Semmelweis Ignác magyar orvos, „az anyák megmentője", a nevéhez köthető a kézmosás fontosságának felfedezése is, ami jelenleg is az egyik leghatékonyabb módszer a vírusfertőzések megelőzésében.
„Semmelweis tudott másként nézni a megszokott dolgokra, ezzel békés forradalmat indított” – írja róla Harrach Péter közösségi oldalán július 1-én, a Magyar Egészségügy Napján, másik nevén Semmelweis-napon.
Semmelweis Ignác a bécsi közkórház szülészeti klinikájának vezető professzora volt. A 19. században komoly elhivatottsággal kereste a gyermekágyi láz okát, aminek következtében akkoriban nagyon sok édesanya vesztette életét. Megfigyelései során rájött, hogy a kór egy fertőzés következménye, amit az orvos keze terjeszt a korábbi műtétek és boncolások után az anyákra. Kötelezte az orvosi személyzetet, hogy klórmésszel mossanak kezet a betegek vizsgálata előtt, melynek eredményeként a fertőzések száma jelentősen csökkent az osztályán. Intézkedései nem voltak népszerűek, és kortársai közül sokan támadták érte. Gyermekágyi lázzal kapcsolatos felfedezéseinek 1847 és 1861 között nyomtatott formában megjelent egyes dokumentumait 2013-ban az UNESCO a világemlékezet részévé nyilvánította.
A kézmosás a COVID-19 elleni védekezésben is kulcsfontosságú szerepet játszik, és feltehetően ezért döntött úgy a Google, hogy elkészítik ezt a rövid videót.
semmelweis.hu/Szaléziak.HU