Főoldal / Szalézi világ / Nigéria – Interjú a szalézi tartományfőnökkel a nigeri helyzetről
Nigéria – Interjú a szalézi tartományfőnökkel a nigeri helyzetről
2023-08-13 Vasárnap | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
„Egy katonai beavatkozás Nigerben nagyon veszélyes és kényes helyzetet teremtene. Ez háborút idézhet elő Nyugat-Afrikában, aminek nagyon nehéz és bonyolult következményei lehetnek a régióra, Afrikára és az egész világra nézve (...) Minden hatalomnak tiszteletben kell tartania ezen országok helyzetét. Békés párbeszédet kell folytatnunk: ez az egyetlen lehetséges út.” Jorge Crisafulli atya, az új Afrika-Nigéria és Niger (ANN) tartomány néhány hónapja kinevezett elöljárója nagyon világosan beszél arról a helyzetről, amely Nyugat-Afrikában a nigeri államcsíny után alakult ki.
Az új ANN tartomány területe a jelenlegi nemzetközi feszültségek középpontjában álló országokat fedi le, és az afrikai egyházat is nyugtalanítja a feszültségek Száhel-övezet egészére kiterjedő kiterjedésétől való félelem. „Jelenleg nagyon kényes a helyzet: a szaléziak szeptembereben új missziót szerettek volna nyitni Nigerben, de most ez lehetetlenné vált” – mondta a Vatican News-nak az argentin Bahía Blancában született, de több mint 30 éve Nyugat-Afrikában misszionáriusként tevékenykedő szalézi.
Crisafulli atya ezután emlékeztet arra, hogy Nigerben minden kisebbség olyan helyzetben él, amely már a konfliktus előtt is bonyolult volt, és „most még inkább az”. „Az iszlám szélsőségesek csoportjainak jelenléte óriási problémát jelent. A jelenlegi niameyi püspök bezáratta az összes egyházi jelenlétet a vidéki területeken a falvakat támadó szélsőségesek miatt.”
„Azt mondta nekünk, szaléziaknak – teszi hozzá –, hogy ne menjünk vidékre, és csak a fővárosban nyithatunk missziót.” A tartományfőnök arról is beszámol, hogy a Nigerrel közös határokat lezárták, a szállítmányozókat blokkolták, és a Földközi-tengerre igyekvő migránsok számára jelenleg nagyon veszélyes átlépni a határt.
Aggódnak a Nigerben dolgozó nigériaiak is, „szerintünk támadások áldozatai lehetnek”. Az egészet pedig bonyolítja „az orosz Wagner zsoldoscsoport jelenléte, valamint az Európával és Franciaországgal szembeni negatív érzelmek”.
Szembesülve egy előre nem látható kimenetelű háború lehetséges és konkrét veszélyével, a szalézi megjegyzi, hogy a külső hatalmaknak „csak gazdasági és geopolitikai érdekeik vannak. Nem hinném, hogy érdeklik őket az emberek”, és valószínűleg „céljuk a természeti erőforrások, az urán, az arany…” A Don Bosco fiainak vonzereje ezzel szemben csak az lehet, hogy „tiszteljük Afrika hagyományait, kultúráját és intézményeit”, mert „a kulturális és gazdasági neokolonializmus káros”, miközben „Afrikától is van mit tanulni”
Végül az argentin misszionárius azt kéri, hogy tegyenek meg minden erőfeszítést az afrikaiak közötti testvérgyilkos háború elkerülésére, és mindenkit felkér, hogy dolgozzanak együtt a békéért, bevonva ebbe magukat a szaléziakat is: „Együtt kell építenünk békét, katonai, politikai, vallási vezetőkkel és etnikai csoportokkal. (...) Don Bosco lehetne a béketeremtés eszköze: Afrikának elsősorban oktatásra van szüksége. A szaléziak pedig iskoláikkal közvetítői és békítő szerepet játszhatnak. Ha az emberek oktatást kaptak, nem manipulálhatók."
ANS- Lagos/Szaléziak.HU