Főoldal / Szalézi világ / Olaszország - Szent Callixtus katakombáinak őrzői
Olaszország - Szent Callixtus katakombáinak őrzői
2018-04-25 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Olaszország • Róma • szent •
A Szent Callixtus katakombák Rómában már évszázadok óta zarándokhely. Évente 500.000 zarándok érkezik ide a világ minden tájáról. 1930-ban a Szentszék, a katakombák tulajdonosa, a szalézi rendre bízta a Szent Callixtus katakombák felügyeletét. Napjainkban a katakombáknál három szalézi közösség is működik: a Szent Tarcisius poszt-noviciátus, a Szent Callixtus és a Boldog Rinaldi Fülöp közösségek.
Aprilis 18-21. között Francesco Cereda, a rendfőnök vikáriusa kánoni látogatást tett a katakombáknál szolgálatot teljesítő "San Callisto" közösségnél, amely egy tucatnyi, különböző nemzetből származó szerzetesből áll. A látogatás során Don Cereda megnyitotta a Szent Callixtus katakombák új honlapját.
A katakombákban, 4 szintre osztva, összesen közel 20 km-es körben mintegy 500 000 embert temettek el, köztük 16 pápát, több mint 56 vértanút és 18 szentet, többek között Szent Cecíliát és Szent Tarzíciuszt is.
***
A névadó Callixtus felszabadított rabszolga volt, és Zephyrinus pápa idejében lett a római egyház diákonusa. Hivatala elsősorban az anyagi ügyekhez kötötte, melyekhez értett is, és ezzel nagy megbecsülést vívott ki magának a hívők körében. Az ő kezelésébe tartozott a Via Appia Antica mellett lévő katakomba is, ezért hívják mind a mai napig Callixtus- katakombának. Zephyrinus halála után megválasztották pápának. Haláláról nincsenek biztos adatok. A 354-ben keletkezett római naptár vértanúként említi.
***
Ennek a hatalmas szent, történelmi és kulturális örökségnek a bemutatását szolgálja és segíti elő az új honlap: www.catacombe.roma.it Tartalmaz információkat a katakombák történetéről és az itt található jelképekről, a különböző utak és a látnivalók leírását, utalásokat, historiográfiai anekdotákat, régészeti értelmezést ... És természetesen minden olyan gyakorlati információt, amit a zarándokok és turisták keresnek.
A honlapot jellemzi az erőteljes vizuális megjelenítés és a több nyelven - olaszul, angolul, spanyolul, franciául, németül és lengyelül – elérhető gazdag információs anyag. Mindezek mellett fontos szerepet játszanak a modulok, amelyeken keresztül a csoportok bejelentkezhetnek és intézhetik foglalásukat, ha szentmisét szeretnének ünnepelni a katakombákban.
***
Don Bosco 1858 húsvétján Rómában járt. Az Emlékiratokban olvashatunk egy napjáról, amit a Szent Callixtus katakombákban töltött:
„Azokat, akik belépnek erre a helyre, olyan érzés fogja el, ami egy életen át felejthetetlen marad; és Don Bosco is szent, édes gondolatokban merült el itt, ahol a korai keresztények a szentmiseáldozatot bemutatták, közösen imádkoztak, zsoltárokat énekeltek, szentáldozáshoz járultak, hallgatták a püspökök és a pápák szavát, és a vértanúsághoz szükséges erőt merítették. Nem maradhat száraz a szemünk, ha rátekintünk azokra a fülkékre, amelyek a hit hőseinek véres, vagy égett testét rejtették, a pápák sírjaira, akik életüket adták, hogy tanúságot tegyenek arról, amit tanítottak, és Szent Cecília kriptájára. Don Bosco megtekintette az ősi freskókat, amelyek a mi Urunkat, Jézus Krisztust és az Eucharisztiát szimbolizálják; és a kedves képeket, amelyek Szűz Máriát mutatták be Szent Józseffel és a mennybemenetelét; és másokat, ahol Isten Anyja látható a karjában vagy az ölében a Szent Gyermekkel. Meglepte, milyen szerénység süt ezekről a képekről, ahogy a korai keresztény művészet képes volt reprodukálni a páratlan szépséget, és az erkölcsi tökéletesség legmagasztosabb eszményét, amit az Isteni Szűznek kell tulajdonítani. De nem volt itt híja a szentek és mártírok más alakjainak sem.
Don Bosco reggel 8-kor lépett be a katakombákba, és este 6-kor jött ki, majd egy kis frissítőt vett magához azokkal a szerzetesekkel, akik a katakombákat őrizték."
( Memorie Biografiche V, 919-920).
Talán Don Bosco előre megérezte, hogy a szent helyet az ő fiainak a felügyeletére bízzák majd.
ANS-Róma/Szaléziak.HU