Főoldal / Szalézi világ / Margit mama kertje
Margit mama kertje
2022-09-16 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
lelkiség • Margit mama • nevelés •
Azon a napon Margit mama úgy döntött, nekiáll dolgozni. Miután Don Bosco az első fiatalokat befogadta a házába, adott volt, mit kell tennie: feltűrte az ingujját, és türelmesen elkezdte művelni a földet.
A házat és a hozzá kapcsolódó Pinardi-kápolnát körülvevő udvar egy sarka fokozatosan kicsiny és termékeny konyhakertté vált. Don Bosco édesanyja tapasztalt földműves volt, tudta, hogy türelemre van szükség a föld megmunkálásához és a gyümölcs növekedéséhez. A paprika, hagyma, paradicsom, bab... az éhes fiúk legértékesebb táplálékaa lett. Reviglio Felice elmondja nekünk, emlékezve azokra a korai évekre: „Ebédnél és vacsoránál levest és kenyeret ettünk; és a kertben pedig összeszedhettük azokat a zöldségeket, amelyek kísérőként szolgáltak.”
Don Bosco emlékirataiból tudjuk, hogy Valdoccóban az oratórium udvarának volt egy elkerített része, ahol Margit mama konyhakertje díszlett. Innen került az asztalra friss saláta, amivel a szegényes ételek után is még éhes gyomrukat megtömhették a fiúk.
A józanság és szilárdság évei voltak ezek. Margit mama kertje egy szimbólum, amely kifejezi mindazt, amit Don Bosco édesanyja jelentett fia életében és munkásságában, különösen a születőben lévő Oratóriumban. Nem kételkedhetünk abban, hogy Margarita Occhiena személyének óriási jelentősége volt fia emberi és szellemi formálódásában, de abban sem, hogy döntő mértékben hozzájárult a valdoccói családi és nevelősi-evangelizáló környezethez.
Akárcsak a föld a kertben, jelenléte is hozzájárult a szalézi ház családias hangulatának előkészítéséhez. A türelemmel megművelt föld gyümölcsöt terem. Gyengédséggel együtt a valóság közelebb kerül, és a ház otthonná válik. A női és az anyai kezek másképp simogatnak. Jól kombinálva határozottsággal, a barátságos mosoly más nevelési stílust hoz létre.
A kapával Margit mama gyümölcsözővé tette a barázdát. Don Bosco édesanyja munkájával és diszkrét jelenlétével fiával együtt a megteremtője volt a szalézi lelkiségnek, ölében ringatva, karjában ölelve a születő szalézi rendet. Don Bosco apasága összefonódott anyja édességével és szeretetével, új valóságot szült, amelyet a Szentlélek vezérelt és termékenyített meg.
Valdocco volt az ígéret földje. Margit mama, Ábrahámhoz hasonlóan, idősen elhagyta földjét és örökségét, és a fiatalokat tette örökségévé. Életének utolsó évei, amelyeket a szegény fiatalok javára áldozott, egész történelmének kifejeződése volt. Margit mama nem habozott, hogy fia mellett legyen abban a nemes feladatban, hogy helyreállítsa méltóságát és utakat kínáljon a teljes élethez a rongyos gyermekek és fiatalok seregének. Nemegyszer taposták le a bevetett földet, tönkre téve a csekély termést, de Margit mama túltette magát ezen. A mély hitű nő tudta, hogy élete Isten kezében van, és magabiztosan adta oda magát, korlátok nélkül vállalva a mindennapi keresztet.
Ma úgy tiszteljük őt, mint szent asszonyt, aki volt. Margit azoknak az erényeit testesíti meg, akik másokért élnek, és engedik, hogy Isten cselekedjen, azáltal, hogy engedelmeskednek az Ő akaratának. Képességeivel és erős akaratával anyasága az utolsók, legsebezhetőbbek, a leginkább segítségre szorulók iránti nagylelkű és elérhető odaadásban fejeződik ki. Mint a gondosan megművelt kert jó talaja, Margit mama élete is meghozta az egyszerű és elérhető szentség bőséges gyümölcsét. A szíve termékeny talajába ültetett magvakat bölcsen érlelték Valdocco iskolájában, ahol a Szentlélek egy karizmatikus robbanásban a maga idejében megteremte gyümölcsét.
José Miguel Núñez
http://www.boletinsalesiano.info/Szaléziak.HU