Főoldal / Szalézi világ / Olaszország - Missioni Don Bosco – 30 év alatt több mint egymillió jótevő
Olaszország - Missioni Don Bosco – 30 év alatt több mint egymillió jótevő
2021-03-30 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
misszió • jótékonykodás •
A "Missioni Don Bosco", a torinói szalézi missziós iroda idén ünnepli fennálásának 30. évét. A La Stampa olasz lap munkatársa Giampietro Pettenon szalézi testvérrel, a „Missioni Don Bosco” jelenlegi elnökével folytatott beszélgetést.
Mire terjed ki a Missioni Don Bosco világa?
A 134 országból, amelyben a szaléziak jelen vannak, mintegy 100 fejlődő országok, ahol a szalézi művek, különösen kezdetben, nem önellátók. Így a „Missioni Don Bosco” elkötelezett Olaszországban, hogy segítse a szalézi műveket Afrikában, Indiában, Latin-Amerikában és Ázsiában.
Mindennek a középpontjában az oktatás áll?
Tipikus tevékenységeink írni-olvasni tanítás, szakképzés, árvaházak, amelyek a nagy városi agglomerációk tipikus jelenségei. Az olyan megavárosok, mint Rio de Janiero, Calcutta, Manila, Nairobi, vonzzák a fiatalokat, de amikor a család felbomlik, az idősebb gyerekeknek maguknak kell boldogulniuk. A szaléziak segítséget nyújtanak ezeknek a rászoruló gyermekeknek.
Nincsenek jelen a vidéki környezetben?
A falvakban a nagycsalád támogatja az árvákat. Mint a XIX. századi Torinóban, mi is a perifériákon vagyunk; természetes élőhelyünk a nagy városi agglomerációk, ahol a belső bevándorlók tömegei megrekednek.
A feladat globális ...
Ez magában foglal minden olyan szempontot, amely hozzájárul az emberi személy tiszteletéhez: kezdve a vízzel. Mielőtt belefognánk egy iskola építésébe, gondoskodunk a kútról. És itt van még a gyermekek és a nők egészsége. Afrikában a nők segítése az egész család megsegítését jelenti. Afrikában havonta nyitunk meg egy művet: sok hivatásunk van, és könnyű jelen lenni. A művek gyakran megsokszorozódnak egymás közelében. Ottvagyunk egy helyen, és a közeli plébánia is felkér bennünket, hogy tegyünk valamit a gyermekeikért. Néhány évvel ezelőtt Mongóliában egy szakiskolával kezdtük. Most egy közösséget nyitottunk az árvák számára. Indiában olyan kisiskolákat támogatunk, ahol a lányokat nagyra értékelt elit társiskolákon keresztül tanulhatnak.
És Latin-Amerikában?
Azt vizsgáljuk, hogyan lehetne segíteni egy művet Brazíliában, az Amazonas-medencében, Peru határán. Bolíviában létrehoztunk egy 1500, részben állami fenntartású és magániskolából álló nemzeti hálózatot, amely átvette Don Bosco pedagógiai módszerét. Ahol kevés az étel, ott reggelivel kezdjük, mert éhgyomorra nem lehet tanulni. Aztán mindig ott van az udvar, a sport, a színház.
Ott vannak Közel-Keleten is?
Szíriában a lakosság mellett maradtunk. Damaszkuszban földet vásároltunk, hogy a lehető leghamarabb egy nagy szakiskolát építsünk. Libanonban az iraki keresztény menekülteket látjuk el.
Mekkora az a hálózat, amely támogatja önöket?
30 év alatt több mint egymillió jótevő. Olaszországban nagyon ismertek vagyunk. A mi házaink ablakai mindig ki vannak világítva, félrehúzott függönyökkel, hogy kívülről is minden látható legyen: így lehet életben tartani a szolidaritást.
Maria Teresa Martinengo-La Stampa/ANS – Torino/Szaléziak.HU