiállítás minden egyes alkalma arról tanúskodik, hogy az alkotások egyre érettebbek, képanyagban gazdagabbak, egyediek, sok látogató számára pedig misztikus élmény a látogatás. Az ikonok, a tömjén, a háttérben hallható ortodox kórus és az érdekes belsőépítészet a láthatatlanról való reflexió egyedi hangulatát teremtették meg.
A kiállítás és az ünnepi szentmise után a „szent” csoport minden alkotását megáldották.
Mindez nem valósulhatott volna meg a szalézi Kruczek testvérek nagy elkötelezettsége és odaadása nélkül. Számos papi kötelességük és művészi tevékenységük ellenére festészetet és szobrászatot is tanítanak, és tizenöt éve animálják a dębniki szalézi templom Művészeti Műhelyeit - Ikonírás Iskoláját. Évente rendeznek kiállításokat is, amelyek összefoglalják a tanfolyamon résztvevők munkáját. Mindenekelőtt jó tanáccsal, vidámsággal, mosollyal, valamint a Mindenható erejébe vetett nagy bizalommal és hittel szolgálnak mindenkit.
A Kruczek atyák festményei, szobrai, domborművei, mellszobrai Lengyelország számos fontos helyén megtalálhatók, mint például a częstochowai Jasna Góra-kegyhelyen, a Boldogságos Szűz Mária, az Új Evangelizáció Csillaga-templomában, ill. Szent János Pál Toruńban, a Kielce-Niewachlów-i templomban és szerte a világon: Vilniusban (Litvánia), Colle Don Boscóban (Olaszország), valamint Spanyolországban, Ukrajnában, Oroszországban, Peruban, Venezuelában, ill. sok más helyen...
A megmintázott vagy lefestett figurák arcának öröme fémjelzi a Kruczek testvérek munkáját. „A művészetnek fel kell emelnie az embereket, és közelebb kell vinnie őket Istenhez” – érvel a szalézi ikerpár, akik akkor élik meg a legnagyobb örömet, ha műveik a koncentráció, az imádság és általában a Teremtővel való kapcsolat előmozdítását szolgálják.
Végül a Kruczek testvérek ismertek rendkívül hűséges és valósághű II. János Pált ábrázoló alkotásaikról is. Szobraikon a pápa olyan, mintha élne, ahogyan ez a Kraków-Dębniki templomkápolnában, a Kalwaria Zebrzydowska-i Piac téren, a częstochowai II. János Pál érmék és érmek múzeumában és sok más helyen látható, ahol a Kruczek fivérek munkái láthatók.
ANS-Krakkó/Szaléziak.HU