Főoldal / Szalézi világ / Szlovénia – „Cirkolandija” – a cirkusz nyelvén a migrációról
Szlovénia – „Cirkolandija” – a cirkusz nyelvén a migrációról
2018-04-03 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Szombaton a szlovén fővárosban teltház mellett zajlott a fiatalok cirkuszi produkciója „Cirkolandija – az én országom a nap alatt” címmel. A rendezvényt a Fuskabo csoport tagjai mutatták be, akik első vagy második generációs bevándorlók a volt Jugoszlávia országaiból.
A több mint 90 percig tartó produkcióban 30 gyermek és fiatal vett részt, négy edző vezetésével. Megosztották és közvetítették az együttélés, a kreativitás és a társadalmi környezet tiszteletét. A Perspektiva zenekar pedig élő zenével kísérte az előadást.
A fellépést megelőző lámpaláz ellenére az előadók elvarázsolták a közönséget. A nézőknek lehetőségük nyílt arra, hogy egy helyen élvezzék a sokféle cirkuszi műfajt, a zsonglőrködéstől a légi akrobatikáig. A rendezvényt megtisztelte fellépésével egy különleges vendég Montenegróból, Martin Beriša, aki One Men show-jával lenyűgözte a közönséget.
A „Fuskabo” az utcai művészek kreativitásán alapuló cirkuszpedagógiai csoport, amelyet a nehézségekkel küzdő fiatalok számára megnyitott „Skala” szociális központban szervezett meg öt évvel ezelőtt a ljubljanai Kodeljevo szalézi közösség segítségével Zef Berishaj, aki az Európai Önkéntes Szolgálaton (EVS) keresztül érkezett Szlovéniába önkéntesként, de a munka a fiatalokkal gyorsan belopta magát a szívébe, és úgy döntött, hogy marad. Ma különféle programokban tevékenykedik: vezeti a Fuskabo kreatív csoportot, a Perspektiva zenekart, részt vesz az oratórium munkájában, karizmatikus, magabiztos és magasztos célokkal rendelkező ember.
A Cirkolandija projekt a bevándorlás aktuális témáját mutatja be. A produkció legtöbb előadója első vagy második generációs bevándorló a volt Jugoszlávia országaiból. „Meg akarjuk mutatni a közönségnek, hogy bár a bevándorlás szinonimájaként szembesülnek a konfrontációval, az elítéléssel, a megkülönböztetéssel, a kudarcokkal ..., együtt létezünk és élünk, megteremtjük és tiszteletben tartjuk az új társadalmi környezetet” – vallják a Fuskabo csoport tagjai, akik a cirkuszművészet eszközeivel találnak válaszokat a kérdéseikre.
donbosco.si/Szaléziak.HU