Főoldal / Szalézi világ / Olaszország – Szalézi iskolák a legszegényebbek lemorzsolódása ellen
Olaszország – Szalézi iskolák a legszegényebbek lemorzsolódása ellen
2021-01-25 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Január 24-én ünnepelték az oktatás nemzetközi napját. Az évfordulót az Egyesült Nemzetek Szervezete a 2018. december 3-án elfogadott állásfoglalással hozta létre, és célja megerősíteni az oktatás döntő szerepét a fenntartható és ellenálló társadalmak felépítésében. De a világjárvány miatt a globális forgatókönyv nagyon aggasztó: becslések szerint 180 országban bezárták az iskolákat, ezzel 1,6 milliárd diák maradt otthon.
A Világbank által készített, a világ oktatási helyzetéről szóló 2020 decemberi jelentés arról számol be, hogy drámai módon megnőtt azoknak a gyermekeknek a száma, akiket megfosztottak az oktatás lehetőségétől. 720 millió általános iskoláskorú gyermek közül a tanulási szegénység 382 millió gyermeket érint. És a Covid-19 további 72 millióval növelheti ezt a számot.
Különböző intézkedéseket hoztak a tanítás blokkolásának elkerülése érdekében. De egy tény biztos: a távoktatás - az online oktatástól a rádióműsorokig, az oktató televíziós közvetítésektől a családok otthonába juttatott oktatási anyagokig - nem helyettesítheti a személyes tanulást, és mindenekelőtt nem sikerült mindenkihez eljutnia, különösen a hátrányos helyzetű és szegényebb diákok nem tudtak bekapcsolódni.
Emblematikus India esete, ahol 445 millió kiskorú jár minden szintű iskolába. Már a világjárvány kezdetén a szalézi iskolák felkészültek és néhány nap alatt eszközhálózatot hozhattak létre, hogy elérjék azokat a diákokat, akik legalább egy számítógéppel vagy okostelefonnal rendelkeznek otthon a digitális iskolai anyagok eléréséhez. Sajnos néhány otthonban erre csak akkor van lehetőség, amikor a szülők visszatérnek a munkából, mivel a háztartásban csak az apa vagy az anya rendelkezik mobiltelefonnal.
A vidéki területeken, ahol a diákoknak nincsenek eszközeik az órák követésére, a szaléziak úgy döntöttek, hogy önkéntesekből - tanárokból és a tanulmányaikat már befejezett diákokból – csoportokat hoznak létre, akik maszkokkal és fertőtlenítőszerekkel felszerelkezve az utcákra vitték az iskolát , a fiúk és lányok házai közelébe, nyitott, biztonságos és hozzáférhető helyekre.
"Kiemelt feladatunk, hogy mellettük álljunk: fiúk, lányok, tizenévesek, a legfiatalabbak" - mondja Missioni Don Bosco , a torinói Szalézi Missziós Iroda.
A Nemzetközi Oktatási Nap egybeesik Szalézi Szent Ferenc ünnepével, a szenttel, akihez Don Bosco rögzítette misztikáját, és ezt a világ 134 országában ma is alkalmazott oktatási módszerré alakította. Az oktatás mindenki számára emberi jog, a szalézi rend pedig soha nem szűnik meg elkötelezni magát hogy támogatja a kiskorúakat jövőjük építésében.
ANS-Torino/Szaléziak.HU