Főoldal / Magyar Tartomány / Nyergesújfalu - Nemzeti összetartozás napja a Zafféryban
Nyergesújfalu - Nemzeti összetartozás napja a Zafféryban
2019-06-05 Szerda | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
A nyergesújfalui Zefféry Károly Szalézi Középiskolában immár hagyomány, hogy június 4-én méltó ünnepséget szerveznek a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Idén Schalk Zsolt tanár úr tartott előadást az első világháborút lezáró békerendszerről, és annak súlyos következményéről, a 7.A osztályosok pedig beszámoltak az erdélyi kirándulásukról (melyre a Határtalanul! pályázati projekt segítségével jutottak el), majd az úton készített fotókból összeállított filmet nézhette meg a diákság.
A nap további részében a tanórákon a szaktanárok döntése alapján volt téma a nemzeti összetartozás. A tanárok saját mentalitásuk és a korosztálynak megfelelő élménypedagógiai módszerekkel ötvözve humán, reál, természettudományos, művészeti, sport és idegen nyelvi tanórákon valósították meg a nemzeti összetartozás üzenetét.
Énekórákon minden osztály az Örökségünk című dalt tanulta Szladik Tiborné tanárnőtől, – ezúton is köszönjük a tanárnőnek – hogy hét tanórán keresztül ugyanazt a dalt tanította a diákságnak.
Czuczai Zsófia tanárnőnél az 5. B-sek rajzórán a Mária Valéria Híd történetét és újjáépítését dolgozták fel kooperatív munkamódszerrel. Az elkészült képecskékkel az osztálytermüket díszítették.
Hegedűs Andrásné tanárnő és a 9.A osztály kezdő angolos csoportja dupla órában a trianoni egyezményhez kapcsolódóan az idegen nyelvről való fordítás hagyományos menetét gyakorolhatta, nyomtatott és online szótár használatával. A csoportmunka során a diákok a békeszerződéssel összefüggő szöveget kaptak, az első részlet tényeket sorolt fel, a második a határok meghúzásának személyesebb vonatkozásait érintette, a harmadik pedig külföldi politikusok véleményét gyűjtötte össze a békediktátumról. A munka során a diákok egyrészt felfrissítették saját eddigi ismereteiket és tapasztalataikat, másrészt a szövegekben újabb szempontokra leltek, végül, de nem utolsósorban, a magyaros fordítás elkészítésének nehézségeivel is megküzdöttek.
Horváth Dániel tanár úr a 10.B és a 11.A. osztályokkal a magyaróra elején személyes élményeiről mesélt a diákoknak, arról, hogyan- és miért is lehetett Esztergomból Szlovákiába átjárni, majd Babits Mihálynak az Áldás a magyarra című versét elemezték, amely bár 1938-as keltezésű, szoros összefüggésben van a trianoni békediktátum következményeivel.
Kajtárné Kiss Erika tanárnő angolóráján a 10.B osztályosok a Trianonról szóló korabeli angol nyelvű híradókat nézték és értelmezték csoportmunkában. Az óra további részében videó alapján szövegértési feladatokat oldottak meg, majd összefoglalták a témát angol nyelven.
Pungurné Császár Judit tanárnő az 5.A-osztályosokkal latin örökség órán segített megérteni a nap fontosságát és magyarázta el nekik, miért is olyan megrázó a diktátum.
Ridly István tanár úr a 9.A-osztállyal testnevelés órán akadálypályát épített és gyorsasági versenyen keretiben mérhették össze tudásukat az osztály tagjai.
Schalk Zsolt tanár úr 8.A osztállyal a trianoni döntés következményeivel kapcsolatos irodalmi párhuzamokat keresett, majd digitális történelmi forrásokat elemeztek Vujity Tvrtko dokumentumfilmjének segítségével. Az óra végén a határon túli magyarság jelenkori hagyományápolásnak fontosságáról is szót ejtettek, példaként a DAC focimeccsek előtti közös éneklést emelték ki.
Veszterné Nagy Zsuzsanna tanárnő a 6. A. osztályban, illetve Wencz János tanár úr a hetedikben matematika órán a százalékszámítás témakörét ismételték át, miközben elcsatolt területek adataival számoltak. A hetedikesek a nemzetiségi összetételek lakossági adatinak változását lineáris függvényábrázolással is szemléltették.
Június 5-én pedig (csupán az órarend miatt) Détáriné Györkös Bernadett tanárnő buzdítására az 5.A-sok otthon, szüleik segítségével elkészített ételekből a témához illő gasztronómiai bemutatót rögtönöztek. A bécsi szelettől, a Sacher tortán és a juhtúrós sztrapacskán keresztül a padlizsánkrémig kóstolhattak mindent, természetesen pontosan ismertetve társaikkal, hogy az étel melyik tájegységről származik és hogyan is készítették azt el.
zaffery-szalezi.hu/Szaléziak.HU