Róma – Fiatalok írták a pápa nagypénteki keresztútjának elmélkedéseit
2018-03-09 Péntek | #Aktuális | ARCHIVÁLT
nagyböjt • fiatalok • Ferenc pápa •
A római Colosseumnál tartandó nagypéntek esti keresztút tizennégy állomásának elmélkedéseit idén fiatalok egy csoportja írta, amely a fiatalok és a hivatástisztázás témakörével foglalkozik majd. Vallástanáruk, Andrea Monda vezetésével a fiatalok őszintén írnak igazságosságról, a kereszt botrányáról, a biztos vonatkozási pontok kereséséről, párbeszédről és vigasztalásról.
Ferenc pápa hallani akarja a fiatalokat, és úgy döntött, hogy rájuk bízza a Colosseumnál végzett nagypénteki Via Crucis elmélkedéseit. Vallástanáruk, Andrea Monda professzor, újságíró és író feladata a fiatalok csoportjának megválasztása és gondolataik összegyűjtése - jelentette be a vatikáni sajtóiroda igazgatója, Greg Burke. Abban az évben, amikor az Egyház az októberi szinódust a fiataloknak szenteli, a pápa azt akarta, hogy az új nemzedékek elmélkedjenek Krisztus szenvedéséről.
Középiskolások és egyetemi hallgatók
A 14 állomás leírása tizenöt fiatal tollából született meg; két lány úgy döntött, hogy együtt gondolkodnak a másodikon, "Jézus vállára veszi a keresztet". Öt évvel ezelőtt XVI. Benedek azt kérte, hogy a Via Crucis meditációit libanoni fiatalok írják Béchara Boutros Raï maronita pátriárka vezetésével, tükrözve a Közel-Kelet népeinek aggodalmait és elvárásait. Most Monda professzor saját házában gyülekeztek a fiatalok, mint egy kis cenákulumban, középiskolások és egyetemisták, „függetlenül egyéni hitük útjától”, hogy közösen olvassák az evangélium oldalait, amelyeken felidézik a keresztutat. Aztán mindenki kifejezhette azt, "ami a szívében megszületett". "Volt, akit jobban megérintett a Veronikáról, mint a Cirenei Simonról szóló rész, így egyszerű volt az állomások elosztása" - mondja a professzor.
Krisztust megfosztották mindentől, mint a bevándorlókat
A fiatalok maguk elmélkedték át a Via Crucist. "Azt kértem tőlük, hogy legyenek önmaguk, és ne gondoljanak arra, hogy teológiai szövegeket kell írniuk, és nem szabad a szemük előtt tartaniuk azt a tényt, hogy a pápa és az egész világ előtt felolvassák majd" - folytatja a professzor. Monda azt javasolta a fiataloknak, hogy inkább képzeljék el magukat Jeruzsálemben azon a pénteken, több mint kétezer évvel ezelőtt. És a 14 elmélkedés és imádság több árnyalatot és érzékenységet tárt fel: van olyan, aki kiemelte „az igazságtalanság érzését Jézus elítélésében, a botrányt és ennek a rejtélynek a megfoghatatlanságát”; van, aki "a kereszt paradoxonját, amely a hit egy dimenziójában a megváltás eszköze, nem pedig abszurditás, amely összetöri az igazság és az emberiség érzését". És vannak olyan különös gondolatok is, mint ahogy egyesek Jézus felemelkedését olvasták ki a különböző esésekből, mint a feltámadás előfeltételét, a mindig újra feltámadó Krisztus erősségének jelét, aki nem hagyja, hogy a halálé legyen az utolsó szó; a ruháitól megfosztott Jézust azonosították a mai bevándorlók valóságával „a szerencsétlenek, akiket megfosztottak mindenüktől, de nem veszítik el méltóságukat”, mivel senki sem fosztható meg a méltóságától, és végül Jézus halálának misztériumában a kereszten megállapították, hogy a halál "valami, amit nem akarunk látni, amit kizárunk az életünkből".
A fiatalok szeretnék, hogy elkísérjék őket az élet útján
Az üzenet, amit Monda professzor kiemelt a fiatalok elmélkedéseiben, a vágy, hogy elkísérjék őket az élet útján, ne ítélkezzenek felettük és ne sajnálják őket. "Az a Krisztus kísérje el őket, akivel a keresztúton találkoztak; aki elbotlik és szenved, és akit elhagynak, aki magára maradva jól meg tudja érteni a serdülők és a fiatalok életét, akik gyakran nem találnak fogódzót ebben a világban." A Via Crucis szövegeiben ebben az évben mindent megtalálhatunk, amit a mai fiatalok keresnek: a párbeszédet, a meghallgatást és a konfrontálódást.
www.vaticannews.va/Szaléziak.HU