Főoldal / Szalézi világ / Olaszország – „A jó munka kiáltványa – Gondolkozz a kezeddel”
Olaszország – „A jó munka kiáltványa – Gondolkozz a kezeddel”
2022-06-24 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
munka •
Június 21-én mutatták be Rómában, a Palazzo Giustinianiban, a Szenátus Elnökségének székhelyén a Szalézi Művek Országos Központja – Szakmai Továbbképzés (CNOS-FAP) és az ELIS (Oktatás, Munka, Sport) szervezetek által népszerűsített "A jó munka kiáltványa – Gondolkodj a kezeddel" című dokumentumot, hogy helyreállítsák a kétkezi munka minden formájának központi jelentőségét.
Ez egy időszerű dokumentum, amely előtérbe helyezi a kézzel végzett munkát, amely nagyon különböző szakmákat egyesít: a sebésztől a szakképzett technikusig, a restaurátorig és a fákat metsző munkásig. Azok a készségek és kompetenciák, amelyekre szükség van a Made in Italy kiválóságot jelölő címkének, az: Élelmiszer, Divat, Gyár, amelyeket nagyra értékelnek a találkozón jelenlévő, a gyártók világát képviselő vállalatok.
„Meg kell győznünk magunkat arról, hogy elengedhetetlen, hogy kulturális diszkrimináció nélkül képezzük és megismertessük a munkavállalás és a személyes elégedettség lehetőségét, amely a szakszerű kétkezi munkából fakad ” – hangsúlyozta Fabrizio Bonalume atya, a CNOS-FAP vezérigazgatója, „ egy kimeríthetetlen érték, amely társadalmi és gazdasági jólétg”.
Pierluigi Bartolomei, az Elis vezérigazgatója hangsúlyozta a koncepciót: "A kétkezi munkára összpontosító speciális, hagyományos és úttörő tanfolyamokat azonnali hatállyal finanszírozni kell. A kézi munka jó munka! Egyenrangú minden más szakmával. A tehetségeket felszínre kell hozni, tudnunk kell beszélni az alkotásokkal, és be kell mutatnunk a fiataloknak és az intézményeknek, mennyire kulcsfontosságúak ezek a munkák társadalmunkban."
A kiáltvány teljes terjedelmében elérhető az ANS honlapján.
A vita megnyitásakor Paola Binetti szenátor megismételte az általa határozottan támogatott találkozó értékét és céljait: "A fiatalok főszereplői lehetnek és kell is lenniük a munka világa átalakításának folyamatában. Rajtuk múlik, hogy változtassanak a dolgokon, és megmutassák, hogy ehhez új formációs modellre van szükségük."
A kiáltvány, amelyet Dario Nicoli professzor, a Bresciai Katolikus Egyetem Szociológiai Tanszékének munkatársa készített, a ma rendelkezésre álló adatok konkrét elemzéséből és Olaszország társadalmi-gazdasági felfogásából fakad: szinte minden második álláshely nem talál megfelelő munkavállalót, akár a jelöltek hiánya, akár a megfelelő felkészülés hiánya miatt.
"Ma a kétkezi munka becsmérlésének negatív következményeit éljük, annak ellenére, hogy ez boldogság. A mögöttes vágy a szakmai absztrakcionizmus elidegenedésének elkerülése, a mesterségbeli tudás megalkotása és konkretizálása" – meséli Nicoli professzor. "Másrészt azon cégek fájdalmas kiáltása hallatszik, amelyek nem találnak munkaerőt és képzett pozíciókat. Ez nyilvánvaló abszurdum!"
A Kiáltvány összefoglalóan öt pontot javasol a több évtizedes leértékelés okozta irány megfordítására:
– tájékozódás, ami egyben tudatosság is;
– az oktatás a képzési/szakképzési utak újraindításának/előmozdításának politikáján keresztül működjön, amely Olaszországot Európához igazítja;
– munkaügyi politikák munkatámogatással, de olyan kezdeményezésekkel is, amelyek mernek újítani, mint például a vállalkozásutódlásra vonatkozó eseti szerződések;
– a kézműves munka élénkítése/előmozdítása;
– és a fizikai munka védelme, amely nem választható el a kétkezi munka bérét is gazdaságosan növelő munkaszerződések felülvizsgálatától.
A dokumentumot néhány hét alatt több mint 90 cég írta alá.
A jó munkáról/tisztességes munkahelyekről szóló programot végül benyújtották a találkozón felszólaló minisztereknek, Andrea Orlandónak a munkáspártra gyakorolt hatások miatt, Patrizio Bianchinak pedig az oktatással kapcsolatos felelősségek miatt.
ANS-Róma/Szaléziak.HU