Főoldal / Szalézi világ / Olaszország - Szalézi óratórium: múlt és jövő
Olaszország - Szalézi óratórium: múlt és jövő
2018-12-19 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
oratórium • konferencia • Róma •
"A szalézi oratórium: történelem, tanúságtételek és kilátások" címmel szervezett tudományos szemináriumot december 13-án a római Szalézi Pápai Egyetem karaival együttműködve a Szalézi Történeti Intézet (ISS).
A tanulmányi napon kiemelték a különböző elméleti és gyakorlati inkulturációt, amelyet a szalézi oratóriumok a saját területük történelmi előfordulása és a fiatalok jellemző társadalmi-vallási hovatartozása szerint minden korban megtapasztaltak. A történelmi elmélkedések logikus következményeként a közeljövő oratóriumainak és ifjúsági központjainak kilátásait mutatta be.
A szemináriumot Thomas Anchukandam professzor Mario Llanos dékán nyitották meg. Az ISS koordinációs titkára, prof. Stanisław Zimniak moderálta az eseményt. A szeminárium alkalmat kínált arra, hogy bemutassanak két újonnan megjelent értékes munkát: Pietro Braido "Egy élet a tanulmányozásra, a fiatalokra és az oktatásra", amelyet Carlo Nanni mutatott be; valamint "Az ifjúsági oktatás története a kortárs olasz oratóriumban. Szalézi tapasztalatok" címmel, amelyet prof. Paolo Alfieri (Milánói Katolikus Egyetem) mutatott be.
Ezt követően röviden felvázoltak négy különböző oratóriumbeli tapasztalatot időben és térben, amely a különböző történelmi realitást szemlélteti: az "Újvilágba reinventált" oratóriumot az gyesült Államokban, San Franciscóban, az 1900-1930-as években; a latinai oratóriumot a fasiszta rezsim alatt (1930-1945); egy „földalatti” szalézi oratóriumot Szlovákiában 1950 és 1970 között; és összehasonlításképpen a valdoccói Segítő Szűz Mária oratóriumot 1960 és 1980 között.
A záró előadást "A szalézi oratóriumok a jövő felé" címűmel Giovanni dAndrea, a Salesiani per il Sociale (SCS) egyesület elnöke ismertette, aki megvitatta a mai ifjúsági központok - oratóriumok számos kihívását: a marginalizációtól az interkulturalizmusig, a digitális világtól az új szegénységig, a munka kultúrájától a nevelési szövetségekig.
A szeminárium tökéletes összhangban van a püspököknek a fiatalokról szóló legutóbbi szinódusa záródokumentumának 143. pontjával: "Az oratóriumok, az ifjúsági központok és más hasonló struktúrák (...) nagyon gazdag nevelési örökséget közvetítenek. (...) A kilépő egyház dinamizmusában azonban meg kell fontolnunk ezeknek a valóságoknak a kreatív és rugalmas megújítását."
ANS – Róma/Szaléziak.HU