Főoldal / Szalézi világ / Mexikó – A „Padre Chava” étkezőben alkalmazkodnak az új valósághoz
Mexikó – A „Padre Chava” étkezőben alkalmazkodnak az új valósághoz
2020-08-05 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
DélAmerika • járvány • segítség •
Don Bosco a kultúra, az oktatás, a társadalmi fejlődés kenyerét adta fiainak; de ugyanakkor evangelizálta is őket és ajánlotta a gyakori áldozást. Lelki gyermekei ma is ezt teszik; miközben hirdetik az evangéliumot, nem felejtik el kielégíteni az emberek igényeit: erre példa Tijuanában a "Padre Chava" refektórium (étkező), amely számos tevékenységén kívül, a szükséges óvintézkedések mellett továbbra is kiszolgálja azokat, akik kopogtatnak az ajtókon, különösen ebben az időszakban, amikor a mexikói államot súlyosan érinti a Covid-19.
A Padre Chava étkezőben minden nap 900–1200 adag ételt szolgálnak fel, de ezek a számok a nyár folyamán növekednek. Az utóbbi időben a szám a migránsok beáramlása miatt is növekszik. A vészhelyzet előtt naponta legfeljebb 1200 embert szolgáltak ki, de jelenleg majdnem kétezer embert szolgálnak ki. A megnövekedett szükségletek miatt az étkező nem zárhat be, ehelyett elvitelre is adnak ki ételt. Az első napon 500 élelmiszer-dobozt osztottak szét, a következő hat nap során pedig még 10 000 dobozt. A koronavírus megsokszorozta a meleg ételre várakozó emberek számát. Az szaléziak most új rászorulókat is ellátnak, nem csak a bevándorlók jönnek, hanem az idősek, fogyatékkal élők, gyerekek, migránsok, hajléktalanok és egész családok a város távolabbi részeiből.
"Habár a vírusfertőzés lehetősége fennáll, az éhség és az ínség ezekben a napokban egyre növekedik” - magyarázza Agustín Novoa atya, a tijuanai szalézi központ igazgatója.
Tijuanában a Szalézi Központ 1987 óta nyújt szolgáltatásokat a bevándorlók és a szegény fiatalok számára, akik Mexikó és az Egyesült Államok határán élnek. A Tijuana Szalézi Projekt célja egy kiterjedt oktatási hálózat létrehozása azokon a területeken, ahol a szegény fiatalokat a társadalmi kirekesztés veszélye fenyegeti. A projekt szalézi oratóriumokon és oktatási központokon keresztül alakult ki, ahol a gyermekek úgy nőnek fel, hogy megtanulják megosztani a hitüket, a kultúrát és a sportot közösségeik tagjaival.
A Szalézi Központ csomópontként működik a migránsok számára, akiknek a nagyon szükséges anyagi segítség mellett ismerős és barátságos környezetet is kínálnak. Hozzáférhetnek fodrászhoz, cserélhetnek ruhát, zuhanyozhatnak, és lehetőséget kapnak, hogy telefonáljanak és kapcsolatba lépjenek a családjaikkal. A Szalézi Központ együttműködik a Vöröskereszttel és a helyi önkéntes orvosokkal is, akik pszichológiai és orvosi segítséget nyújtanak.
A világjárvány okozta munkanélküliség helyi áldozatai is bekerültek azok közé, akik általában menedéket és élelmet, vagy valamilyen más segítséget keresnek a szalézi étkezőben, mivel a világjárvány okozta korlátozások miatt nem tudtak menni dolgozni. Sok munkavállaló elvesztette állását, mivel a munkahelyek bezártak, és el kellett dönteniük, hogy fizetnek-e lakbért vagy inkább ennivalót vásárolnak. Az informális munkavállalókat, például a háztartási alkalmazottakat arra buzdították, hogy maradjanak otthon, de így nem kaptak fizetést sem. Az Egyesült Államok és Mexikó közötti határ lezárása miatt számos menedékkérő is beragadt Tijuanában, és bár sokat deportáltak, továbbra is érkeznek újak. A bevándorlók menedékeiben nem tudnak fogadni új menedékkérőket, mert nem tudják garantálni lakóiknak az alapvető egészségügyi feltételeket.
missionnewswire.org/Szaléziak.HU