Főoldal / Szalézi világ / Németország – Ahol a cirkuszművészet találkozik az egyházzal
Németország – Ahol a cirkuszművészet találkozik az egyházzal
2019-05-17 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A „Birikino” gyerek és ifjúsági cirkusz 2003-ban alakult Chemnitzben a szaléziak, a helyi iskola és a szociális gondozó együttműködésével. Azóta számos támogatót találtak a kiváló kezdeményezésnek, ahol a 8 és 18 év közötti gyermekek és serdülők zsonglőrködnek, trapézon lengenek, egykerekűznek, bohóckodnak és labdákon egyensúlyoznak. Az év legfontosabb eseményei mindig cirkuszi bemutatók és vendégszereplések, amelyek lehetővé teszik, hogy a gyerekek beutazzák egész Németországot.
A Don Bosco-ház Birikino Cirkusza lehetőséget ad a gyerekeknek és a tizenéveseknek, hogy felfedezzék egymást és új készségeket tanuljanak, felismerjék tehetségeiket és azt a pozitív érzést, hogy „tudok valamit tenni”. Aki részt vesz ebben a projektben, annak sikerül játékosan megszabadulni az előítéletektől és leküzdeni a határokat. A szerdai és pénteki képzések minden érdekelt gyermek és serdülők számára nyitottak, iskolán kívüli elfoglaltságot kínálnak a gyerekeknek és segítséget nyújtanak a menekültek integrálásában is. A Birikino gyermek- és ifjúsági cirkusz csapatát mintegy 30 szociálisan érzékeny fizetett munkatárs, cirkuszi edző, önkéntes és gyakornok alkotja.
"A cirkusz egyesíti a világot"
A cirkusz színes, kreatív, élénk és nemzetközi – vallják a Birikinóban. Szavak nélkül, szívvel és humorral köti össze a világot. Minisztériumi támogatással (BMFSFJ), a helyi Rotary Club és más szervezetek hathatós segítségével ingyenes cirkuszi tréningeket kínálnak a német gyermekeknek csakúgy, mint a fiatal migránsoknak. Az első nagy esemény 2017 decemberében egy cirkuszi gála volt, amely során bebizonyították, hogy "a cirkusz nem ismer határokat", egy sikeres kezdeményezés a társadalmi felelősségvállalás konkrét megfogalmazására. Napjainkban is keresik a fiatal művészeket a nemzetközi cirkuszi előadásukhoz.
"A cirkusz erőssé tesz"
A 2013 óta élő támogatott kezdeményezésnek köszönhetően sok gyermek és serdülő tudott részt venni az elmúlt években ingyenes cirkusz-tanfolyamokon és üdülési táborokrban. Az idei év mottója "A cirkusz találkozik a történelemmel" - Chemnitz város 875. évfordulója alkalmából a cirkuszi tanfolyamokon történelmi szempontokat dolgoznak fel, különösen a Chemnitz-Sonnenberg városrész múltjából, és a fiatal művészek segítségével színpadra alkalmazzák őket.
„A cirkusz találkozik az egyházzal”
A cirkuszművészet a cirkuszi sátor hívogató légkörében találkozik liturgikus elemekkel is! Minden második hónapban a cirkusz társulata a Don Bosco Ház látogatóival, a egyházközség tagjaival és a családokkal egy "mozgó" foglalkozást tartanak, ahol a Birikino Cirkusz fiatal művészei megmutatják készségeiket – egy teológus szavai szerint: „A teológia szereti elfelejteni, hogy Isten szeret, ami azt jelenti, hogy mozgás van!”
A történet
Minden azzal kezdődött, hogy 2003-ban a németországi Chemnitzben található Don Bosco Ifjúsági Központban vettek egy egykerekűt, amit a gyerekek örömmel vettek birtokba. Gyorsan felszínre kerültek a tehetségek. Néhány lány különlegesen gyorsan tanult, és hamarosan állandó monociklizés folyt az udvaron. Mások is csatlakoztak hozzájuk, és kialakult egy állandó csapat.
Tudományukat az iskolában is bemutatták, és a közeli Pestalozzi iskolában, ahol tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeket oktattak, egy 10 gyerekből álló csoport szintén arra az ötletre jutott, hogy kipróbálják magukat ezen a területen. Így szeptemberre már egy kis „cirkuszi társulat” állt össze. A Don Bosco Ifjúsági Központban egy fiatal munkatárs, Frank, éppen befejezte tanulmányait és érdeklődni kezdett a dolog iránt, így fizetett munkahelyet biztosítottak neki egy alapítványon keresztül a további munkához. A nyári szünetben pedig három kocsival útra kelt 15 gyerek és néhány felnőtt, akik velük együtt dolgoztak, és sorra látogatták Kelet-Németország plébániáit. Zsonglőr mutatványokkal, egykerekűzéssel, tánccal, bohóckodással nagy sikert arattak, ami felbátorította őket, hogy cirkuszt alapítsanak. Pénzt kaptak alapítványoktól és a szalézi rendtől is, ami egy teljes évig biztosította Frank fizetését és még néhány ember részmunkaidős foglalkoztatását. Megszületett a Birikino Cirkusz (az olasz birichino szóból, aminek jelentése „huncut, csintalan”).
Az üzenet
A szaléziak a cirkuszt ideális médiának tekintik, pedagógiai eszköznek arra, hogy vidámmá tegye a tanulást és a fejlődést. A fiatalok felfedezik talentumaikat, ugyanakkor képesek rá, hogy a személyiségüket is fejlesszék. Mindez fegyelmet és csapatmunkát feltételez. A legfontosabb része az eredmény, amikor közönség előtt mutathatják meg, mit tudnak.
Ami egy egyszerű mozgásnak, testedzésnek indult, mostanra már egy igazi cirkusz, ami méltó a nevéhez, és nyaranta a különleges előadássorozat képes többszáz nézőt odavonzani. Újabb támogatókat találtak, és a cirkusz barátainak nagylelkűségéből és több nagy alapítvány jóvoltából biztosították további működésüket.
chemnitz.donbosco.de/Szaléziak.HU