Főoldal / Magyar Tartomány / Szombathely - Könyv jelent meg a Szent Kvirin Szalézi templom történetéről
Szombathely - Könyv jelent meg a Szent Kvirin Szalézi templom történetéről
2019-10-11 Péntek | #Magyar Tartomány | ARCHIVÁLT
A 80 éves Szent Kvirin szalézi templom történetét feldolgozó kötetet mutatott be a Szülőföld Könyvkiadó és a Szent Kvirin Szalézi Plébánia egyházközsége október 9-én a szalézi templomban.
A könyv a Szülőföld Kiadó gondozásában látott napvilágot. A bemutatón köszöntőt mondott Puskás Tivadar polgármester és Ágh Péter országgyűlési képviselő. Felszólalt Ágh Ernő egyházközségi elnök és Csány Péter rendházigazgató. A kötetet bemutatta Lendvai Rezső. Közreműködött a Stella Énekegyüttes.
A könyvben bemutatásra kerül a szaléziak első időszaka, a tanoncotthon építése és az új plébánia megalapítása, amelyben fontos szerepe volt Ambrózy Teréz bárónőnek, Vass József miniszternek és Mikes János megyéspüspöknek.
Ádám László igazgató és Koller József plébános lelkesedésével, folyamatos gyűjtések eredményeképpen indulhatott a templom építése 1932-ben, Foerk Ernő és Brenner János terveivel. A templom alagsorában kriptákat helyeztek el, ami az építés költségét jelentősen segítette. Összefogott a város, adakozásokról szóltak a rendszeres igazgatói tájékoztatások. 1938-ban felszentelhették a templomot. Csodájára jártak az emberek az új alkotásnak. Pár év múlva elkészülhetett a különálló torony is, de a másik megépítésére nem volt lehetőség. A világháború idején gyakran a kriptában voltak a szentmisék. A szalézi atyák és hívek a bombázások elől a közelben épült hatalmas Király-Szalézi óvóhelyre menekültek.
A Székesegyház bombázása után a templom 1947-ig püspöki liturgikus feladatokat is ellátott. Hiába erősödött a szalézi lelki élet, a fiatalok nevelésében hatalmas eredményeket értek el s lett meghatározó Don Bosco rendalapító atya műve, néhány év múlva a szalézi szerzeteseket is elhurcolták. Az üresen maradt templomot, plébániát a továbbiakban egyházmegyés lelkipásztorok látták el. A többi szalézi épület más funkciót kapott. Ezek az évtizedek nyomott hagytak a lelkekben, s az épületekben egyaránt. Csak kevesen gondolhattak arra, hogy a szétszóródott, jórészt fizikai erejüket vesztett szaléziak egyszer még visszatérhetnek Szombathelyre is.
Eljött a rendszerváltozás időszaka, s lehetőséget kaphattak a rendek a hazatérésre. Ők csak kevesen voltak, de akarattal és elszántsággal fogtak a szolgálat újraépítésébe. Akaratukat sokan önzetlenül segítették, a hívek örömmel fogadták a hazaérkezést. Azóta ismét jelen vannak Szombathelyen a szaléziak. Alkotnak, szolgálnak, az oratóriumban fiatalok erősödhetnek lelkiekben. A nyári táborok nagyszámú résztvevője is bizonyíték arra, hogy újra kedvelt és szerethető lett itt Szombathelyen is a szalézi világ...
A nyolc évtizedes templom szépségével, egyszerűségével, mégis pompás belső terével magával ragadja a betérőt. Látványos külső megjelenésével, a teret betöltő valóságával egészen egyedi, mondhatjuk, különlegesen szép alkotás.
A most megjelent könyv emléket állít, bemutatja a küzdelmet és a sikert. Végigkíséri a történéseket, sok fényképpel, eredeti dokumentummal. Bemutatja az itt szolgálókat, azok hitét, szorgalmát, örömét. Egyben a jövőbe mutat, mert egyre nagyobb szükség van ma a templomra, s különösen arra, hogy abban rendszeresen hívő emberek legyenek, háború nélkül, békében és szeretetben..
Forrás és fotó: vaskarika.hu
http://vaskarika.hu/Szaléziak.HU