Főoldal / Szalézi világ / Szlovénia - Ami a sokszínűségben összeköt
Szlovénia - Ami a sokszínűségben összeköt
2017-11-26 Vasárnap | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A Szalézi Család lelki közösségében megerősödve, az összetartozás örömét, a közös imák lendületét magukkal hozva zárták a szalézi munkatársak Közép- és Észak-Európai Régiójának konferenciáját, amelyet a szlovéniai Veržejben tartottak 2017. november 23-26. között. A találkozóról Bángi-Magyar Anna és Sárvári Miklós szalézi munkatársak, a Magyar Szalézi Munkatársak Egyesülete tartományi tanácsának tagjai számolnak be.
„A kétévente megrendezésre kerülő konferencia olyan kérdésekkel foglalkozik, amelyek segítik az Egyesület tagjait a szalézi lelkiség megélésében és a fiatalok szolgálatában Kelet-Közép-Európa sokszínű, ámde hasonló nehézségekkel küzdő országaiban. Ezen alkalommal kilenc nemzet képviselő gyűltek össze, jelen volt a régió képviselője Stanislav Veselsky, az Egyesület világszintű koordinátora Noemi Bertola, a munkatársak világszintű FMA küldöttje Lesley Sandigo, és a Világtanács adminisztrátora, Cinzia Arena is.
Különösen sok figyelmet szenteltünk az Egyesület néhány éve jóváhagyott új szabályzatának, az Apostoli életútnak, ami Don Bosco eredeti, 1876-ban a munkatársak számára írt irányelveinek alkalmazása a 21. században. Nagy jelentősége ennek a dokumentumnak, hogy világszerte segítséget nyújt abban, hogy a szalézi munkatársak hogyan éljék meg a szalézi lelkiséget a szolgálat és együttműködés jegyében a társadalom minden részében, egyházi és civil szervezetekkel összefogva, támogatva a Szalézi Család más ágainak munkáját is.
A 2013. évi jóváhagyás óta a Világtanács gondoskodott olyan módszertani anyagokról is, amelyek segítenek abban, hogy jobban megértve a Don Boscó-i életszentségre vezető út eszközeit, a mindennapokban jobban meg tudjuk élni apostoli küldetésünket. Ez alkalommal a szalézi munkatársak képzésére vonatkozó javaslatokat vizsgáltuk meg alaposabban. Megerősítést kaptunk, hogy a teljes ember képzésében, az élet emberi, keresztény és szalézi dimenziónak egyensúlyával megnyugtatóan haladhatunk az Úr felé. A szükséges tudás megszerzése nem szoríthatja háttérbe a lelki közösség megélését a közösségeinkben, s az utóbbi sem zárhatja ki, hogy elhanyagoljuk a szakmai fejlődésünket. Tehát a formáció az egyik legfontosabb eszközünk apostoli munkánk kiteljesítéséhez: fejlődnünk kell tudásban, hitben, szalézi lelkiségben, összetartozásban. Egyéni fejlődésünk, érettségünk bizony így "közüggyé" válik.
Épp ebből fakadóan nagyon fontos a konferencia másik fő témája, a formációfelelősök és a vezetők képzése is, amiben különös szerepet kap a közös felelősségvállalás, a megkülönböztetés képessége, az összetartozás megélése. Mindez talán természetesnek tűnik minden közösségben, de egy ilyen világot körbeölelő lelkiségben, mint amilyen a Szalézi Család lelkisége, a közös célok által megsokszorozódik az öröm és bárhol a földkerekségen otthon lehetünk a szalézi kötődésű házakban.
A sok felajánlott idő, munka és törődés mellett szükséges az Egyesületben hangsúlyozni az anyagi szolidaritást is. Ez nem csak az önállóságunkat teszi lehetővé, hanem egyes projektek támogatásával hozzájárul a Gondviselés terveihez. Ilyen különleges projekt bemutatására is sor került: a zágrábi Jarun központ elemi iskolájának fejlesztéséről hallhattunk. Ez az iskola azért különleges, mert ez az első és egyetlen olyan iskola a világon, ami a szalézi munkatársak kezelésében van. Most ennek fejlesztésére gyűjtenek adományokat és kérik az imákat, hogy megvalósuljon a végleges épületben való elhelyezés.
Végül megvitattuk, hogy a hivatások miért csökkennek ilyen mértékben mostanában. Igyekeztünk a európai társadalmi folyamatokon túl saját közösségeink adottságait megvizsgálni, s kiderült, hogy milyen nagy szerepe van az elköteleződésre való hajlandóságban annak, hogy az adott közösség mennyire törekszik a közvetlen, személyes kapcsolatok ápolására, hogy mennyire élnek aktív lelki életet tagjai, hogy mennyire fontosak a közös szolgálatok. S nem elhanyagolható a szerzetesek jelenléte sem, ami élénkíti a közösséget.
Bár a közös gondolkodás nem hoz azonnali növekedést az elköteleződés terén, mégis segíthetjük egymást a jó tapasztalataink átadásával. A legfontosabbként mindenki kiemelte az ima jelentőségét. Szeretettel hívunk mindenkit erre a szolgálatra, hogy az Úr hívását sokan meghallják, és bátran elszegődjenek a fiatalok, a szegények és minden rászoruló szolgálatára!”
Szaléziak.HU