Főoldal / Szalézi világ / Szudán – A szaléziak egy újabb háborúban
Szudán – A szaléziak egy újabb háborúban
2023-05-01 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Akik képesek voltak, elmenekültek Szudánból egy „civilizálatlan” háború közepette, amely április 15-én robbant ki Abdel Fattah al-Burhan, a hivatalban lévő elnök és Mohamed Hamdan Dagalo, helyettese között az utolsó kötélhúzásként. A természeti erőforrások megszerzéséért és az emberkereskedelem (beleértve az emberkereskedelem) uralmáért folyó verseny újabb afrikai koncentrációjában a két ország megtörte azt a bizonytalan egyensúlyt, amely Omar Hasan Ahmad al diktátor bukása után fokozatosan kialakult közöttük.
Ez nem polgárháború, mivel nem a szudániak ideológiai vagy etnikai konfliktusaiból fakad, hanem olyan erőszak, amely akkor szabadult el, amikor a különleges erők vezetője rájött, hogy akár ennek árán is növelheti hatalmát Kartúmban. a vérből. "Mindenki megdöbbenésére lövések és heves lövések hallatszottak április 15-én, szombaton" – számol be Jacob Thelekkadan atya, a szalézi intézet igazgatója, amely mindössze öt kilométerre van a szudáni főváros nemzetközi repülőterétől. Ez volt az RSF (Rapid Support Forces) első célja a reguláris hadsereg ellen. A San Giuseppe katolikus plébániával egyesült Don Bosco szakiskola már a kora óráktól a konfliktus középpontjában találta magát.: négy kilométerre van az elnöki palota, három kilométerre az RSF egyik bázisa.
A harcok 9 óra 45 perc körül kezdődtek. A fővárost, a kartúmi nemzetközi repülőteret ágyúkkal és tankokkal foglalták el. „Lövöldözés dúl az egész intézetünkben!” – közölte Jacob atya valós időben, az általa küldött fotók pedig az iskolára hulló golyókról tanúskodnak. „Egy bomba esett le a laboratóriumunkban. Szerencsére senki nem volt ott, pedig a szombat a tanítási nap.”
A szaléziak a helyükön maradnak néhány más civil szervezet vezetőjével együtt. Fájdalmas döntés, de összhangban van azzal, ami a múltban hasonló esetekben történt Kongóban, Venezuelában, Ukrajnában…
„Mielőtt a tragikus konfliktus, amely Szudánban, különösen a fővárosban, Kartúmban zajlik, csak egy újabb hír lesz, úgy gondoltam, írok valamit erről a konfliktusról, hogy tájékoztassunk néhányunkat” - így kezdődik az a levél, amelyet a kartúmi Szent József Szakképzési Központ szalézi közössége küldött az ANS-nak, hogy tanúságot tegyen a térség jelenlegi valóságáról.
A levél így folytatódik:
„ Szudánban három szalézi jelenlét van, amelyek több mint harminc évesek: a Szent József Szakképzési Központ Kartúm ipari területén található, több mint 500 diákkal; a Kartúmtól mintegy 27 kilométerre délre található Szent József plébánia több mint 6000 hívővel és a "Don Bosco" Szakképzési Központ El Obeidben, mintegy 500 kilométerre Kartúmtól, több mint 400 tanulóval.
Április 15-én, szombaton, a Szakképzési Központban (CFP) folyta a munka, amikor mindenki legnagyobb meglepetésére lövések és tüzérségi lövedékek becsapódása hallatszott Kartúmban. A CFP körülbelül öt kilométerre található a kartúmi nemzetközi repülőtértől, körülbelül négy kilométerre az elnöki palotától és körülbelül három kilométerre a félkatonai erők, a Rapid Support Forces egyik bázisától. A CFP hallgatóit és munkatársait azonnal hazaküldték, bár néhányan csak a következő napon térhettek vissza otthonaikba.
A konfliktus az Abdel Fattah al-Burhan jelenlegi elnök által vezetett Szudáni Fegyveres Erők (SAF) és a Mohamed Hamdan Dagalo parancsnok által vezetett Gyorstámogatási Erők (RSF) között zajlik, amelyek a közelmúltig szövetségesek voltak. Mindketten együtt dolgoztak Omar al-Bashir volt szudáni elnök 2019-es menesztésén, és jelentős szerepet játszottak a 2021-es katonai puccsban. A feszültségek az RSF-nek az ország fegyveres erőibe való integrálására irányuló tárgyalások során keletkeztek, a polgári kormány helyreállítási tervei keretében. A dilemma az volt, hogy ki kinek lesz alárendelve az új hierarchiában. Így kezdődött a dominanciáért folytatott küzdelem, amely teljes körű háborúvá érett a két fél között. Már tizenkét nap telt el az összecsapások kezdete óta. Hogy a harcok hol és mikor érnek véget, nem világos.
A harcok miatt Kartúm számos területén nincs áram és víz. Az üzletek és piacok zárva vannak, az utcák pedig elhagyottak. A szenvedő szudániak azért imádkoznak, hogy a józan ész győzedelmeskedjen a két harcoló felen, hogy a tartós békére és biztonságra való hosszú távú törekvésük arra késztesse a harcoló felek vezetőit, hogy üljenek le és tárgyaljanak az ellenségeskedések befejezéséről és a tartós békéhez vezető út egyengetéséről.
Mivel a Szent József Szakképzési Központ túl közel van a konfliktusövezethez, sokkal többet szenved, mint a másik két szalézi közösség. A szalézi szerzetesek a lövöldözésekről és nagyszabású robbantásokról szóló szóbeszéd ellenére az intézetben maradtak. Ha és amikor a helyzet életveszélyessé válik, a jelen lévő rendtársak azt tervezik, hogy átköltöznek valamelyik másik szudáni szalézi közösségbe."
„Imádkozunk, hogy a józan ész győzedelmeskedjen mindkét oldalon. Imádkozunk, hogy a szudáni nép régóta várt békére és biztonságra irányuló törekvései arra késztethessék e csoportok vezetőit, hogy üljenek le és tárgyaljanak ellenségeskedéseik befejezéséről, és buzgón dolgozzanak a szudáni béke és biztonság útjain - írja a kartúmi érsek, mgr. Michael Didi Agdum Mangoria.
www.missionidonbosco.org/ANS – Kartúm/Szaléziak.HU