Főoldal / Szalézi világ / Palesztina – Szaléziak a Szentföldön: pékség és pincészet
Palesztina – Szaléziak a Szentföldön: pékség és pincészet
2020-08-24 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A Szentföldön élő szaléziak tevékenységei között az utóbbi években nagyobb nyilvánosságot kapott a betlehemi pékség és a cremisani borospince. Ezek teszik lehetővé a szaléziak számára, hogy támogassák műveiket a Szentföldön.
"Több mint 20 éve dolgozom itt” - magyarázza Ibrahim, aki a pékség tevékenységeit koordinálja. "Öten dolgozunk itt, és forgó módszerrel minden héten 15 féle kenyeret állítunk elő. Csak a helyi vásárlóknak adjuk el a kenyeret, más üzletek számára nem dolgozunk" - hangsúlyozza. "És mintegy száz rászoruló család van, akik egész hónapban ingyen viszik a kenyeret, anélkül, hogy fizetnének, a kuponok és bélyegek rendszerének köszönhetően. Összességében napi mintegy 3000 kenyeret sütünk kiváló minőségű liszt felhasználásával, hagyományos termékeket, amelyek közül néhányat ezen a vidéken több mint 100 éve készítenek: kizárólag lisztet, vizet, sót és élesztőt használunk, egyéb adalékok nélkül."
A pékséget több mint egy évszázaddal ezelőtt alapították, eredetileg több mint 100 árva és szerzetes kiszolgálására, akik a szalézi házban laktak, de azóta nyitottak a környéken élők felé is. "A mi pékségünk az első betlehemi pékség: az Intifada kijárási tilalma alatt ez volt az egyetlen nyitott üzlet Betlehemben, és a szolgáltatás garantálása érdekében a személyzet a pékségben aludt. Az árak alacsonyabbak, mint máshol: ezt azért tesszük - fejezi be Ibrahim -, hogy segítsünk a családoknak.” Betlehemben egy iskola és egy óratórium is működik, amely nyitva áll a környék gyermekei számára, keresztények és muzulmánok részére egyaránt.
A cremisani pincészet néhány kilométerre fekszik Betlehemtől, alapítása egészen 1885-ig nyúlik vissza, tehát már a szaléziak érkezése előtt működött, akik átvették, hogy tömegfogyasztásra készítsenek bort. 2000-ig ez volt az Izrael teljes területén jelen lévő négy pincészet egyike. Azóta már száz pincészetet létesítettek Izraelben, de ez továbbra is a négy ilyen típusú tevékenység egyike maradt Palesztinában.
"2000 és 2010 között a pincészet kritikus pillanatokat élt át" - magyarázza Alejandro atya. "Az tény, hogy a tömegtermelés növekedésével és az alacsony költségekkel a világpiac nemzetközi szinten megváltozott. De 2010 óta beruházunk a tevékenység újraindításába, bevonva nemzetközileg elismert borászokat is mind a szőlőtermelésbe, mind a bor előállításába, mind a forgalmazásba. Tíz éven át tartó állandó kísérletezés után ma négy kiváló minőségű borunk van, két fehér és két vörös, és négy alap minőségű. Emellett keresett termékeink a limoncello krémlikőr, a pálinka, az édes portói, valamint néhány különlegesség."
ANS – Bethlehem/Szaléziak.HU