Főoldal / Szalézi világ / Róma - Fiatalság és szexualitás: tíz pont a kiinduláshoz
Róma - Fiatalság és szexualitás: tíz pont a kiinduláshoz
2024-03-16 Szombat | #Szalézi világ
nevelés • konferencia •
Az affektivitás és a szexualitás területére vonatkozó oktatási javaslatok újraolvasása nem lehetőség, hanem sürgős és halaszthatatlan feladat, amelyet nem lehet elodázni, tekintettel az elmúlt évtizedek viharos átalakulásaira, amelyek új fejleményeket hoztak a társadalomban és a kultúrában, mélyen befolyásolták a nemi tudatosságot, új antropológiai forgatókönyveket nyitottak, és amelyek következésképpen megváltoztatták a kapcsolatok világának szemléletét. Erről a „Fiatalság és szexualitás. Kihívások, kritériumok, oktatási utak” című konferencián került sor, amelyet a Pápai Szalézi Egyetem (UPS) szervezett Rómában 2024. március 1. és 3. között.
Az elhangzottak érdekessége és eredetisége alapot ad a folyamatos, mélyreható tanulmányozáshoz, különösen a lelkipásztori tevékenységben közvetlenül érintettek számára. Ezért született meg az az ötlet, hogy egyfajta kézikönyvet javasoljunk, amely a konferencián részt vevő szakértők által felajánlott gondolatok, észrevételek és javaslatok mennyiségéből vett tíz útmutatást tartalmaz:
1) Az emberi szexualitás egy nagy rejtély, amelyet alázattal kell megközelíteni, és annak tudatában, hogy mindig van egy terület, amelyet nem fogunk tudni teljesen megérteni.
2) Az affektív kultúra változásai Nyugaton többek között nagy ambivalenciát eredményeztek. Az egyéni szabadság helyes elismerése az új kötelékek kialakításában és a nők szerepének elismerése ellentétes az olyan valóságokkal, mint a vágy csökkenése, az élmények - gyakran nagy kockázattal járó - koraérettsége, az új technológiák behatolása, amelyek zavart okoztak és kétértelműséget eredményeznek.
3) A szexualitás nem egy zárt, tiszta, kapcsolatok nélküli terület, hanem mélyen összefonódik a társadalommal és a kultúrával.
4) A férfi-nő kapcsolatot aktualizálni kell, hogy rávilágítsunk a megváltozott társadalmi helyzetben a másság értékére. A sztereotípiákat félre kell tenni, hogy kiemeljük az egyes kapcsolatok egyediségét és sajátos jellegét.
5) Manapság lehetetlen a szexualitásról beszélni anélkül, hogy a nemek egészét figyelembe vennénk.
6) A testnek szimbolikus-kapcsolati szerepe van, amely sohasem egy véglegesen megszerzett tény, hanem egy út, amelyet minden embernek követnie kell.
7) Az affektivitásra nevelés nem hagyhatja figyelmen kívül két egymással összefüggő jelenséget: a házasságok számának összeomlását és az együttélés mára megszilárdult problematikus "normalitását".
8) A növekedési folyamatokban a nemi identitás meghatározása mindig dinamikus folyamat.
9) A technológia új kihívásai. Ma a technológia olyan tartalmakat és élményeket tesz elérhetővé egy kattintással, amit a nagyon fiatalok gyakran képtelenek megérteni és kezelni.
10) A nevelési utak megújítása a létezők narratívájaként olyan perspektívából, amely képes értékelni az egyes egyének tapasztalatait.
avvenire.it/Szaléziak.HU